Haberler

En büyük peri bacasına restorasyon

Tarih: 11 Mart 2011 Kaynak: Haber Türk
Kapadokya''nın en büyük peri bacası Ortahisar Kalesi''nin turist ziyaretlerine açılması için ilk adım atılarak, restorasyon projesinin ihale sözleşmesi imzalandı.

Nevşehir''in Ürgüp ilçesine bağlı Ortahisar beldesinde bulunan ve yaklaşık 8 yıldır turist ziyaretine kapalı olan bölgenin en büyük peri bacası Ortahisar Kalesi''ni yeniden turist ziyaretlerine açmak için Ortahisar Belediye Başkanı İhsan Özendi ile mimar Evren Küçükdoğan ihale sözleşmesini belediyede düzenlenen törenle imzaladı.

Özendi, törenin ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, belediye başkanı olarak bütün mesaisini bu proje için harcadığını, bölge ve ülke turizminde Ortahisar Kalesi''ni hak ettiği konuma getireceklerini söyledi.

Belediye başkanı seçildiği günden itibaren bölgenin en büyük peri bacası olarak bilinen Ortahisar Kalesi''ni afet alanı dışına çıkarmak için uğraştığını ve sayısız görüşmeler yaptığını belirten Özendi, ''''Kalemiz bundan yaklaşık 8 yıl önce turist ziyaretlerine açık gezilebilir bir yerdi. Fakat kalede oluşan doğal çatlakların kaya düşmelerine sebebiyet vermesi ihtimaline karşı, afet alanı ilan edilip ziyarete kapanmıştı. Biz sorunu en kısa zamanda halledip burayı bölge ve ülke turizmine kazandıracağız. Bugün, bunun ilk adımını attık'''' dedi.

Belediye olarak gerekli yerlerle yazışmaları ve görüşmeleri yapıp izinleri aldıktan sonra ihale aşamasına geçtiklerini anlatan Özendi, bölgeyi yakından tanıması, daha önce buna benzer kaya oyma yerlerin projesini hazırlayıp uygulamasını da başarıyla yaptığı için Ortahisar Kalesi''nin restorasyon projesinin ihalesini mimar Evren Küçükdoğan''a verdiklerini ifade etti.

-''''TÜRK TURİZMİ YENİ VE ÖNEMLİ BİR TURİZM MERKEZİ DAHA KAZANMIŞ OLACAK''''-
Ortahisar beldesinin Kapadokya''nın zirve noktalarından biri olduğunu kaydeden Özendi, şöyle devam etti:

''''Ortahisar, bölgede çok önemli bir konuma sahip. Eşsiz bir coğrafyası var. Ortahisar Kalesi''ne çıkıldığında bütün Kapadokya''yı izleyebilirsiniz. Ortahisar aynı zamanda önemli bir Selçuklu şehridir ve Selçuklulardan kalma önemli eserler vardır ama kalemiz turizme kapalı olduğu için turistler de bu güzelliklerden mahrum kalıyor. Biz kalenin restorasyonu sırasında belediye olarak tabii ki boş durmayacağız. Kalenin etrafını cazibe merkezi haline getirmek için gerekli alt ve üst yapı çalışmalarını yapacağız. Kale etrafındaki tarihi dokuyu da yapacağımız çalışmalarla ön plana çıkaracağız. Tüm bu projeler gerçekleştiğinde Kapadokya bölgesi ve Türk turizmi yeni ve önemli bir turizm merkezi daha kazanmış olacak. Tabii ki belde ekonomisi de canlanacak, burada kurulacak tesisler işsiz belde halkına iş umudu olacak.''''

Ortahisar Kalesi restorasyon proje ihalesini alan Küçükdoğan da kaleyi tekrar turizme açacak restorasyon projesini hazırlayıp uygulamasını da kendilerinin yapacaklarını söyledi.

-ODTÜ DE İNCELEYECEK-
Önümüzdeki birkaç hafta içinde çalışmalara başlayacaklarını belirten Küçükdoğan, ilk aşamada kalede çatlak analizi ile kütle alımı ve güçlendirme yapılması gereken bölgeleri tespit edeceklerini kaydetti.

Ortadoğu Teknik Üniversitesinden (ODTÜ) gelecek uzmanların kedilerine teknik danışmanlık yapacağını da anlatan Küçükdoğan, ''''ODTÜ''den gelen hocalarımızla manyetik cihazlarla çatlakların analizlerini yapacağız. Yapılan analizlerle çatlaklara hangi yöntemlerle müdahale edileceği yönünde yol haritası belirleyeceğiz. Bizim öncelikli hedefimiz kaledeki doğal oluşum çatlakların yapacağımız analizlerle genişlemesini önlemek olacak'''' dedi.

Kalede yapacakları tespitlerin yaklaşık bir yıl sürebileceğini ifade eden Küçükdoğan, tespitler devam ederken aldıkları verilere göre restorasyon işlemine de başlanabileceğini belirtti.

Yapının doğal oluşum bir yer olması nedeniyle yapılan işlemlerde kalenin özünü bozmadan çalışmalar yapacaklarını kaydeden Küçükdoğan, ''''Kalede tespit edilen tehlikeli bölümleri küçük küçük parçalar halinde alacağız. Bazı yerlerde çelik gergiler kullanacağız. Yarıkların genişlememesi içinde su sızmalarına karşı izolatif önlemler alacağız. Yine yörenin kendi taşıyla içeriden kemer şeklinde destekler yapacağız'''' diye konuştu.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.