Haberler

Haydarpaşa'nın 'gözü' açılıyor

Tarih: 7 Aralık 2010 Kaynak: Akşam Yazan: Seray Şahinler, Zana Yavuz
Yangın sonrası Haydarpaşa kameralarla donatılıyor. 33 kameraya ek olarak 12 tane daha konulacak.

Çatısında çıkan yangınla Türkiye'yi korkutan Haydapaşa Tren Garı'nda 'kamera hamlesi'.
28 Kasım'daki yangın sonrası AKŞAM, 'Haydarpaşa Kayıt Dışı' başlıklı haberiyle 102 yıllık tarihi garda güvenlik kamerası olmadığına dikkat çekmişti. Yangın günü, gara kameraların takılması için çalışmanın sürdüğü açıklanmıştı. İlk etapta ihalesi tamamlanan 33 adet güvenlik kamerası, 31 Aralık'a kadar yerleştirilmiş olacak. TCDD, bununla yetinmeyerek yine harekete geçti. Ek olarak 12 tane daha alınması için ihaleye çıkılacak. Resmi gazetede yayımlanan ihale 15 Aralık günü gerçekleştirilecek.

MİMARLAR ŞİKAYETÇİ
TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, gar yangınında da ihmali olanlarla ilgili suç duyurusunda bulundu. Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Sekreteri Sami Yılmaztürk, yangının kasıtlı bir eylem sonucu meydana gelmiş olması dahil olmak üzere 'görevi ihmal', 'görevi kötüye kullanma' ve 'Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu' uyarınca soruşturma yürütülmesini talep eden dilekçeyi savcılığa sundu. Yangınla ilgili soruşturma kapsamında bilirkişi heyeti de delil toplama ve inceleme çalışmalarını tamamladı. Deliller, Adli Tıp'a gönderildi. Bazı üniversitelere ve rüzgarın yangın üzerindeki etkisini değerlendirmek üzere Meteoroloji'ye yazı yazıldı.

TEMİZLİK BAŞLADI
Garın çatısında, yeniden aslına uygun hale getirilme çalışmaları öncesi temizlik başladı. Tonlarca kül ve yanan, kopan parçalar vinçlerle aşağı indirildi. Gara giriş yasağı sürüyor. Gardaki banliyö ve tren seferleri de Söğütlüçeşme İstasyonu'ndan gerçekleştiriliyor.

Yangın elektrik noktasında çıkmış
İzolasyon sırasında çıkan yangına ilişkin ön rapor hazırlandı. Teftiş Kurulu raporuna göre, yangın elektrik dağıtım noktasında çıktı. Bilgiler şöyle: 'Onarım için Kadıköy Belediyesi Koruma ve Uygulama Denetleme Bürosu ile İstanbul 5 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'ndan izin alındı. İhaleyi en düşük teklifi veren İFORT Grubu aldı. Yangının elektrik tesisatlarının birleştiği yerde başladığı belirlendi.' Bu noktadaki izolasyon malzemesinin tamamen yandığı belirtildi. Yerde serili eski ve yeni izolasyon malzemesinin tutuşup tahta merdiveni de yaktığı tespit edildi. Klima soğutma ünitesi de yanmış.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.