Haberler

Raylı sistemde sona doğru

Tarih: 25 Ekim 2010 Kaynak: Yeni Şafak
Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi''nin Alsancak-Aliağa hattı çalışmalarında sona gelindi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu: "Hatta kullanılacak elektrik telleri nedeniyle yaklaşık bir aylık gecikme oldu. 2011 yılında günde 300 bin yolcu taşımayı planlıyoruz. Nihai hedefimiz ise 550 bin yolcu" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi''nin Alsancak-Aliağa hattını kapsayan kuzey hattının kasım ayının son haftasında hizmete açılacağını söyledi. Kocaoğlu, yaptığı açıklamada, Almanya''dan elektrik tellerinin tesliminde yaşanan 20 günlük gecikme nedeniyle 29 Ekim olan açılış tarihinde yaklaşık bir aylık gecikme olacağını belirtti. Tek hatta deneme seferlerinin devam ettiğini 140 kilometre sürat denemesi yapıldığını belirten Kocaoğlu, ikinci hattaki elektrik tellerinin döşeme işleminde Çiğli''nin geçildiğini, bir hafta içerisinde Menemen''e ulaşılacağını, kısa sürede bitirileceğini bildirdi. Aliağa ve Alsancak arasında tek hatta yolcusuz deneme seferlerinin devam ettiğini belirten Kocaoğlu, şunları ifade etti: ''Aliağa Menderes Raylı Sistem Projesi şehrin kuzey-güney gelişme alanlarını birbirine bağlayan ve Türkiye''deki en yaygın şehir içi demiryolu ulaşım ağı. Alsancak Cumaovası hattı tamamlandı ve devreye girdi. Yapımları etaplar halinde devam eden diğer inşaatlar büyük ölçüde tamamlanma aşamasında. Etaplar halinde başlanan istasyon, alt ve üst geçitlerle tünel inşaatları dahil olmak üzere projeye bugüne kadar toplam 227 milyon 522 bin 268 lira harcandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TCDD ortaklığıyla kurulan İZBAN şirketi tarafından alınan tren setleri, TCDD tarafından yapılan ancak bedeli belediye tarafından ödenen hat işleri, yine belediye tarafından yapılan alt ve üst geçit kamulaştırmalarının bedelleri, tünel üst düzenlemeleri ve enerji temini, sinyalizasyon, asansör imalatları ve ikinci etap Karşıyaka ikmal inşaatları da dahil edilince projenin toplam maliyeti yaklaşık 500 milyon lira.''

Şehrin Bir Ucundan Diğerine 86 Dakikada Ulaşılacak
İzmir''in kuzey ve güney gelişme alanlarını birbirine bağlayan Aliağa-Menderes hattıyla şehrin bir ucundan diğerine 86 dakikada ulaşılacağını belirten Kocaoğlu: ''Proje, iki ana bölümden oluşuyor. Kuzey hattı Aliağa-Alsancak 57 kilometre uzunluğunda ve 21 istasyona sahip, bu mesafenin 60 dakikada kat edilmesi öngörülüyor. Güney hattı Alsancak-Cumaovası ise 22 kilometre uzunluğunda ve 10 istasyondan oluşuyor. Bu mesafenin 26 dakikada kat edilmesi planlanıyor'' diye konuştu. Kocaoğlu, raylı sistem ulaşımına büyük önem verdiklerini belirterek, tramvay projesi üzerinde çalışmaya devam ettiklerini, yaklaşık 35 kilometre uzunluğunda olacak tramvayın 300 milyon lirayı bulacağını belirtti. Kocaoğlu, Üçyol Üçkuyular ve Bornova-Evka metro çalışmalarının da devam ettiğini kaydederek, raylı sistem için 2.5-3 milyar lira harcayacaklarını ifade etti.

Hedef 550 Bin Yolcu
Aliağa-Menderes hattında 2011 yılında günde 300 bin yolcu taşımayı planladıklarını belirten Kocaoğlu, hedeflerinin ise günde 550 bin yolcuya ulaşmak olduğunu sözlerine ekledi. Öte yandan belediye yetkilileri Aliağa-Menderes raylı sistem projesinde bugüne kadar yürüyen merdivenli, asansörlü ve aynı zamanda yaya geçidi olarak projelendirilen on yer üstü ve bir yer altı olmak üzere 11 istasyon, 2 kilometre uzunluğunda Şirinyer Tüneli ve dokuz karayolu alt ve üst geçidinin yapımını tamamladığını, Alsancak ile Cumaova arasındaki 22 kilometrelik ray döşeme çalışmalarının da bittiğini söylediler. Şirinyer Tüneli''nin yapılmasıyla Mehmet Akif Caddesi, Karşıyaka Tüneli ile de Girne Caddesi ve Karşıyaka Çarşı geçişinin kesintisiz ulaşıma kavuştuğu, alt ve üst geçitlerin hizmete alınarak karayolu trafiğinde rahatlama sağlandığı, hemzemin geçitlerin kaldırıldığını vurguladılar.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.