Haberler

Büyük Anadolu Yürüyüşü başladı

Tarih: 20 Nisan 2011 Kaynak: Cumhuriyet
Doğaya ve yaşama zarar veren tüm yatırımların durdurulması için ''''Anadolu''yu Vermeyeceğiz'''' sloganıyla düzenlenen ''''Büyük Anadolu Yürüyüşü''''ne, Türkiye''deki son konar-göçerler olarak bilinen Sarıkeçili Yörükleri de destek veriyor.

Mersin''in Aydıncık ilçesine bağlı Soğuksu mevkisinden develeriyle yola çıkan Anadolu''nun bin yıllık efsanesi Sarıkeçililer, 30 günde Ankara''ya ulaşıp, Türkiye''nin diğer yörelerinden yürüyüş başlatan gruplarla Gölbaşı''nda buluşmayı planlıyor. Sarıkeçililer Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Pervin Çoban Savran, yürüyüş öncesinde yaptığı açıklamada, 40 gün 40 gece sürecek Büyük Anadolu Yürüyüşü''nün, Anadolu''nun değişik yörelerinde nisan ayının ilk günlerinde başladığını hatırlattı.

Anadolu halkının doğayı yok eden faaliyetlere karşı dikkatini çekmek için ''''Anadolu''yu Vermeyeceğiz'''' sloganıyla Büyük Anadolu Yürüyüşü''nün düzenlediğini belirten Savran, ''''Anadolu''nun değişik yörelerindeki vadilerden, köylerden, kasabalardan, şehirlerden yola çıkan kervanlar, geçtikleri bölgelerde yaşayanlara amaçlarını anlatarak Ankara''ya doğru yürüyorlar'''' dedi.

Sarıkeçililer olarak Büyük Anadolu Yürüyüşü''ne göç ve kervanın temsilcisi olan develeriyle destek verdiklerini kaydeden Savran, şunları ifade etti:

''''Deve; göçün, kervanın ve Sarıkeçililerin temsilcisi bir hayvandır. Bizim kervanımızda da iki devemiz bulunuyor. Devlerimizle 30 gün 30 gece yürümeyi planlıyoruz. Aydıncık, Gülnar, Mut, Karaman, Çatalhöyük, Konya, Cihanbeyli, Kulu, Tuz Gölü''nden geçerek Gölbaşı''nda diğer kervanlarla buluşacağız ve Ankara''ya doğru yolumuza devam edeceğiz.''''

Sarıkeçililerin hiçbir teknolojiye ihtiyaç duymadan yıllardır doğayla içe içe yaşadığını belirten Savran, ''''Biz yıllardır ilden ile doğaya zarar vermeden göç ederiz. Doğanın kıymetini de en iyi biz biliriz. Derelerin, doğanın, kültürün ve tarihin yok edilmesine karşıyız'''' dedi.

Savran, Büyük Anadolu Yürüyüşü''ne, toplumun tüm kesimlerinden destek beklediklerini belirterek, şöyle devam etti:

''''Doğanın, kültürün, tohumlarımızın yok edilmemesi, Anadolu''nun akarsularının satılmasına neden olan ve sayısı 4 bini bulan hidroelektrik santralleri ve baraj yapımlarının durdurulması, dağlarımızı yok eden 40 binin üzerindeki maden ruhsatının iptal edilmesi ve nükleer tesislerin yapılmaması için bu yürüyüşe destek veriyoruz.''''

Savran, kervanlarında Erciyes Belgesel Film Atölyesi ekibinin de bulunduğunu ve Sarıkeçililerin Büyük Anadolu Yürüyüşü''ne desteğinin belgeselini çektiklerini sözlerine ekledi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.