Haberler

3. köprüye karşı mitinge!

Tarih: 21 Aralık 2010 Kaynak: Evrensel
İstanbul''da 3. köprü yapılmasına karşı bir araya gelen çevreciler 26 Aralık''ta Kadıköy''de miting yapacak.
İstanbul''da kentsel dönüşüm adı altında yağmaların ve peşkeşlerin sürdüğüne dikkat çeken çevreciler, yeni bir yağma alanı olarak 3. köprü seçtiler.

3. Köprü Yerine Yaşam Platformu''nu oluşturan çevre dernekleri, siyasi partiler ve sendikalar dün Makine Mühendisleri Odası''nda düzenledikleri basın toplantısında, 26 Aralık''ta yapacakları mitinge tüm İstanbulları katılmaya çağırdı.
Miting Tertip Komitesi adına açıklama yapan Hayati Can, İstanbul''u "kürsel Kent", "Finans merkezi", Avrupa Kültür Başkenti" ilan edenlerin, 3. boğaz köprüsü projeleriyle, kentsel dönüşüm projeleriyle, köprüleri, otoyalları özelleştirme hazırlıklarıyla yağmaya açtıklarını ifade etti.

İSTANBULLULAR TEMEL HAKLARINDAN YOKSUN

İstanbul''u faili meçhul Haydarpaşa yangınlarıyla, sürekli ismi değiştirilen Galataport projeleriyle, Sulukule gibi geleneksel mahallelerde yaptıklarıyla tarihsel ve kültürel mirastan yoksun bırakmayı amaçladıklarını dile getiren Can, yoksulluk sınırı altında yaşayan binlerce İstanbulluyu yaşam alanlarından, mahallelerinden kopartarak, eğitim, sağlık, yaşanabilir bir çevre, su ve ulaşım gibi temel haklarından yoksunlaştırdıklarını kaydetti.

Can, Anadolu''da da benzer saldırının olduğunu, bunun en canlı örneğinin sular altında bırakılacak olan Allainoi olduğunu söyledi.

İstanbul halkına dayatılan yağmaya ve yıkıma sessiz kalmayacaklarını ifade eden Can, "Bu yüzden Başbakan Erdoğan''ın yıllar önce İstanbul Anakent Belediye başkanıyken ‘İstanbul''a karşı bir cinayet planı'' diye nitelendirdiği 3. boğaz köprüsü projesine hayır diyoruz" diye konuştu.

3. Boğaz köprüsü projesinin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisince haziran 2009''da kabul edilen Çevre düzeni Planı''na da aykırı olduğunu dikkat çeken Can, hükümetin ve belediyenin iddia ettiği gibi 3. köprünün İstanbul''daki ulaşım sorununu çözmeyeceğini dile getirdi.

YENİ GÖÇ DALGASI
"Yeni bir boğaz köprüsü İstanbul''un kuzeyine en az 7 milyonluk ek bir nüfus getirerek çarpık kentleşmeyi tırmandıracaktır. Kentin otoyol kenarlarındaki yoksul mahelleler ve orman alanlarını özelleştiren lüks konut siteleri arasındaki parçalanmışlığı derinleştirecektir" diyen Can, Kentsel Dönüşüm Yasası''yla olağanüstü yetkilerle donatılan TOKİ''nin mahalelerdeki yıkım baskısını artıracağını kaydetti.

Sarıyer ve Beykoz bölgelerinin 1. derecede SİT alanı olmaktan çıkartılması durumunda yapılması mümkün hale gelecek olan 3. köprünün yıkıcı sonuçları olacağını belirten Can, "Kentin su havzaları, ormanlar ve tarım alanları gibi son yaşam kaynakları yok edilecektir. İstanbul''un kuzeyi ve Marmara bölgesindeki tarım alanlarında geri dönüşü olmayan yıkıcı sonuçlar yaşanacaktır. İstanbul''un ormanlarının üçte biri yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bunun anlamı sellerin yaygınlaşması, icme suyu havzalarının kirlenmesi, İstanbul''un su sorunun ağırlaşması, kentte hava kirliliğinin ve gıda fiyatlarının artması olacaktır" diye konuştu.

MİTİNG SAAT 13.00''DE
Suya, ormana, yaban hayatına ve sağlıklı yaşam alanlarına yönelik saldırı planlarına "Hayır" dediklerini aktaran Can, "Bütün bunlardan dolayı bizler, İstanbul''u, Marmara''yı ve Anadolu''yu savunmaya, daha yaşanabilir kılmaya, gelecek kuşaklara yaşanabilir bir ülke ve yaşanabilir bir kent bırakmaya kararlı yurttaşlar olarak, 26 Aralık Pazar günü saat 13.00''de Kadıköy Meydanı''nda hep birlikte yaşamı savunacağız. Herkesi İstanbul''a ve yaşama sahip çıkmaya çağırıyoruz" diye konuştu.

3. köprüye karşı çıkan çevreciler saat 12.00''da Tepe Natailus''ta buluşup buradan Kadıköy Meydanı''na yürüyecekler. Mitingde İlkay Akkaya ve Bandista da sahne alacak.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.