Haberler

Acıktınız mı?

Tarih: 23 Mart 2011 Kaynak: Guardian, Wikipedia Derleyen: Dilek Öztürk

İçimi ısıtan kuzey tatlıları, Fotoğraf: Dilek Öztürk

Hafta içi her gün saat 11:30 civarlarında Arkitera''da bir soru ortada dolanmaya başlar: Bugün ne yesek? Her gün kendimize sorduğumuz bu soruya yaratıcı cevaplar üretmeye çalışsak da elimizdeki seçenekler kısıtlı. Yakınlarda değişik yiyecekler satan bir sokak pazarı olsa ve sonrasında da yine sokakta bir kahve içebilsek, her gün sorduğumuz bu soruya bir alternatif getirebileceğiz belki de... Dünya''da yemek ve alışveriş kültürüne katkıda bulunan ve tarihi çok eskilere dayanan pazarlar, her şehirde değişik konseptlerle kendini gösteriyor. Kuzeye gittikçe daha çok krema, böğürtlen ve tarçınlı çörek, güneye indikçe daha çok deniz mahsülü. Guardian okurlarının da yorumlarıyla birlikte Dünya''daki en popüler yiyecek pazarlarını araştırdık.

Eski Pazar, Helsinki


Kaynak: http://www.flickr.com/photos/fogde/

Bu market Fin lezzetlerini 120 yıldan fazla bir zamandır yerel halka ve turistlere sunuyor. Böğürtlen ve deniz mahsülleri arayanlar için ideal... Arkadaşlarınızla buluşup bir fincan kahve içmek ve tarçınlı çörek yemek için de harika bir buluşma noktası. Bunlardan hiçbiri ilginizi çekmiyorsa, bu pazarda patates püresini, fırınlanmış peynir, kutup böğürtlenleri ve krema ile karıştırarak da afiyetle yiyebilirsiniz. Malum kuzey kutbunda ya da kuzey kutup çizgisine yakın yaşıyorsanız, biraz olsun ısınmak ve sosyalleşmek istersiniz. Hayat orada daha zor olabilir. Sauna için de sosis ve belki kovalara buz doldurarak içine atacağınız biraları da unutmayın.

Pazar, Eteläranta güney limanında. Pazartesi''den Cuma''ya sabah 08:00-18:00 arasında, Cumartesileri de akşamüstü 16:00''a kadar açık.

Brixton Market, Londra


Kaynak: Oz Traveller

Bu pazar balıkçıları ve Portekiz manavlarıyla ünlü. Pazarın içinde Karayip''ten gelen yeşil muzlar ve tuzlu balıkları da görebilirsiniz. Pazarda satılan etler, Dünya''nın farklı yerlerinden gelen kasapların burada olmasından dolayı çeşitlilik gösteriyor. Pazarın arkasında da küçük kahve dükkanları, fırınlar ve eski moda şekerci dükkanları da var.

Pazar, Electric Bulvarı''nda bulunuyor. Pazartesi''den Cumartesi''ye 08:00-18:00 arasında açık. brixtonmarket.net

Edinburgh Çiftçi Pazarı


Kaynak: Looking at Edinburgh

Edingburgh Kalesi''nin korunaklı tarafında bulunan bu pazar, kuzey denizden gelen tedarikçileri çekiyor. Haftada bir gün kurulan bu pazarın görünümü o kadar etkileyici ki, burada hep bir profesyonel fotoğrafçı ya da bir televizyon ekibi görmek çok normal. Pastırma, reçel ve elma suyu en popüler ürünler arasında.

Pazar Castle Terrace''de Cumartesi''leri 09:00-14:00 arasında açık. edinburghfarmersmarket.co.uk

Provençal Market, Antibes


Fotoğraf: Jim Ritchie

Bu market, renklerin ve kokuların birbirleriyle yarıştığı bir market. Baharatlar, taze sebzeler ve meyveler... Her çeşitte ve büyüklükte peynirler, son yıllarda daha da moda olan sosisler ve kıtırlar. Pazarcılar sabah 10:30''dan itibaren sabah satışlarını yapmış olup rahatlıyor, öğlen 13:00 civarlarında da tentelerinde aperatiflerini içiyorlar.

Market, Pazartesi hariç her gün sabah 6''dan öğlen 13:00''a kadar açık. antibes.co.uk/markets

Marché Bastille ve Marché d''Aligre, Paris


Fotoğraf: Duncan Markham

Bu iki pazarın da kendine has bir havası ve tarzı var. Marché d''Aligre kasaba atmosferi ile sizi eski bir Fransız filmindeymişsiniz gibi hissettirebilir. Pazarda vahşi mantarlar, organik ekmekler ve çeşitli balıklara kadar pek çok farklı türde yiyecek bulabilirsiniz. Bu pazara yakın olan diğer bir pazar olan Marché Bastille ise, daha çok bir festival alanı gibi. Tüccarlar ve turistler buradaki birçok yiyeceği test ediyor, tatlarına bakıyorlar. Bu pazarın bir festival yeri gibi olmasını sağlayan da tabii ki sokak sanatçıları ve performansçılar. Ayrıca burada bazen politik propogandalar ve eğitimler de gerçekleşiyor.

Marché d''Aligre, Salı''dan Pazar''a kadar 07:00-13:00 arasında açık. marchedaligre.free.fr

Basttille ise, Perşembe''den Pazar''a sabah saat 07:00-14:30 saatleri arasında açık bulunuyor.

Avignon ve Colmar Pazarları, ParisBu pazarlar diğerlerine göre turistleri hedef almadığından dolayı farklılaşıyor. Yerel ürünlerin satıldığı bu pazarlarda, Fransa''nın güneyinden gelen bahara özel sarımsak ve enginar satılıyor. Sonbahar''da ise burada güzel şaraplar bulabilirsiniz.

Avignon, Pazartesi hariç her gün 06:00-13:00 arasında açık. Metro''nun "Les Halles" durağında inmeniz yeterli. avignon-leshalles.com

Colmar ise Pazartesi hariç her gün sabah saat 8''den akşam 17:00''a kadar açık. colmar.fr

Mercato di Mezzo, Bolonya


Fotoğraf: Stuart Freedman

Maggiore Meydanı''ndan uzanan bu pazarda İtalya''nın en taze yiyeceklerini bulmanız mümkün. Peynirler, salamlar, balıklar, çikolatalar, sebze ve meyveler, taze ekmek ve pastalar... Burada ayaküstü yemek yeme meşhur. Elinize bir şey alıveriyorsunuz ve mümkünse pazarda satılan güzel bir şarapla birlikte yuvarlıyorsunuz. Dolce vita! (Tatlı hayat)

Burası Pazartesi''den Cumartesi''ye sabah saat 7''den öğlen 13:00''a kadar açık. Arada İtalyanlar''ın öğle tatilleri var tabii, yaklaşık 3 saat... Sonra pazar tekrar 16:15''ten 19:30''a kadar açık.

Mercat de St. Antoni, Barselona


Fotoğraf: Randolf Krbechek

Evet sıra geldi en meşhur pazara... Bu pazardaki meyve reyonlarında en iyi seçilmiş meyveler mevcut. Daha önce görmediğiniz, mükemmel tazelikte ürünleri seçebilirsiniz. Pazarcılar, artık, neyi yemek istediğinizi anlayacak kadar İngilizce biliyor. Pazarda oturup dinlenmek için birçok bar ve kafe de var.

Pazartesi''den Çarşamba''ya 07:00-14:30, 17:00-20:30, Cuma''dan Cumartesi''ye 07:00- 20:30 arasında açık.

La Boqueria, Barselona
Fotoğraf: Gael Greene

İspanyol meyhaneleri aklınızı çelmeye çalışıyor olabilir fakat bu pazarda satılan taze balıklar ve deniz ürünleri, ayrıca meyve ve sebzeler, taze otlar ve baharatlar daha cezbedici olabilir.

Büyük Market, BudapeşteGreat Market Hall, Liberty Köprüsü''nde bulunuyor. Mükemmel neo-gotik tarzdaki bina, kiremit döşemeleri ile dekore edilmiş. Market, kent sakinleri tarafından meyve, et, balık alışverişi için kullanılıyor fakat geleneksel salamları ve biberleri ile turistlerin de ilgisini çekiyor. Bu dükkanda gördüğünüz ve kokladığınız hiçbir şeyi unutamazsınız.

Pazartesi''den Cuma''ya 06:00-17:00, Cumartesi 06:00-14:00 arasında açık.

Tsukiji Balık Pazarı, Tokyo


Fotoğraf: Doğan Şekercioğlu

Tsukiji balık pazarı kent merkezinde bulunuyor ve dünyanın en büyük balık pazarı. Buraya saat 05:00 sularında gitmelisiniz fakat kesinlikle bu acıya değer. Ziyaretçi numaraları sınırlı sayıda ve bu iş için güne erken başlamanız gerek. Marketin dışındaki küçük bir sushi restoranında kahvaltı yapmayı unutmayın. Tezgaha yanaşın, sushi ve sashimi aklınızı başınızdan alacak. Balıklar bu kadar aklınızı başınızdan almışken, özel aşçıların pişirdiği ve öldüren balık diye bilinen "fugu"dan da yiyebilirsiniz. Biraz cesaret...

Çarşamba ve Pazar günleri, 05:00- 13:00 arasında açık.

Psar Kandal Market, Penh, Kamboçya


Fotoğraf: Eric Lafforgue

Bu dar geçitler, yiyeceklerini almaya çalışan insanlarla süpermarketlerden daha kalabalık. Muz çiçekleri, mini mangoları, taze otlar ve baharatları, taze balıkları, kalamar ve deniz ürünleri ile dolu leğenleri, çeşitli büyüklüklerdeki taze yumurtaları, et ürünleri, ilaçlar ve içecekleri burada bulabilirsiniz. Hepsi büyük kutularda veya paspasların üzerinde sergileniyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.