Haberler

Umarım HES''teki hatadan dönerler

Tarih: 27 Ekim 2010 Kaynak: Yeni Şafak
Nükleer santralda Güney Kore ile ''tamam anlaştık, mutabık kaldık'' denilemediğini belirten Enerji Bakanı Yıldız, "Umarım Rize''deki HES kararı da düzeltilir" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye Elektrik-Elektronik ve Benzerleri Teknisyenleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kaya ve beraberindeki heyeti kabul etti. Görüşme sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldız, G 20 Zirvesi için Güney Kore''ye gideceği hatırlatılarak, nükleer santral yapımı için Güney Kore ile devam eden görüşmeler çerçevesinde bir anlaşma imzalanmasının söz konusu olup olmayacağı yönündeki bir soru üzerine şunları söyledi:

Anlaşma Var Mutabakat Yok

''Hummalı bir çalışma var Güney Kore''nin Türkiye''de özellikle Karadeniz''de nükleer güç santrali yapımıyla alakalı anlaşma, müzakere çerçevesinde. Ama bu konuda tamamen mutabık kaldığımızı söyleyemem. ''Tamam anlaştık, mutabık kaldık'' diyemiyoruz. Tabii 11 Kasım''da Seul''de yapılacak olan G 20 Zirvesine bu konuyu yetiştirmeye çalışıyoruz. Bunu yaparken Türkiye''nin menfaatlerini, çıkarlarını ön planda tutacağımız bir müzakere süreci olduğu tabiidir.''

Karar Oldukça Hassastır
Yıldız, Rize''deki HES kararıyla ilgili olarak, bu kararın er veya geç Türkiye''nin menfaatleri doğrultusunda düzeleceğine inandığını söyledi. Yıldız, ''Eğer o arkadaşlarımız şunu hesap etselerdi, kararı vermekte bu kadar hızlı davranmazlardı diye düşünüyorum" dedi.

Benim değil ülkenin
Bakan Yıldız, ''Biz enerji sektörüyle, çevresiyle, kültür varlıklarıyla, tarihiyle medeniyetleriyle beraber bir Türkiyeyiz. ''Ben bir tarafından çekiştireceğim, bir başkası bir başka tarafından çekiştirecek'' diye bir kural yok. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun bu kararından er veya geç vazgeçeceği kanaatindeyim. HES''ler benim değil ki, HES''ler de, çevre de bizim" dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.