Haberler

İstanbul 4 yeni yeraltı otoparkı daha kazandı

Tarih: 12 Kasım 2010 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Kâğıthane, Taksim Talimhane, Beyoğlu Cihangir Yeraltı Otoparkları ile Kadıköy Açık Otoparkı'nın açılışını yapan Başkan Kadir Topbaş, toplam 1780 araçlık otoparkların 25 milyon TL'ye mal olduğunu belirti ve Darüşşafaka'nın ardından Seyrantepe Metro İstasyonu'nun da hizmete açıldığını müjdeledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaca uygun olarak farklı konseptlerde inşa ettiği otopark yatırımlarına devam ediyor. İstanbul'a kazandırılan Kâğıthane, Taksim Talimhane, Beyoğlu Cihangir ve Kadıköy Açık Otoparkı'nın açılışını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş gerçekleştirdi.

4.Levent'teki Kâğıthane Emniyet Evleri Otoparkı'nda gerçekleştirilen açılış törenine Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, Kağıthane Kaymakamı Ahmet Akın Varıcıer, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Beyoğlu Kaymakamı Hasan Şenses, 22. Dönem AK Parti İstanbul Milletvekili Gürsoy Erol, Başkan Danışmanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, TEMA Vakfı Onursal Başkanı Nihat Gökyiğit, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer Hacımustafoğlu, Projelerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mevlüt Vural, İSPARK Genel Müdürü Kadir Gurbetçi ile vatandaşlar katıldı.

İSPARK'a 7.5 milyar TL değer biçiliyor
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Şirketlerinden İSPARK, 4 yılda otopark yatırımlarında ciddi mesafeler kat etti. Şirketin inşa ettiği zemin altı, zemin üstü, çok katlı ve son teknolojiyle donanmış asansörlü otoparklardan 4 tanesi daha hizmete alındı. Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, toplam 1780 araç kapasiteli 4 otoparkın 25 milyon TL'ye mal olduğunu belirterek, İstanbul'un toplam 129 bin araçlık otoparklarına dönemlerinde 12 bin 470 araçlık 34 otopark eklediklerini, 4 bin 520 araçlık 11 modern otoparkın yapımının da hızla devam ettiğini söyledi. Nihai hedeflerinin İstanbul'un otopark kapasitesini 821 bin araca çıkarmak olduğunu ifade eden Kadir Topbaş, İSPARK'ın değnekçiliği bitirdiğini ve çok önemli otopark yatırımları yaptığını kaydederek, şöyle konuştu;

"Dönemimizde İSPARK şirketimizi kurarak İstanbul'u değnekçilerden kurtardık. Delidumrul misali otoparkçılardan neler çekti İstanbullular. Şimdi geldiğimiz noktada yabancı yatırımcılar İSPARK'a 4 milyon euro, yani 7.7 milyar TL değer biçiyor. İSPARK kazandığı parayı yine bu şehrin otoparklanmasına harcıyor. Her alanda attığımız her adım Türkiye'deki diğer şehirler için model oluyor. Öte yandan, İSPARK dünyanın birçok şehrinin, yatırımcısının sistemini takip ettiği ve ‘gelin bu sistemi bizde de kurun' dediği çok başarılı bir şirketimiz. Yaptığımız otoparklara yerine göre spor salonu, alışveriş merkezi gibi konseptler de yükleyerek vatandaşlarımızın kullanımına sunuyoruz. Hatta, ‘belediyemiz otoparka neden para harcasın' diyerek otoparkları yap-işlet modeliyle inşa etmeye başladık. Cihangir'de ‘tabutluk' denilen eski ve yıkılma riski taşıyan otoparkı yıkarak son derece modern bir otopark inşa ettik. Turizm merkezi Talimhane'deki otopark da o bölgeyi oldukça rahatlattı. Otoparkların bulunduğu mahallelerin sakinleri bu otoparklardan diğer müşterilere göre biraz daha indirimli faydalanabilmesi için işletmeci firmayla anlaştık."

İstanbul dünya şehirlerine de model oluyor
İstanbul'un 14 milyon nüfusu ve 5 bin 400 kilometrekarelik yüzölçümüyle Avrupa'nın 23 ülkesinden daha büyük bir şehir olduğunu, kendi döneminde trafiğe çıkan 767 bin yeni araca rağmen şehirde eskiden olduğu gibi trafikte tek çift plaka uygulamasının konuşulmadığını hatırlatan Kadir Topbaş, "Dönemimizde sadece ulaşıma 16.3 milyar TL'lik yatırım yaparak ortalama trafikte kalma süresini 54 dakikadan 43 dakikaya indirdik. Artık eskisi gibi trafikte kilitlenip kalmıyoruz, trafik yavaş da olsa akıyor. Bu dönem sonunda İstanbul'da yaptığımız yatırımlar 36 milyar TL'yi bulacak. Metro, metrobüs, tünel yol ve denize yaptığımız yatırımlarla toplu taşımada çok önemli mesafeler kat ettik. Metroda Darüşşafaka İstasyonu'nun ardından, bugün Seyrantepe İstasyonu'nu da hizmete açtık. İstanbullulara hayırlı olsun. New York'taki işadamları İstanbul'u takip ediyor ve bana övgüler yağdırıyorlar. Ama ben sembol ismim, İstanbul'da başarıyı ekibimizle birlikte yakaladık. Amsterdam, Bağdat gibi şehirlerin belediye başkanları bizi ziyaret ederek İstanbul'daki tecrübelerimizden faydalanmak istediklerini belirttiler. Mekke Belediye Başkanı da bayramdan sonra ekibiyle birlikte ziyaret gelecek" diye konuştu.

"Metrobüse çevre ödülü verilmeli"
Metrobüsün E-5trafiğinden 40 bin aracın kalkmasını sağlayarak o bölgedeki trafiği rahatlattığının altını çizen Başkan Kadir Topbaş, "Metrobüs sayesinde 615 bin ton karbondioksit salınımı ortadan kalktı. Metrobüs bu yönüyle İstanbul'un en hıyırlı çevre projelerinden biri. Burada olan TEMA Vakfı Onursal Başkanı Nihat Gökyiğit abim belki bu projeye bir çevre ödülü verir" dedi.

Başkandan ekibine özel teşekkür
İstanbul'un başarısında ekibinin çok önemli payı olduğuna dikkat çeken Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; "Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcımız Muzaffer Hacımustafaoğlu ile İSPARK Genel Müdürümüz Kadir Gurbetçi'ye ve ekiplerine bu güzel yatırımlar için çok teşekkür ediyorum. İstanbul'daki trafiğin duayeni olan Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı'ya da özellikle teşekkür ediyorum. Her gün bana mail atar, telefonla arar ve ‘Başkanım şurada şöyle bir şey var. Şu sorunun çözülmesi lazım' der. Dervişin fikri neyse zikri de odur. Gerçekten bizim zikrimiz bu şehrin geleceği. Oyunda oynaşta değiliz. ‘İstanbul'a daha nasıl güzellikler katabiliriz, insanımız daha nasıl rahat eder, nerde yanlışımız var' diye her gün bunu konuşuyoruz. Siyasi partimizin ilçe başkanları da sağ olsunlar gözümüz kulağımız."

Semt pazarları otoparklara alınıyor
Törende konuşan Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, Kağıthane Kaymakamı Ahmet Akın Varıcıer, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Beyoğlu Kaymakamı Hasan Şenses de ilçelerine yaptıkları yatırımlar nedeniyle Başkan Topbaş'a teşekkür ettiler. Törende daha sonra Başkan Topbaş ve beraberindekiler kurdele keserek otoparkların resmi açılışını gerçekleştirdi. Kâğıthane Emniyet Evleri Otoparkı'nı da gezen Kadir Topbaş, burada haftada bir gün semt pazarının kurulduğunu belirterek, "Mahalle arasında kurulan semt pazarı, Cumartesi günleri burada bu otoparkın içinde kuruluyor. Böylece mahalle arası trafiği sıkışmıyor ve çöpler etrafa saçılmıyor. Açılışını yaptığımız yeraltı otoparkları bu yönüyle de bir medeniyeti daha getirmiş oluyor. Havalandırmasıyla tertemiz bir hizmetin sunulduğu bu otopark karda kışta yağmurda hiçbir sorun yaşanmadan vatandaşların alışveriş yapmasını sağlıyor. İstanbul'daki bütün otoparkların semt pazarlarını içine alması için bir çalışma başlattık. Böylece otoparklarımızı çok maksatlı da kullanmış oluyoruz" şeklinde konuştu.

Açılışı yapılan otoparkların teknik özellikleri
Beyoğlu Cihangir Zeminaltı Otoparkı; 06.01.2009 tarihinde yapımına başlandı, bir yıl içinde tamamlandı. Toplam 8 bin metrekarelik kullanım alanına sahip olan otoparkın, araç kapasitesi 300. İçersinde yarı otomatik otopark ve fitness salonu bulunan tesisin üstünde ise çocuk oyun parkı ile oturma alanları mevcut.

Beyoğlu, Taksim Talimhane Zeminaltı Kat Otoparkı; Yapımına 25.09.2006 tarihinde başlandı, 14.05.2008 tarihinde bitirildi. 370 araçlık kapasiteye sahip. Zeminaltı otoparkın üstü dükkânlardan oluşuyor. Otoparkın kullanım alanı 16 bin 250 metrekare.

Kadıköy Açık Otoparkı; Kadıköy İSKİ Arıtma Tesislerinin yanındaki modern otopark, yaklaşık 20 bin metrekare bir arazide hizmet veriyor. 790 araç kapasiteli otopark bünyesinde bisiklet, motosiklet ve engelli park alanları da bulunuyor. Kadıköy İDO İskelesi'nin karşısında bulunan ve ‘Park Et Devam Et' hizmeti veren otopark bünyesinde Heliport alanı mevcut. Bu alanın içinde modern yolcu bekleme salonu vatandaşlara hizmet veriyor.

Kağıthane Emniyet Evleri Zemin Altı Otoparkı; Akarsu Caddesi ile Taşkent sokağı arasında bulunuyor. 14.07.2008 tarihinde yapımına başlanan otopark 01.06.2010 tarihinde tamamlandı. Zeminaltı otopark olarak yapılan düzenlemede, üstü park ve sağlık tesisi olan otoparkın toplam araç kapasitesi 320, toplam kullanım alanı ise 15 bin metrekare.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.