Haberler

MİT’e 100 konut yaptı 18 dönüm arazi alacak

Tarih: 8 Kasım 2010 Yazan: Menekşe Ataselim
TOKİ, MİT''e ait arazileri de değerlendirmeye aldı. Teşkilata, İstanbul Şerifali tarafında 100 konut inşa eden TOKİ, karşılığında Rumeli Feneri''nde toplam 18 dönüm büyüklüğünde 10 parsel alacak.

İmzalanan protokoller çerçevesinde kamu kurumlarından hizmet karşılığı arazi alan Başbakanlığa bağlı Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Milli İstihbarat Teşkilatı''na (MİT) ait gayrimenkulleri de portföyüne ekleyecek.

İdare, müsteşarların kullanımına sunulacak konutlar yapacak ve karşılığında, İstanbul''un Boğaz''a nazır en gözde yerleşim alanlarından Rumeli Feneri''ndeki MİT''e ait toplam 18 dönüm büyüklüğündeki arazilerin tapusunu alacak. Teşkilatın ihtiyacına yönelik olarak, İstanbul Şerifali bölgesi yakınında, TEM''e cepheli bir arazide 100 konut inşa ettiklerini belirten TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, "İnşaat neredeyse tamamlandı. Ancak, arazilerin tapusunu henüz almadık. Rumeli Feneri tarafında 10 farklı parsel var MİT''e ait. Toplam büyüklüğü 18 dönüm ediyor. Portföyümüze ekleyeceğiz" dedi.

‘MİT İLE İLK DEFA ÇALIŞTIK''
TOKİ''nin kamu kurumlarıyla yapılan protokoller çerçevesinde pek çok hastane, okul, konut ürettiğini ve bu kurumlar ile çeşitli bakanlıklara ait arazileri de zaman zaman bünyesine kattığını hatırlatan Bayraktar, "Bakanlıklar ile çok iş yaptık ama MİT ile ilk defa çalışıyoruz. Şerifali''de kentsel dönüşüm gerçekleştireceğimiz bölgeye yakın bir konumda, otoyolun diğer tarafında inşa ettiğimiz 100 konut, müsteşarların ve teşkilatın olacak. Biz de 10 parsel yer alacağız. Buraları da diğer kurumlardan aldığımız yerler gibi değerlendireceğiz" diye konuştu. Bayraktar, TOKİ''nin içinde bulunduğu finansal zorlukları daha önce pek çok kez dile getirmiş ve "Bugünden yarına 5 milyar liraya ihtiyacımız var. Sosyal konutları üretebilmek için arazi satışlarından ve hasılat paylaşımı ile yapılan lüks projelerden gelen paraya ihtiyacımız var. Zaman zaman
devlet kurumlarından da arsa alıyoruz" demişti.

‘Büyük ihtimalle satışa çıkaracağız''
TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, MİT''ten gelen bu arazileri nasıl değerlendireceklerine yönelik olarak, şu açıklamayı yaptı: "Hasılat paylaşımı modeliyle inşa edilebilecek konut projeleri için ihale edebiliriz. Ama büyük bir ihtimalle doğrudan satış yaparız. Açık artırma ile alıcı buluruz. 10 ayrı parsel olduğu için farklı kullanımlar da söz konusu olabilir. Fena bir gelir elde etmeyiz."

TOKİ''nin MİT''e yaptığı 100 konutun maliyetinin ise 10 milyon TL civarında olduğu tahmin ediliyor.

Takip
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.