Haberler

3. Boğaz Köprüsü ihaleye çıkıyor

Tarih: 25 Ekim 2010 Kaynak: Yeni Şafak
Karayolları Genel Müdürü Turhan, "İstanbul''a yapılacak 3. Boğaz Köprüsü''nü de içeren Kuzey Marmara Otoyolu Projesi için yıl sonuna kadar ihale ilanına çıkmayı umut ediyoruz" dedi.

Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan, İstanbul''a yapılacak 3. Boğaz Köprüsü''nü de içeren Kuzey Marmara Otoyolu Projesinde Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli ile ihaleye çıkmak için Yüksek Planlama Kurulu''ndan (YPK) yetki beklediklerini belirterek, ''Yıl sonuna kadar ihale ilanına çıkmayı umut ediyoruz'' dedi. Turhan, YPK''dan izin gelir gelir ihale ilanına çıkabilecek durumda olduklarını belirterek, şartnamelerin hazır olduğunu söyledi. İhalede, firmalardan gelecek yapım ve işletme süresi tekliflerinin yaklaşık 20 yıllık olacağını öngördüklerini ifade eden Turhan, ''Bunun 3 aşağı 5 yukarısı makul tekliftir. İhalede, projenin azami yapım süresini 5 yıl olarak belirlemeyi düşünüyoruz. Firmalar inşaatı önce bitirirlerse, süre işletme süresine eklenir'' diye konuştu.

Köprünün Trafiği Hazır
İstanbul''daki her iki boğaz köprüsü ile yollar ve bağlantılı Gebze-Çatalca arasındaki otoyolun kapasitelerinin üzerinde trafik taşıdığına dikkati çeken Turhan, bölgede 3. boğaz köprüsü için hazır bir trafik olduğunu dile getirdi. Turhan, şöyle konuştu: ''Bu trafik haliyle 3. köprünün üzerinde bulunacağı yola kayacaktır. 3. köprü hizmete açıldıktan sonra transit trafik ile ağır vasıta trafiğini buraya kaydırmayı düşünüyoruz. Bu güzergahta günlük 20 bin ağır vasıta trafiği var. Bu trafik, yaklaşık olarak 100 bine yakın bir otomobil kapasitesine karşılık geliyor. Bu trafik 3. köprünün şu anda hazır olan trafiği.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.