Haberler

TOKİ Kayseri evlerine rekor sayıda başvuru

Tarih: 18 Nisan 2011 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Fazlı Şahan
Dar gelirliler için TOKİ tarafından Kayseri''de yaptırılan konutların kura çekimi heyecanlı anların yaşanmasına neden oldu. 826 konut için 18 binin üzerinde başvuru gerçekleşti.

Noter huzurunda gerçekleşen kura çekiminde 826 ailenin hayali gerçek oldu. Kura çekimine katılan ailelerin heyecanlı oldukları gözlerden kaçmadı.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi''nin dar gelirli vatandaşları ev sahibi yapma çabaları tüm hızıyla devam ediyor. TOKİ''nin Kayseri''de dar gelirliler için yaptığı 826 konut sahiplerini buldu. Kadir Has Spor ve Kongre Merkezi''nde düzenlenen kura çekimine 18 bin 268 başvuru yapıldı. Kura çekimi için salonu tamamen dolduran vatandaşlar büyük heyecan yaşadı. Aileler kurada isimlerinin çıkması için dua ederken, ismi çıkanlar büyük sevinç yaşadı. Şehit aileleri ise kuraya tabi tutulmadan ev sahibi oldu. TOKİ''nin Kadir Has Spor ve Kongre Merkezi''nde düzenlediği kura çekimine 18 bin 268 kişi, 224 alt gelir grubu için hazırlanan 45 metrekarelik 1 + 1 ve 602 adet 64 metrekarelik 2+1 konutlara sahip olabilmek için başvurdu.

YENİ KONUT MÜJDESİ

Kura çekimi öncesinde konuşma yapan Sosyal Yardımlaşma Genel Müdürlüğü Hukuk Müşaviri Cevdet Yaşar, Türkiye''de sosyal projeler içinde en önemlisinin konut olduğunu belirtti. Yaşar, "Başbakanlık Toplu Konut İdaresi de yaptığı ve yapacağı konutlarla önemli bir eksiği gidermektedir. Bu konuda birçok şehrimizde alt gelir gruplarına yönelik projelerlele insanlarımız ev sahibi oldu. Burada da kura çekimiyle ev sahipleri belli olacak. Kurada ismi çıkmayan insanlarımızın umutsuzluğa kapılmayarak, gelecek dönemlerde yapacağımız yeni çalışmalarda ev sahibi olmalarına fırsat tanınmış olacak" dedi. TOKİ, devam eden 450 konut ile birlikte Kayseri''de toplam 10 bin 968 konut sayısına ulaşacak.

İLK KURA ENGELLİLER İÇİN

Salonda ilk talihli Ali Polat (54) isimli engelli vatandaş oldu. Oğlunun yerine kura çekimine gelen anne Hatice Polat, çok heyecanlı olduğunu ve artık bir evleri olacağını için çok sevindiklerini ifade etti. Diğer talihli görme engelli Halil Şahin de, kurada isminin çıkmasıyla mutlu olduğunu anlatarak, "Bir evim olmasını istiyordum. Kurada ismim çıkınca çok sevindim. Ev sahibi olmamızı sağlayanlara teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Dar gelirlinin yüzü güldü

Kura çekiminde 826 ailenin hayali gerçek oldu. Bunlardan biri de Karakuş ailesi (solda). Yaşadıkları gecekondunun kapılarını Yeniafak''a açan Fatma Karakuş, duygularını şöyle anlattı: "8 senedir soba yakmadan, rutubetten bıkmıştım. Çatı akıtıyordu. En çok sobadan ve kurtulduğuma seviniyorum. Yeni evimiz çok güzel. Bizi ev sahibi yapanlara çok teşekkür ediyorum."

Takip
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.