Haberler

Bir altı minare de Arnavutköy''de

Tarih: 15 Nisan 2011 Kaynak: Zaman Yazan: Aslıhan Köşşekoğlu


Geçtiğimiz hafta "Sanmayın ki altı minare yalnızca Sultanahmet''te" dedik, Türkiye''de üç tane altı minareli cami olduğunu söyledik. 1 Nisan''da yayınlanan haberin ardından gelen şaka gibi bir e-postayla irkildik: "Bir tane cami de Arnavutköy''de var. Taşoluk Yeşil Camii." Tabii düştük Arnavutköy yollarına. Şimdi korkumuz, altı minareli beşinci caminin ortaya çıkması!

Her şey geçen hafta "Sanmayın ki altı minare yalnızca Sultanahmet''te" haberiyle başladı. Altı minareli üç cami olduğunu yazdık, yanıldığımızı gelen bir e-posta ile anladık: "Haberinizi okudum. Gayet güzel, ancak bir eksik var. İstanbul Arnavutköy ilçesi Taşoluk beldesindeki Taşoluk Yeşil Camii de altı minarelidir." Takvimler 1 Nisan''ı gösterdiğinden inanmakta küçük bir tereddüt yaşıyoruz. Düşüncemiz: "Dostlardan birinin şakası olsa gerek." Ancak gerçekle yüzleşmemiz uzun sürmüyor, dördüncü caminin peşine düşüyoruz. Yani baştan belirtmeli, aslında bu bir ceza haberi!

İsmiyle müsemma, bölgenin yüksek tepelerinden birinde yeşillikler içinde büyükçe bir cami. İnşaatı 1994''te başlamış, 2003''te ibadete açılmış. Cami bölümü bitmiş, alt kattaki Kur''an kursu ve son iki minarede çalışmalar devam ediyor. Bittiği zaman konferans salonu, sosyal tesisleriyle dört dörtlük bir cami olacakmış. Dördü ön cephede, ikisi arka cephede toplam altı minaresi var. Minareler sonradan eklenmiş. Yapımı devam eden son iki minare ön tarafta. İçinde asansör bulunan minarelerin dışına mermer işlemesi yapılıyor. Cami imamı İsrafil Kiracı, mimarın isteğiyle ilk defa bir minareye mermer işleme yapıldığını söylüyor.

Işıklandırmalar göz kamaştırıyor

Cami 3 bin 500 metrekarelik iç alanıyla 12 bin kişiyi ağırlayacak kapasiteye sahip. Teknolojik imkânlar çok iyi kullanılmış ve günümüz şartlarına uyarlanmış farklı bir mimarisi var. İçi Sultanahmet''i andırıyor, minber Süleymaniye''ye benziyor. Mihrapta ise Selimiye örnek alınmış. Mihrabın sağında ve solunda bulunan büyük şamdanlıklar çekiyor dikkatimizi. Hemen üst taraflarında da panoyu andıran ışıklandırılmış yazı. Fatiha-i Şerif''in yarısı sağda, yarısı da solda yazıyor. Süleymaniye''de de örneği var ancak ışıklandırma farklı bir özellik katmış. Zaten yeşil cam ve arkadan ışıklandırma cami içinde birçok detayda kullanılmış. Mesela Mescid-i Nebevi''yi andıran avizelerin kenarındaki Allah ve Besmele lafızları yeşil ışıklarla bezenmiş.

Camide diğerlerinde olmayan bir özellik de avlu bölümünde kadın ve erkekler için ayrı birer misafir odasının bulunması. Odalar hanımların ve beylerin hem dinleneceği hem de rahatça abdestlerini alacakları şekilde tasarlanmış. Bölgenin kış şartları ağır geçtiğinden kapılar ahşap yerine krom paslanmazdan yapılmış.

Minber Esmaü''l Hüsna''yı taşıyor

Camide dikkat çeken ilginç ayrıntılardan biri de minberin hemen üzerindeki yapı. Lazerle paslanmaza işlenen ve ışıklandırılan sekizgen yapının hem farklı hem de şık bir görüntüsü var. Soldan sağa, saat istikametinde dönen sekizgenin her bir yüzüne yukarıdan aşağıya Esmaü''l Hüsna yazılmış. Ve hepsi numaralandırılmış. Bir numaradan başlayıp sonuna kadar okunduğunda Allah''ın 99 ismi bitirilmiş oluyor. Öğreniyoruz ki minberde dünyada ilk olan bir çalışmaymış bu. Caminin mimarı Fazıl Konuksever''in 2 seneye yakın bir çalışmasıyla oluşmuş.

Her bölgede ihtiyaç var

Taşoluk Yeşil Camii, Bayrampaşa Yeşil Camii İlme Hizmet Vakfı öncülüğünde, hayırsever vatandaşların desteğiyle yapılmış. Dış revaklarla birlikte 15 bin kişi birden namaz kılabiliyor. Cumaları güzel havalarda her yerden misafiri oluyormuş caminin. Nadiren de olsa özellikle pazar günleri turistik amaçlı gelenler oluyormuş. Cami imamı İsrafil Kiracı, "Her bölgede böyle bir camiye ihtiyaç var. Bir bayramda, Kadir Gecesi''nde dolup taşınca ''gerçekten değer'' diyorsun. Bölgemizin nüfusu her geçen gün artıyor. 10 sene sonra belki bu cami yetmeyecek bile. Yapılış amacı buydu." diyor.24 Nisan''da Kur''an ziyafeti

Arnavutköy İlçe Müftülüğü''nün Kutlu Doğum etkinlikleri arasında birkaç tane Kur''an-ı Kerim ziyafeti var. Etkinliklerden biri de 24 Nisan Pazar günü öğle namazından sonra Taşoluk Yeşil Camii''nde gerçekleşecek. Eyüp Sultan Camii İmam Hatibi Metin Çakar, Süleymaniye Camii İmamı Ekrem Nalbant, Fatih Camii İmamı Osman Şahin, Kasımpaşa Büyük Piyale Paşa Camii İmamı İshak Danış, Beyazıt Camii İmam Hatibi Suat Gözütok gibi ünlü hocaların katılımıyla gerçekleşecek ziyafete herkesi davet ediyor cami imamı İsrafil Kiracı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.