Haberler

3. Köprü Projesi Mantık Dışı

Tarih: 27 Ocak 2011 Kaynak: Birgün Yazan: Cengiz Dağıstan
TMMOB ‘a bağlı mimar ve mühendis odalarının İstanbul şubesi temsilcileri İstanbul Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi''nde 3. köprü ile ilgili basın açıklaması yaptı. 3 köprünün İstanbul''da yaratacağı büyük tahribatın anlatıldığı açıklama, görsel sunumlarla desteklendi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi''nin 17.02.2009 tarihli toplantısında kabul ettiği ve ardından Kadir Topbaş''ın imzaladığı 1/100 000 ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planı''nın 3. köprünün ‘kenti tehdit eden unsur'' olarak nitelendiği belirtildi. Ancak, hükümetin 3. köprüyü tekrar gündeme getirmesiyle birlikte, AKP''li belediye meclis üyelerinin bu kez tam tersi bir tavır sergileyerek köprünün yapımı için yasal kılıflar oluşturma çabasına girdiği söylendi. Söz konusu planın uygulama hükümleri üzerinde değişiklik yapıldığı, yapılan bu değişikliklerin planlama ilkelerine ve imar mevzuatına aykırı biçimde arazi kullanım kararları ile ulaşım kararlarının bütünselliğinin bozulduğu söylendi. Açıklamada 3. köprünün orman alanlarında, verimli tarım alanlarında ve su havzalarında çok büyük bir tahribat oluşturacağı ifade edildi. Sadece köprünün yapımı için 2,5 milyon ağaç kesileceği belirtildi.

İki Köprü Deneyimi Ortada

Açıklamada, İstanbul Çevre Düzeni Planı''nın köprülerle ilgili bölümüne atıf yapıldı. Bu bölümde, iki yaka arasındaki sürekliliğin karayolu geçişi ile sağlandığı, yapılan iki köprünün de İstanbul''un kentsel gelişimi açısından yarattığı olumsuz sonuçlarının deneyimlendiği bilgisine yer veriliyor. Açıklamada, bu deneyimler yaşanmışken 3. köprünün yapımını sitemenin bir mantığı olmadığı vurgulandı.

Açıklamada ayrıca yaşanılan hukuksuzluklarla ilgili olarak TMMOB''a bağlı meslek odaları temsilcilerinin bu konuyu yargıya taşıdığı ve 3. köprüye karşı mücadelelerini sürdürecekleri belirtildi.

Köprüye karşı birleşen dokuz Oda
- Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi

- Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi

- Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi

- İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi

- Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi

- Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi

- Peyzaj Mimarları Odası İstanbul Şubesi

- Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi

- Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.