Haberler

İzmir''de 50 Köyün Su Deposu, Güneş Enerjisi ile Klorlanacak

Tarih: 25 Ocak 2011 Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi
Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı konusunda önemli bir adım atarak köylerdeki su depolarına "güneş enerjili otomatik klorlama sistemi" kurmaya başlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, böylece enerji maliyetlerini de büyük oranda düşürecek.

Pilot proje çerçevesinde geçtiğimiz yıl 5 köye, depolardaki suyun otomatik olarak klorlanmasını sağlayacak "güneş enerjisi ile çalışan klor dozlama ünitesi" kuran İZSU Genel Müdürlüğü, bu yıl projeyi genişleterek 50 köye ulaşacak. Su depolarına enerji hattı çekmek yerine kendi elektrik enerjisini üreten İZSU, böylelikle temiz enerji ile köylere su dağıtırken ekonomik anlamda da kara geçiyor. Kullanılmaya başlanan güneş enerjisi sayesinde, daha önce personel tarafından klor tableti atılarak köylere sağlıklı su temin edilirken, şimdi bu işlem otomatik olarak yapılıyor. İZSU, yeni sistem ile hem klorlama maliyetini düşürdü hem de enerji maliyetini.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına büyük önem verdiklerini belirten İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri şu bilgileri verdi:

"Bu projemizi yalnızca elektrik enerjisi iletim hattı kurulması işleminin dahi büyük meblağlara mal olacak köy depolarında gerçekleştiriyoruz. Güneş enerjisi ile otomatik klorlama işlemi yapacak sistemler kurmaya başladık. Köylerin içme suları daha önce hiç klorlanmıyordu. Büyükşehir sınırlarına dahil olduktan sonra İZSU Genel Müdürlüğümüz, depolara klor tableti atarak bu işlemi yapmaya başladı. Bu da maliyetli bir işlemdi. Ama kurmaya başladığımız güneş enerjisi ile çalışan klorlama sistemi sayesinde bu işlem artık otomatik olarak yapılacak. 50 köyde daha kurmayı planladığımız sistemi depolara elektrik hattı çekerek oluşturmak istesek, maliyet daha yüksek olacaktı. Oysa güneş enerjisi ile çalışan sistem hem ekonomik hem pratik."

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, Seferihisar''ın Gödence Köyü, Menemen''in Çaltı Köyü, Bornova''nın Çamiçi, Bayındır''ın Hisarlık Köyü ve Kemalpaşa''nın Yiğitler Köyü''ndeki su depolarına kurulan sistemin önümüzdeki günlerde 50 köye daha kurularak sağlıklı su temin edileceğini bildirdi.

Hangi Köylere Kurulacak?

Sistem Aliağa''nın Karakuzu, Menemen''in Hatundere, İğnedere, Alaniçi, Karaorman, Menderes''in Ataköy, Maydonoz, Deliömerli, Değirmendere, Çamönü, Efemçukuru, Çile, Küner, Torbalı''nın Karaot, Saipler, Dağkızılca, Selçuk''un Arvalya, Bayındır''ın Havuzbaşı, Ahmetler, Urla''nın Gölcük, Bademler Çınaraltı, Tekebaşı, Seferihisar''ın Orhanlı (3 adet), Çamtepe, Payamlı, Kemalpaşa''nın Zeamet, Sarılar, Damlacık (2 adet), Gökkaya, Cumalı, Yeşilköy (2 adet), Yeni Kurudere, Kamberler, Bayramlı, Çınarköy, Aşağı Kızılca (2 adet), Nazarköy, Çarşıklı, Buca''nın Kaynaklar, Karşıyaka''nın Yamanlar, Güzelbahçe''nin Yelki, Küçükkaya, Gaziemir''in Sarnıç köyleri ile daha sonra belirlenecek 2 köye monte edilecek.

Sistem Nasıl Çalışıyor?

Şebeke elektriğine uzak yerleşim yerleri için en ekonomik ve pratik olan güneş enerjili klorlama sistemi, köylerin sularını temizlerken vatandaşların sağlıklı bir yaşam sürmesini de sağlıyor. Güneş panelleri üzerine güneş ışınlarının düşmesiyle, yarı iletken kristal modüller elektron akımı ile DC (doğru akım) enerji üretimi yapıyor. Üretilen enerji regüle edilerek akülere depolanıyor. Depolanan enerji, çeviriciler vasıtası ile 220 volt enerjiye çevriliyor. Bu şekilde yapılan enerji üretimi ile şehir şebekesinden uzak su depolarına gelen içme ve sulanma suları, enerjisini sistemden alan dozaj pompaları ve sistemin otomasyonda çalışması için gerekli olan elektronik zaman belirleme ünitesi ile istenilen zaman diliminde istenilen dozlama ayarında çalışıyor. Ayrıca aynı enerjiden faydalanılarak su depolarının iç ve dış aydınlatmaları yapılıyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.