Haberler

TOKİ''ye evlerinizi satmayın

Tarih: 1 Aralık 2010 Kaynak: Evrensel
Tuzla''nın Aydınlı Mahallesi''de Pazar günü bir toplantı yapıldı. Toplantıya Aydınlı Mahellesi sakinleri, Tuzla Belediye Başkanı Sadi Yazıcı, Mahalle muhtarı ve Deri-İş Sendikası''nın avukatı da katıldı. Toplantının gündemi mahallenin kamulaştırılarak TOKİ''nin yapacağı sitelerdi. Kamulaştırma kararı bakanlık tarafından onaylandı.

Belediye Başkanı Sadi Yazıcı, mahellelilerinin konuyla ilgili sorularını yanıtladı. AKP''li Tuzla Belediye Başkanı Sadi Yazıcı, TOKİ''nin Tuzla''da 5 milyon dekarlık bir alanda imarları durdurduğunu, Aydınlı ve Konaşlı halkının mağdur olmaması için TOKİ''nin planın iptal edilmesi için uğraşacağını kaydetti.

BAŞBAKAN İNCELEMEDEN İMZALAMIŞTIR

Hava alanından bağlı olarak yapılan bu planında Orhanlı''da Mescit Mahallesindeki 44 evin ilk etapta yıkılacağını belirten Yazıcı, TOKİ''nin bu planı yaparken kendilerine hiçbir bilgi verilmediğini, belediyeyi ciddiye almadığını ve fikirlerinin dâhi sormadığını söyledi.

TOKİ''nin planlarının yukarıdan hallettiğini, planı bayramdan önce duyduğunu ancak hala açıklanmadığını belirten Yazıcı''nın TOKİ''nin bu proje de kararlı olması halinde kimsenin karşısında duramayacağını söylemesi ise dikkat çekti.

İmarlara konulan şerh kararının kaldırılması için bugün TOKİ yetkilileri ile görüşeceğini belirten Yazıcı, mahelle halkına "Yerlerini sakın satmayın, bu yerler çok değerli" diye konuştu.

Başbakanın TOKİ ile imzalanan bu belgeden haberi olmayabileceğini iddia eden Yazıcı, vakti olmadığı için inceleme yapmamış olabileceğini kaydetti.

MAHALLELİ ÖRGÜTLENECEK

Belediye Başkanının açıklamalarından ikna olmayan mahalleliler ise "TOKİ''ye bu yetkiyi kim verdi, TOKİ''le yapılan anlaşmada Başbakanın imzası var. TOKİ belediyeye danışmadı Başbakanlık''ta mı kendi belediyesine danışmadı? Tuzla Belediyesi TOKİ''nin planına karşıysa bu Başbakanlık kararına da mı karşı çıkacak? 30 yıldır imar sorunu çözülmesi şimdi de TOKİ şerh koydu o yüzden mi imar konusunu ertelediniz? " sorularına Belediye Başkanı geçiştirme cevaplar verdi.

Aydınlı Mahalle Muhtarı Hakkı Uzunyayla, Mahalleye her dönem bir plan çıkarıldığını ama bu planların hiç halka sorulmadan yapıldığını kaydetti.

Bu planda halkın çıkarlarının değil karların ön plana çıkacağını bildikleri için bu duruma seyirci kalmayacaklarını dile getiren Uzunyayla, halkın aydınlanması ve örgütlenmesi için çalışmalara başlayacaklarını duyurdu.

Konaşlı Güzelleştirme Dernek Başkanı Cemal Aslan da bugüne kadar Konaşlı''da her şeyi halkın kendi elleriyle büyük bedeller ödeyerek birer ev aldıklarını, burada bir kültür, bir yaşam hazırladıklarını söyledi. Birilerinin para kazanması için yerlerin vazgeçmeyeceklerini belirten Aslan, planın adı ne olursa olsun halkın içinde olmadığı bir projeyi kabul etmeyecekerini söyledi.
Takip
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.