Haberler

Grönland''ın Yeni Milli Galerisi''ni BIG Tasarlayacak

Tarih: 11 Şubat 2011 Çeviren: Pınar Koyuncu


Kuzey Avrupalı mimarlardan oluşan altı davetli ekibin katıldığı Grönland''ın yeni Milli Galerisi Tasarımı Yarışması''nı BIG, TNT Nuuk, Ramboll Nuuk ve Arkitekti''den oluşan ekip kazandı. Galeri başkent Nuuk''ta yapılacak.

Grönland''ın en güzel fiyortlarından birine tepeden bakan dik yamacın üzerinde yer alacak olan 3000 metrekarelik Milli Galeri, Grönland halkı için kültürel ve mimari bir ikon olarak hizmet verecek. Yeni müze ülkenin tarihi ve çağdaş sanatını dinamik bir kurumun çatısı altında toplayacak. Kazanan proje, müze yönetimi tarafından oybirliği ile seçildi. Diğer öneriler arasında Norveçli Snøhetta, Finli Heikkinen‐Komonen, İzlandalı Studio Granda ve Grönlandlı Tegnestuen Nuuk''un projeleri bulunuyordu.

Grönland Milli Sanat Galeri''sinden Tuusi Josef Motzfeldt "Yönetimin açık bir vizyonu vardı: Grönland''ın milli kimliğini belgeleyecek ve sanat ve kültür yoluyla geliştirecek sürekli bir proje ile, uluslararası düzeyde profesyonel bir kurum için çalışmak. Hayalimiz tarihi ve çağdaş sanatın bir araya geldiği, tasarımıyla merakımızı cezbeden ve evdeymiş gibi hissedebileceğimiz bir milli galeri. BIG gibi seçkin bir ekiple çalışmak, eminim hayalimizi gerçekleştirmemizi sağlayacak," diyor.

Dik eğimin tepesinde mükemmel geometrideki dairesel projesiyle yeni galeri, peyzaja hassas bir şekilde adapte olan avlulu bir yapı olarak algılanıyor. Peyzajın üç boyutlu etkisi, müzenin bakış noktası etrafında koruyucu bir halka oluşturuyor. Burası ziyaretçilerin, personelin ve sergilerin kültür ve doğayla, içerinin dışarıyla birleştiği bir heykel bahçesi.

BIG''in kurucusu ve ortağı Bjarke Ingels, projeyi şöyle ifade ediyor: "Nuuk''taki Danimarkalı işlevselci mimari, genel olarak Grönland''ın kendine has doğasını göz ardı eden kare kutular şeklinde. Bu yüzden biz hem fiziksel hem de görsel olarak dramatik doğa ile bütünlük oluşturan bir öneride bulunuyoruz. Basit, işlevsel ve sembolik bir biçim oluşturduk. Bu biçim yerel topoğrafya tarafından sağlanıyor ve soyut biçim ile özel konumu arasında bir bağ kuruluyor.

Eğim, kent tarafında olan heykel bahçesine ve manzaraya açılıyor ve hem heykel bahçesini, hem de müze işlevlerini şekillendiriyor. Kaba görünen beyaz betondan dış cephe zamanla lekelenecek ve yerel hava koşullarına uyum sağlayacak. Aynı zamanda iç cephedeki cam, doğa ile kontrast yapan bir basit ve zarif bir çerçeveile tasarlandı.

BIG''in ortağı ve Proje Yöneticisi Andreas Klok Pedersen "Bina, kendi basit kabalığı ve doğa ile uyumu sayesinde, mevcut bağımsız Grönland sanatsal ve mimari ifadesinin bir sembolü olacak," diyor.

Galerinin dairesel formu serginin esnek olarak, farklı şekil ve boyutlarda bölünmesine olanak sağlıyor ve müzenin sanatına özgün bir çerçeve sunuyor. Ziyaretçilerin sergiye erişimi, cephedeki hafif bir asansör ile sağlanıyor. Asansörle lobiye çıkarken heykel bahçesi ve fiyort tarafından 180 derecelik bir panorama izlemek mümkün. Bilet gişesi, vestiyer, butik ve kafeye de buradan ulaşılıyor. Yeni galeri, tüm bölgenin dikkatini çekerek su kenarında daha fazla etkinliğin yapılmasının da önünü açacak. Yerel halk ve ziyaretçiler, galerinin bir sanat eseri gibi duran, heykelsi net biçimine ilgi gösterecekler.

Bjarke Ingels''in bu konudaki görüşleri şöyle: "Grönland Milli Sanat Galerisi, Grönland vatandaşları ve Nuuk sakinleri için kültürel, sosyal, politik, kentsel ve mimari açıdan önemli bir role sahip olacak. Bu yapı, mükemmel dairesel geometrisi ve biçimiyle kente ve dünyaya açılıyor."

Grönland Milli Sanat Galerisi
Proje: Grönland Milli Galerisi
Müşteri: Nunatta Eqqumiitsulianik Saqqummersitsivia
Alan: 3000 m²
Konum: Nuuk, Grönland
İş birliği: TNT Nuuk, Rambøll Nuuk, Arkitekti, MIR, Glessner Group
Yetkili ortaklar: Bjarke Ingels, Andreas Pedersen
Proje Yöneticisi: Jakob Henke
Ekip: Daniel Selensky, Ji -young Yoon, Gul Ertekin, Aleksander Tokarz, Alessio Zenaro, Johan Cool, Nicklas Antoni Rasch
İmaj Galerisi
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.