Haberler

"Haydarpaşa Garı'nda İstanbul" Tekrarlanıyor

Tarih: 7 Aralık 2010


Haydarpaşa Garı'nda Bahar projesi, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti yılsonu etkinlikleri kapsamında ve Haydarpaşa Garı'nda İstanbul adıyla 10-11-12 Aralık tarihlerinde yeniden İstanbullularla buluşacak ve bu kez Haydarpaşa Garı'na özel olarak üretilmiş mekan odaklı performans İstanbul İstanbul ve video mapping gösterisi Yekpare, İstanbullulara bir kez daha unutulmaz deneyimler yaşatacak.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetmenliği tarafından, Nazım Hikmet'e ölümünün 47. yılında bir saygı, sevgi ve doğduğu topraklardan selam niteliğinde düzenlenen Haydarpaşa Garı'nda Bahar projesi, 3 - 6 Haziran tarihleri arasında İstanbul'un giriş kapısı Haydarpaşa Garı'nı büyük bir kültür-sanat merkezine dönüştürmüştü.

Yekpare
Yekpare, İstanbul'a özgü, özel bir video mapping gösterisi... 8500 yıllık bir İstanbul hikayesini anlatıyor. Pagan'lardan Roma İmparatorluğu'na, Bizans'tan Latin İmparatorluğu'na uzanan İstanbul'un geçmişi, günümüzün hikayesiyle harmanlanıyor. Haziran ayında Haydarpaşa Garı'nda Bahar kapsamında Candaş Şişman, Deniz Kader ve Görkem Şen'in yarattığı ve Kadıköy yakasından her birimizin gözlerini bir saniye kaçırmadan izlediği Yekpare, İstanbul'un büyüleyici güzelliğini ve derin geçmişini bize bir kez daha hatırlatacak. Yekpare, üç gün boyunca saat 20.00'da boyunca Haydarpaşa Garı'nın Kadıköy'e bakan cephesini perde yaparak İstanbullularla buluşacak.

İstanbul İstanbul

İstanbul İstanbul, yeni bir hayat kurma umuduyla İstanbul'a gelen insanların içine düştükleri yaşam kavgası ve göçün insan hayatındaki farklı etkilerini ele alan mekan odaklı bir performans. Ilgın Abeln ve Gonca Yalçıner'in yönettiği bu gösteri, göçmenlerin yalnızlıklarını, iki dünya arasında kalışlarını, bir yere ait olma ve kabul görme arzularını, özlemlerini, düşlerini ve düş kırıklıklarını, endişelerini, korkularını ve tereddütlerini bize duyurmaya çalışan görsel bir şölen/gösteri/bayram. İstanbul İstanbul üç gün boyunca 16.00 ve 18.00 saatlerinde İstanbullularla buluşacak."İmaj Galerisi
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.