Haberler

TOKİ''nin dev ihalesi Ağaoğlu''na döndü

Tarih: 29 Kasım 2010 Kaynak: Vatan Yazan: Aydın Ayaydın
TOKi''nin iştiraki olan Emlak Konut GYO''nun sınır karakollarını yenileme karşılığında TSK''dan devraldığı Maslak Ayazağa''daki 250 dönümlük arazi üzerindeki projenin ihalesini 1 milyar 203 milyon TL''lik en yüksek teklifi veren Yeşil İnşaat, Metal Yapı Konut, Nasa İnşaat, Özüm Petrol, Taşçılar Madencilik ve K Yapı Ortak Girişimi kazanmıştı. Fakat peşinat süresi içinde yatırılmayınca, Emlak Konut GYO bu kez ikinci sıradaki Ali Ağaoğlu''na ait Akdeniz İnşaat''ı peşinatı yatırmaya davet etti.

Yılın en büyük konut projesi olarak adlandırılan Emlak Konut GYO‘nun Maslak Ayazağa arazisinin ihalesinde Ali Ağaoğlu, teklif ettiği 1 milyar 153 milyon TL ile ikinci sırada kalmıştı. İhaleyi kazanan ve başını Metal Yapı ile Yeşil İnşaat''ın çektiği konsorsiyum süresi içinde yatırmaları gereken peşinatı yatırmamış ve konu taraflarca yargıya taşınmıştı.

İhaleyi kazanan konsorsiyum, "Mevcut imar planına göre ihaleye girip en yüksek teklifi verdik. Peşinatımızı da hazırladık ancak kimi belediye meclisi üyeleri tarafından imar planı değişikliği hakkında yürütmenin durdurulması istemi ile dava açıldı. Biz de Emlak Konut GYO‘dan en azından yürütmenin durdurulması istemini karara bağlayıncaya kadar ek süre talebinde bulunduk. Talebimiz Emlak Konut GYO tarafından reddedilince de teminat mektubumuzun nakde dönüştürülmemesi için asliye ticaret mahkemesine başvurarak tedbir kararı aldırdık" şeklinde bir açıklama yaptı.

Konu yargıya taşındı
TOKİ''nin iştiraki olan Emlak Konut GYO, bankalara teminat mektubunun nakde dönüştürülmesi talimatını verdiğinde karşılarına konsorsiyumun aldığı tedbir kararı çıkınca Emlak Konut GYO bir taraftan konuyu yargıya taşıdı, diğer taraftan da projenin ikinci sırada 1 milyar 153 milyon TL''yi teklif eden Ali Ağaoğlu''na ait Akdeniz İnşaat''a verilmesini kararlaştırdı. Emlak Konut GYO, Akdeniz İnşaat''a bir yazı göndererek 14 Aralık 2010 tarihine kadar peşinatı yatırmalarını istedi. Bu durumda Ali Ağaoğlu''nun 14 Aralık tarihine kadar peşinat yatırması gerekecek.

Yatırılırsa yılın projesi Ağaoğlu''nun olacak. Yatırılmadığı takdirde Ağaoğlu''nun da ihaleye girerken vermiş olduğu teminat mektubu Emlak Konut GYO tarafından nakde çevrilecek ve bu kez, ihalede üçüncü sırada yer alan firmaya teklif götürülecek.

Bayraktar ne diyor?
Emlak Konut GYO‘dan Ağaoğlu''na davet yazısı gönderildiğini öğrenince TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar''ı arayıp konu ile ilgili gelişmeleri sordum. Bayraktar bana, ihaleyi kazanan firma yükümlülüklerini yerine getirmeyince, kurum zarara uğramasın diye teminatın nakde dönüştürülmesi için hukuki işlemleri başlattık. Diğer taraftan da ihalede 1 milyar 153 milyon TL teklif vererek ikinci sırada yer alan Ağaoğlu''nu peşinat yatırmaya davet ettik. Ağaoğlu‘nun 14 Aralık tarihine kadar kuruma peşinatı yatırması gerekiyor. Şu aşamada Ağaoğlu''nun atacağı adımı bekliyoruz" dedi.

Ağaoğlu''nun peşinatı hazır, projeye çalışıyor
TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ile görüştükten sonra Ağaoğlu cephesinde konu ile ilgili neler yaşandığını öğrenmek için Ali Ağaoğlu''nun telefonunu çevirdim. Birkaç düdük sesinden sonra Ali Ağaoğlu telefonu açtı. Fakat gürültülü bir ortamdaydı, ne o beni duyuyordu ne de ben onu. Kısa bir aradan sonra Ali Ağaoğlu, "Hocam buyurun" deyiverdi. Ben de kendisine "Hayırlı olsun. Ayazağa projesi, ikinci sırada olmanızdan dolayı size teklif edilmiş. Ne yapmayı düşünüyorsunuz?" dedim. Ağaoğlu, "Şu anda helikopter ile dolaşıp araziyi inceliyorum" dedi. Araziyi inceleyip alıp almamaya mı karar vereceksiniz deyince de Ağaoğlu, "Kararımız net. Bizim peşinatımız hazır. Bir taraftan hukuksal durumu inceletiyorum, bir taraftan da İstanbul''a yakışan en iyi konut projesini hazırlamak için mimarlarla araziyi dolaşıyorum ki İstanbulluların karşısına çok güzel bir projeyle çıkalım" diye cevap verdi.

Ağaoğlu''nun yeni reklam filmi yolda
Ali Ağaoğlu, Başakşehir Ayazma ve Ataşehir projeleri için hazırlanan reklam filmlerinde oynamış, kamuoyu tarafından reklam filmi çok beğenildiği için satış ofisinde daire almak için kuyruk oluşmuştu. Ağaoğlu''nu Emlak Konut GYO''ya ait bu arazi üzerinde gerçekleştirilecek proje için hem çok heyecanlı, hem de çok arzulu gördüm. Anlıyorum ki Ağaoğlu bu arazi üzerinde hayalinde yaşattığı muhteşem bir proje ve bu proje için kendisinin yer aldığı yeni bir reklam filmi ile İstanbulluların karşısına çıkacak.

Takip
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.