Haberler

Çevrecilerin tarihi zaferi

Tarih: 25 Ekim 2010 Kaynak: Milliyet Yazan: Muhammed Kaçar
Rize''nin İkizdere Vadisi, Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından doğal SİT alanı ilan edildi. 22 HES''in yapımı engellendi.

Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıkları''nı Koruma Kurulu, bugün tarihi bir karara imza atarak Rize''nin İkizdere Vadisi''ni Doğal SİT alanı ilan etti. Bu kararla İkizdere, Anzer ve Ovit yöresinde yapılması planlanan 22 Hidroelektrik Santralı (HES) projesinin rafa kalktığı ifade edildi. Bölgenin SİT alanı ilan edilmesi için 2008''den bu yana hukuk mücadelesi veren eski İkizdere Derneği Başkanı Kadem Ekşi, "Bugün HES''lerin pençesinden kurtulduğumuz, yeşili, doğayı çocuklarımıza bırakacağımızın müjdelendiği gündür" dedi.

Rize''nin İkizdere ilçesinde bulunan ve dünyada korunmada öncelikli 200 ekolojik bölgeden biri ilan edilen vadide yapılması planlanan hidroelektrik santralleri için 2008 yılında İkizdere Derneği öncülüğünde hukuk mücadelesi başlatılmıştı. Mahkemeler ve bilirkişi incelemeleri sürerken bölgede 4 hidroelektrik santrali yapıldı ve hizmete açıldı. Santrallerden birini de geçtiğimiz aylarda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hizmete açtı.

Birini Erdoğan açmıştı

Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu''nun Bilimsel ve Teknik Kurulları dün İkizdere Vadisi''nde son incelemelerini yaptı. Bugün toplanan kurul, oy birliğiyle İkizdere Vadisi''ni Doğal SİT Alanı ilan etti.
Kadem Ekşi, kurulun bu kararıyla bölgede yapımı planlanan 22 HES projesinin rafa kaldırıldığını belirtti.

Böylece Fırtına Vadisi''nin ardından ekolojik yönden önem taşıyan İkizdere Vadisi de HES yapımından kurtulmuş oldu. Balıyla ünlü Anzer Yaylası''nda planlanan HES''lerin yapımı da böylece engellenmiş oldu.

‘Karar turizmin önünü açtı''

İkizdere Derneği eski Başkanı Kadem Ekşi, turizm bölgesinde HES inşaatına karşı çıkan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay''a da özellikle teşekkür ederek şunları söyledi:

"İkizdere Vadisi 2007''de Bakanlar Kurulu kararıyla turizm alanı ilan edildi. Buna güvenen yatırımcılarımız da buraya milyonlarca dolarlık yatırım yaptı. Hatta Başbakan Erdoğan, 20 milyon dolara malolan termal oteli gelip kendisi hizmete açtı. Turizm alanı ilan edilen ve bu kadar yatırım yaptırılan bir yere HES yapılması zaten doğru değildi. Sayın Bakanımız Ertuğrul Günay''a da teşekkür ediyoruz. Geçtiğimiz aylarda İkizdere''de düzenlenen turizm toplantısında, turizm yapılan yerde HES inşaatına karşı çıkmıştı. Umuyoruz bundan sonra geleceğimizi bağladığımız turizmde daha büyük atılımlar yaparız. Bu karar İkizdere vadisinin turizm potansiyelinin önünü açmıştır."

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.