Haberler

İstanbul Boğazı''nda 150 yıllık rüya gerçek oluyor

Tarih: 22 Kasım 2010 Kaynak: Yeni Şafak
İlk projesi 1860 yılında Sultan Abdülmecit tarafından hazırlatılan, ancak günün koşullarıyla gerçekleştirilmeyen, denizin altından İstanbul Boğazı''nı geçme rüyası, Marmaray''la 150 yıl sonra gerçek oluyor. Dünyadaki en önemli projelerden ve İstanbul için asırlık bir rüyanın gerçekleşmesi olan Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hattının İyileştirilmesi ve Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi İnşaatı (MARMARAY) Projesi kapsamında, Ocak ayında insanlar ilk kez İstanbul Boğazı''nın altından yürüyerek karşı yakaya ulaşabilecek.

150 yıllık hayal olan İstanbul Boğazı''nın altından yürüyerek geçme projesiyle ilgili açıklama yapan Marmaray Projesi Müdür Vekili İnşaat Yüksek Mühendisi Hüseyin Belkaya, bu sevdanın 1860 yılında Sultan Abdülmecit''in mühendis Preault''a, konuyla ilgili proje hazırlatmasıyla başladığını ifade etti. Mühendis Preault''un Sarayburnu ile Üsküdar arasında, ayaklar üstünde bir batık tünel tasarladığını anlatan Belkaya, o günün teknolojisiyle bu tünelin gerçekleştirilemediğini söyledi.

ATALARIMIZIN AYAK İZLERİ TAKİP EDİLİYOR

1902 yılında ise mühendisler Strom, Lindman ve Hilliker''in yeni bir Boğaz geçiş projesi tasarladığını belirten Belkaya şöyle konuştu: "Bu projede mühendisler su altında bir viyadük tünel düşünmüşler ve güzergahları yine Sarayburnu ile Üsküdar arası olarak belirlemişler. Ancak bu proje de başarıya ulaşamamış. Nihayet 2010 yılında İstanbul Boğazı''nı denizin altından geçmek üzereyiz. 150 yıllık bir gecikmemiz olsa da atalarımızın ayak izlerini takip ediyoruz. Güzergahımızı yine Sarayburnu ile Üsküdar arası olarak belirledik. İlk yola çıktıktan bugüne kadar Boğaz''dan çok sular aktı, rejim değişti ama güzergah değişmedi." Sirkeci''den boğazın altındaki batırma tüneliyle buluşmak üzere yola çıkan tünel delme makinesinin 700 metre daha tünel deleceğini bildiren Belkaya şunları söyledi: "2011 yılının ilk aylarında tüneller birleşince, en son mühendislik teknolojileri kullanılarak bu tünellerin emniyetli bir şekilde bağlantıları sağlanacak. Denizin 50 metre altında su basmasına yol açmadan tünelleri birleştirmek için ''dondurma'' yönteminden faydalanılacak. Bağlantı sağlandıktan sonra çelik kapaklar kaynakla kesilerek çıkarılacak. Tünel delme makinesinin çelik kalkanı ise boğazın altında kalacak ve su geçirmeyecek. Daha sonra sert kaya içinde kazılan delme tünelle Boğaz''ın kum zeminine oturtulan batırma tünel arasına, bir deprem esnasında oluşabilecek farklı oturmaları soğurmak üzere, ''sismik derz'' yerleştirilerek bağlantı tamamlanmış olacak. Bu bağlantının tamamlanmasıyla İstanbul Boğazı''nın altından insanlar ilk kez yürüyerek karşı yakaya ulaşacak. Diğer bir şekilde Yenikapı''dan tünellere girip Sirkeci''ye ulaşmak, denizin altından Üsküdar''a varmak ve tünellerden devam ederek Ayrılıkçeşme''de yüzeye çıkmak mümkün olacak." Belkaya projenin Asya yakasında bulunan Gebze ile Avrupa yakasındaki Halkalı ilçelerini kesintisiz, modern ve yüksek kapasiteli bir banliyö demiryolu sistemiyle bağlamak amacıyla İstanbul''daki banliyö demiryolu sisteminin iyileştirilmesi ve demiryolu Boğaz tüp geçiş inşası ve yeni demiryolu araçlarının temininden oluştuğunu söyledi. Belkaya demiryolu sisteminin toplam uzunluğunun 76 kilometre olmak üzere batırma tüp tünel bölümünün 1,4 kilometre, yaklaşım tünellerinin 12,2 kilometre ve iyileştirilecek olan yüzeysel metro hattın uzunluğunun da yaklaşık 63 kilometre olduğunu bildirdi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.