Haberler

Nükleere protesto

Tarih: 18 Nisan 2011 Kaynak: Cumhuriyet
Mersin''in Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli beldesinde, ''''Akkuyu Nükleer Santrali'''' kurulmak istenmesi ''''İnsan Zinciri'''' eylemiyle protesto edildi.

Mersin- Mersin Nükleer Karşıtı Platformu dönem sözcüsü Sabahat Aslan, Çamlıbel Balıkçı Barınağı''nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Çernobil ve Fukuşima nükleer santrallerinde meydana gelen kazaların bütün canlıların yaşam alanlarını tehdit ettiğini söyledi.

Japonya''da yaşanan deprem ve tsunaminin, son teknoloji kullanılanlar dahil bütün nükleer santrallerin güvensiz, insan ve doğa yaşamını tehdit eden kirli teknolojiler olduğunu ortaya çıkardığını ifade eden Aslan, şöyle konuştu:

''''Bilimsel olmayan, tamamen siyasal tercihlerin sonucu ülkemizde nükleer santral kurulumunun amacı, elektrik enerjisi üretmek değil, ülkemizi nükleer çöplük haline dönüştürmektir. Nükleer lobilerin elinde kalan eski teknolojiyi satmak, tarımımıza, turizmimize darbe vurmak, bizleri dış ülkelere her alanda daha bağımlı kılmaktır. Ülkemizin geleceğini, sağlığını ve bağımsızlığını tehlikeye sokacak olan nükleer santrallere ve nükleer silahlara ''hayır'' demek için ''İnsan Zinciri'' eylemini düzenledik.''''

Arslan, meslek odaları, sendikalar, sivil toplum kuruluşları, siyasi partilerin temsilcileri ve vatandaşların yoğun katılımıyla gerçekleştirilen eylemin daha önceden belirlenen 30 noktadan başlatıldığını söyledi.

Eylemin başlatılmasıyla birlikte belirlenen noktalarda toplanan vatandaşlar, el ele tutuşarak tek sıra halinde yürüyüşe geçti. 7 kilometre uzunluğundaki Adnan Menderes Bulvarı''ndaki yürüyüş sırasında ise bazı vatandaşların Nasrettin Hoca kıyafetleri giydiği ve gaz maskeleri taktıkları görüldü. Yürüyüş sırasında nükleer karşıtı pankartlar açan vatandaşlar, zaman zaman da sloganlarla protestolarını sürdürdüler.

Trafikteki bazı araçların sürücüleri de klakson çalarak, eylemcilere destek verdi.
Yürüyüşün, başlangıç noktalarında sona ereceği kaydedildi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.