Haberler

"Çılgın proje" yüzyıllardır gerçekleşmeyi bekliyormuş

Tarih: 28 Nisan 2011 Kaynak: Dipnot
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın Karadeniz ile Marmara''yı birbirime bağlayacak ‘çılgın projesi'' yüz yıllar önce Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman tarafından Sakarya-Sapanca Gölü-İzmit hattı arasında tasarlandı. Ancak proje, esnasında yaşanan olumsuz olaylardan dolayı gerçekleştirilemedi.

Marmara ve Karadeniz''in kanal yoluyla birleştirilmesi projesi ilk kez Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman tarafından ele alındı, ancak hayata geçirilemedi. Söz konusu proje için Sultan III. Murad tarafından 1591 yılında yeniden keşifler yapıldı. Proje, Sultan IV. Mehmed, Sultan III. Mustafa, Sultan II. Mahmud, Sultan Abdülmecid ve Sultan Abdülaziz dönemlerinde de gündeme getirildi. Karadeniz-Sakarya-İzmit su yolunun, Karadeniz ile Marmara arasında taşımacılığın devamını sağlayarak Karadeniz''e dökülen Tuna, Dinyeper, Dinyester, Volga ve Don nehirlerinden gelen gemiler için İstanbul Boğazı''nın yanında kestirme ikinci bir alternatif oluşturabilecek su yolu, kazılar esnasında çıkan su baskınlarının önlenememesi nedeni ile yapılamadı. Yüzyıllar önce planlanan proje ile Sakarya Nehri''nin Karadeniz kıyısındaki Karasu''dan Sakarya''ya kadar 70-80 kilometrelik bölümünde, 5-6 metre yüksekliğinde iki aktarma havuzu inşa edilerek gemiler Sakarya''ya kadar kolayca getirilecekti. Buradan da Sapanca Gölü''nden ayrılacak bir su yolu ve Arifiye''den İzmit''e kadar yaklaşık 40 kilometre uzunluğunda bir kanal inşa edilerek İzmit Körfezi''ne ulaşılabilecekti.

Yüzyıllardır bir hayalden öteye gitmeyen proje, 1999 yılında Sakarya Valiliği tarafından tekrar gündeme getirildi. İncelemeler esnasında meydana gelen 17 Ağustos 1999 depremi üzerine proje tekrar rafa kaldırıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın öncülük etmesi ile Kanuni Sultan Süleyman''ın planladığı proje, Sakarya-İzmit arasında gerçekleşmese de İstanbul''da gerçekleşmiş olacak.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.