Haberler

"İstanbul''daki 3,5 Milyon Konutun Yarısını Yenileyeceğiz"

Tarih: 25 Ekim 2010 Kaynak: Zaman Yazan: Buğra Kardan
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, gecekondu dönüşümü konusunda kurum olarak ellerinden geleni ardına koymadıklarını söyledi.

Ankara''da, İstanbul''da kentsel dönüşüm projeleri yaptıklarını çok sayıda gecekondu yıktıklarını anlatan Bayraktar, "Bu kez dalga dalga İstanbul''daki 3,5 milyon konutun yarısını yenileyeceğiz." dedi.

TOKİ ile Esenler Belediyesi arasında kentsel dönüşüm anlaşması imzalandı. İlçeye bağlı Oruç Reis Mahallesi''nde 72 bin metrekarelik alanın yenilenmesini öngören projenin imza töreninde konuşan Bayraktar, kaçak yapılara karşı mücadelenin en önemli görevlerinden biri olduğunu kaydetti. Bayraktar, kentsel dönüşüm, gecekondu dönüşümü ve deprem dönüşümünün Türkiye için elzem olduğunu ifade etti. İstanbul''da birtakım adımlar attıklarını, şu anda 14 bölgede kentsel dönüşüm faaliyetlerinin sürdüğünü, bir kısmının tamamlandığını bildiren Bayraktar, megakentte 6 bin 500 gecekonduyu tasfiye ettiklerini söyledi. Bayraktar, kentsel dönüşüme herkesin destek vermesini isterken, bazı kesimlerin buna engel olmasını eleştirdi: "Devlet fakir fukaradan alıp zengine verir mi? Bu iddiaları ortaya atarken TOKİ''nin yaptığı kentsel dönüşümlere bakalım. Pek çok ilimizde yenileme faaliyetleri yürütüyoruz. Bu, devlet olmadan, siyasi iktidar ve mahalli idareler olmadan olmaz. Devlete rağmen bir şey yapılamaz ama halka rağmen de bir şey yapılamaz. Biz ülke olarak, millet olarak açgözlü insanları elimine etmeliyiz. Bunların yanlış tavırlarını açığa çıkarmalıyız."

"Yapamazsak Defolup Gideriz"

TOKİ Başkanı Bayraktar, ülke ve toplum menfaatlerini her zaman koruduklarını, korumaya da devam edeceklerini ifade ederken, devlet ile toplumu bütünleştirip açgözlülere fırsat vermeyeceklerini vurguladı. Bayraktar, gecekondularda ikamet edip kentsel dönüşüme direnen vatandaşlara ise şöyle seslendi: "Bugün gecekondunuzu satsanız para etmiyor. Bedeli 20 bin lirayı geçmez. Bu mekânları miras da bırakamazsınız. O zaman kendi menfaatinizi koruyup kollayacaksınız. İstiyoruz ki kaçak ve salaş yapılar şehri tıkamasın, doğal ve tarihi dokuyu yok etmesin. Sekiz yıldır TOKİ''de görevimiz var. Ana eksenimiz bundan böyle gecekondu dönüşümü olacak. Devlet ve millet birlik olursa bu iş meyvesini verir. Biz devletin memurları ve hizmetkarıyız. Dönüşümü yaparsak yaparız, yapamazsak defolur gideriz. Sizin desteğiniz oldukça İstanbul''u dönüştürürüz. Devlet yandaş filan olmaz. Bunu söyleyenler sizin ve bizim çocuklarımızın geleceğini karartıyor." Oruç Reis Mahallesi''nde 72 bin 82 dönümlük alanda yenilemeye gidilecek. Dönüşümü yapılacak mekânın yüzde 80''inin park alanı yapılması planlanıyor.
Takip
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.