Haberler

Durun, Haydarpaşa'yı Yemeyin!

Tarih: 17 Aralık 2010 Kaynak: Birgün Yazan: Nazım Alpman
Haydarpaşa Garı İstanbul'un özel simgelerinden biri olarak Anadolu yakasında bütün ihtişamıyla dimdik duruyor. Ünlü gar binası 30 Mayıs 1906'da hizmete girdi. Alman mimarlar Otto Rihter ve Helmut Cono'nun tasarımı olan görkemli yapı Alman ve İtalyan taş ustalarının ortak emekleriyle vücut buluyor.

Haydarpaşa Gar binası 21 metre boyunda 1100 adet ahşap kazık üzerine inşa ediliyor. Ahşabın yeraltında ve su içindeki ömrü konusunda değerli mimar Aydın Boysan, bir kitabında şu bilgileri veriyor:

Büyükçekmece Köprüsü'nün temelleri ahşap dayanaklar üzerinde durmaktadır. Mimar Sinan ahşabın sudaki ömrünün sonsuz olduğunu biliyordu!

Ahşap kazıklar üzerinde yükselen yüzyıllık bina bir süredir (AKP iktidarı dönemi) iştah kabartıcı bir yemek sofrası gibi görülüyor.

Türlü çeşitli operasyonlarla işlevini hala sürdüren bu tarihi yapıyı para kazandıracak bir "kâr hane" haline getirmek için olmadık dolaplar çevriliyor.

Avrupalarda görücüye çıkartılıyor... İştah kapasitesi yüksek yerli sermaye Haydarpaşa için çizimler hazırlıyor... Bunları da İstanbulluların gözlerinin içine baka-baka sıkılmadan yapıyorlar.

Arsız bir ısrarla Haydarpaşa Garı'nı tarihi geçmişinden ve demiryollarından kopartarak otel, iş merkezi, mağazalar zinciri, alış veriş haneleri falan gibi sadece para ile dönen bir yer haline getirmek istiyorlar.

Bunun için de gözleri dönmüş bir şekilde çabalıyorlar. Bu güruhun en son marifetini de 24 Kasım 2010 günü gördük:

Haydarpaşa'yı yaktılar!

Neyse ki İstanbul'da İstanbullular da var. 15 Aralık 2010 Çarşamba sabahı Haydarpaşa Dayanışması adlı inisiyatif bir kahvaltılı basın toplantısı yaptı. Genç muhabirlerin yanında Necati Doğru, Melih Aşık, Behiç Ak gibi basının ağır topları da katıldılar.

Haydarpaşa İnisiyatifi adına Mücella Yapıcı, gar için kurulan tezgâhları ve ona karşı yaptıkları girişimleri özetledi. Yanımda oturan Necati Doğru hepimizin anladığını iki kelimeyle başlıkladı:

Haydarpaşa'yı yiyecekler!

Bütün gayretleri bu yönde... Tarih, kültür, ata yadigârı, dünya mirası... Hiç birinin önemi yok! Varsa yoksa, kiralayalım, temel atalım, satalım, paramıza para katalım!

Bir avuç insan da bunların dizginlenmez iştahına karşı uyarıyorlar:

Durun, Haydarpaşa'yı yemeyin!
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.