Haberler

Periler Vadisi''ne koruma

Tarih: 5 Nisan 2011
Kütahya''nın Simav ilçesinde, Nevşehir''in Kapadokya bölgesini andıran peri bacası oluşumlarıyla dikkati çeken alan, birinci derecede korunması gerekli kültür ve tabiat varlığı niteliğiyle korumaya alındı.

Alınan bilgiye göre, Yeniköy beldesinin Sarıyar Deresi mevkisinde peri bacalarının bulunduğu alan, yurttaşlar tarafından ''''Periler Vadisi'''' diye anılıyor.

Kapadokya''ya benzerliği dolayısıyla turizme açılması istenen alan, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Kütahya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından birinci derecede doğal sit alanı ilan edilerek tescillendi.

Yeniköy Belediye Başkanı Mehmet Çakır, yaptığı açıklamada, bölgenin turizme açılması halinde beldesinin Kapadokya''dan farksız bir konuma geleceğini söyledi.

Peri bacalarının turizmin hizmetine sunulması halinde hem beldenin hem de çevre belde ve köylerin kazançlı çıkacağını ifade eden Çakır, ''''Simav, termal turizm ve şifalı sularıyla ünlü bir ilçemiz. Kaplıcalarının yanında peri bacalarıyla ününe ün katacaktır'''' dedi.

Beldede yaşayan yurttaşlar ise Kültür ve Turizm Bakanlığının bölgenin turizme açılması için çalışma yapmasını istedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.