Haberler

Yaratıcı Portreler, Hafele Takvimi için Yine Bir Araya Geldi

Tarih: 11 Kasım 2010


Häfele, sadece mobilya ve kapı donanımları alanında gerçekleştirdiği yenilikçi buluşlarıyla değil, her yıl yaptığı takvimlerle de yeni bir gündem yaratıyor. 2010 yılında ilk kez gerçekleştirilen ve büyük ilgi gören takvim projesi artık gelenekselleşiyor. Farklı sektörler için tasarladıkları ürünlerle Türkiye'de olduğu kadar, dünyada da önemli başarılar kazanan tasarımcılar, Hafele'nin 2011 takvim projesinde yaratıcılıklarını farklı biçimde harekete geçirdi ve yine insana ilham veren fotoğraf kareleri ortaya çıktı.

Häfele takviminde yer alan 12 siyah-beyaz fotoğraf karesinde, ürünler kendi gerçekliğinden koparak tasarımcıların elinde tümüyle yeni çağrışımlar, farklı anlamlar yüklendi. Takvimde bu yıl, Alp Nuhoğlu, Alper Böler, Demirden ekibinden Demir Obuz ve Nil Deniz, Defne Koz, Derin Sarıyer, Gamze Güven, Gülnur Özdağlar, Koray Malhan, Meriç Kara, Orhan Irmak, Tamer Nakışçı ve Umit Altun gibi başarılı işleriyle ve aldıkları ödüllerle öne çıkan endüstriyel tasarımcılar yer alıyor. Mobilya, ambalaj, takı, yapı gereçleri gibi birçok farklı sektör için tasarladıkları ürünlerle gündemde olan bu isimler, bu kez 12 karede, 12 ayrı öykünün kahramanları olarak boy gösteriyor.

Takvimde, Mustafa Nurdoğdu imzasını taşıyan siyah-beyaz karelerin her biri, sürprizli bir oyun gibi kurgulandı. Häfele'nin ürün ailesinde yer alan mobilya kulpları, kapı kolları ve menteşeleri, gardırop aksesuarları, banyo ve mutfak aksesuarları, ofis donanımları, bağlantı elemanları da teatral bir gösteriye dönüşen kurguda yepyeni bir işlev üstleniyor: Derin Sarıyer'ın pozu, James Bond'un hafızalara kazınan ünlü duruşuna bir gönderme yapıyor; saray kapıları için tasarlanan Barok stili bir kapı kolu, Orhan Irmak'ın boynunda gösterişli bir fulara dönüşüyor; mobilya kulplarıyla kostümlerini tamamlayan Demir Obuz ve Nil Deniz grotesk bir tiyatro sahnesinden fırlamış gibi görünüyor; Tamer Nakışçı ise jonglörlük yeteneğini kullanarak mobilya tekerleklerini bu kez elleriyle "havada" döndürüyor. Bir başka karede yine kapı menteşesi, adeta ‘kelebek hafifliğinde' Gamze Güven'in şapkasına konuveriyor. Fotoğraflar çekilirken, tasarımcılardan o anda içlerinden geldiği gibi oyun oynar gibi ürünlerle diyalog kurmaları istendi. Urünü eline alanlar onu yakından bilen, uygulayan tasarımcılar olunca hem muzip hem de tasarımcıların bilinmeyen bir yönünü yansıtan farklı fotoğraflar ortaya çıkmış oldu.

Geçen yılın takvimine de tasarımcıların hep dile getirdiği gibi, buluşçu yenilikleri ve detay çözümleriyle ‘hayal edilenleri gerçeğe dönüştüren Häfele, yıllardır mimar ve tasarımcıların çözüm ortağı gibi çalışıyor. Referans kitap olarak üniversite kütüphanelerine giren Häfele kataloğu da ayrıca onların eğitim süreçlerinde önemli bir rol üstleniyor. Takvim projesi çözüm ortaklığından çok bir boyut içeren bu ilişkiyi, benzersiz bir yolla geniş bir kitleye ulaştırmış oluyor.

Häfele, tasarım gücünü ve yenilikçi imajını vurgulayan takvimlerinde her yıl yaratıcı disiplinlerin farklı yüzlerine yer vermeyi; tasarım ve mimarlık dünyasında ses getirecek yepyeni projeler üretmeyi hedefliyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.