Haberler

Köşk''ün tapusu 34 hissedarda

Tarih: 7 Mart 2011 Kaynak: Birgün
Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan''ın önergesine verdiği yanıtta, kıyı alanına ilişkin Bütünleşik Kıyı Alanı Planlarının yapıldığını, İzmit Körfezi ve İskenderun Körfezi''nde planlama çalışmalarının tamamlandığını söyledi.

Antalya, Samsun ve Sinop''taki çalışmaların tamamlanma aşamasına geldiğini ifade eden Demir, tüm kıyıların planlanması çalışmalarının 2014 yılı sonuna kadar tamamlanacağını bildirdi.

"2B Alanlarıyla İlgisi Yok"

Kıyıların, devletin hüküm ve tasarrufunda olduğunu, kamu ya da özel, hiçbir şekilde mülkiyete konu olamayacağını vurgulayan Demir, ‘''Kıyılarda yapılacak yapılar Kıyı Kanunu''nda belirtilmiş olup, bunun dışında yapı yapılması söz konusu değildir. Dolayısıyla kıyı yapılarının 2B alanlarıyla bir ilgisi bulunmamaktadır'''' bilgisini verdi. TOKİ''nin, 1 Ocak 2011 tarihinden sonra yapı ruhsatı alacağı tüm binalar için enerji kimlik belgesi de almak zorunda olacağını ifade eden Demir, mevcut binaların ise 2 Mayıs 2017 tarihine kadar bu belgeyi almaları gerektiğini kaydetti.

Çankaya Köşkü 8 Parsel

Bakan Demir, 444 bin 760 metrekare büyüklüğündeki TBMM yerleşkesinin tapusunun, Maliye Hazinesi adına kayıtlı olduğunu, tahsis işlemlerinin TBMM adına yapıldığını ifade etti. Demir, Cumhurbaşkanlığı Köşkü''nün 8 parsel halinde olduğunu, lojmanların bulunduğu parselin Maliye Hazinesine, diğer parsellerin ise Maliye Hazinesinin de bulunduğu 34 hissedar adına kayıtlı olduğunu açıkladı.

Demir ayrıca, Ayasofya''nın tapusunun Fatih Sultan Mehmet Vakfı, Akdamar Adası''nın tapusunun da Maliye Hazinesi adına kayıtlı olduğunu bildirdi.

Sancaktepe''de "Yandaşa Peşkeş" İddiası

CHP Sancaktepe İlçe Örgütü, İstanbul Sancaktepe Belediyesi''nin kişiye özel rant sağlamaya hazırlandığını iddia etti. CHP tarafından yapılan açıklamada, İSKİ Yakın Koruma Alanı içindeki 30 dönümlük bir arazinin halkın menfaatine aykırı bir biçimde yandaş bir şirkete peşkeş çekileceği ifade edildi. Açıklamada, AKP''li Belediye Başkanı İsmail Erdem''in, borçları kapatma iddiasıyla parsel bazında imar değişikliği yaparak imara açtığı arazinin, 12 bin metrekare olduğu iddia edildi. Bu araziye fazladan 150 daire yapılacağı ileri sürülüyor. Söz konusu arazi, belediyeye ait ve Veysel Karani Mahallesi''nde yer alıyor. Açıklamada, AKP''li belediyenin yaptığı hukuksuz uygulamalara her geçen gün bir yenisinin eklendiği vurgulanarak şöyle denildi: "1 Nisan 2009 tarihinden bu yana Sancaktepe Belediyesi''ni yöneten İsmail Erdem, 160 milyon lira harcamasına rağmen kentimiz hala çukur, çamur ve çöpten geçilmiyor" Açıklamada buna karşın AKP''li belediye başkanlarının halkın parasıyla keyif sürdüğü dile getirildi. BirGün
Takip
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.