Haberler

Çılgın proje huzur getirmez

Tarih: 28 Nisan 2011 Kaynak: Radikal Yazan: Tarhan Erdem
Çılgın proje, bugünkü yönetim sistemiyle yolsuzlukları arttırır; Kürt kimliği sorun olmaktan kalkmaz!

Dün, hayal proje olarak ‘Çılgın Proje'' açıklandı. Seçimlere giderken, beklenen neydi? Devlet düzenimizin niteliğini yükseltmek, yaşam düzeyimizi bir basamak daha yükseltmek istemiyor muyduk?
‘Kanal İstanbul Projesi'' (KİP) geleceğimizi nasıl biçimlendirir?
Yaratacağı göçe yakından bakmak bu soruyu cevaplamamıza yardımcı olabilir: Geçen yıl 73.7 milyon olan toplam nüfusumuzun, 2020 yılında 78 milyonu geçmesi beklenmekte. Bu yıllarda İstanbul, Tekirdağ''la Marmaray''ı doğu ve güneyden çevreleyen dört ilimizin toplam nüfusu 21 milyon.
KİP projesi olmasa ve her şey son 10 yıldaki gibi gelişse, 2020 yılında bu çevrede 24-26 milyon kişi yaşayacaktı. Şimdi proje nedeniyle bu çevrenin nüfusu, 30-31 milyona çıkacak. Yani Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 30''u şimdi bu bölgede yaşarken, 2020''de yüzde 40''ı yaşayacak. Önümüzdeki on yılda bu bölgeye, nüfus artışı dışında 5-6 milyon kişi yerleşecek; diğer bölgeler nüfusu da bu kadar azalacak.
Bu bölgede, bu kadar kişinin altyapı, eğitim, sağlık, konut, ulaştırma, gibi altyapı yatırımı gerekecek. Bu nedenle KİP;

* Anadolu''dan İstanbul çevresine göçü hızlandıracak;
* Bölgede bugün boyutunu düşünemeyeceğimiz altyapı sorunları yaratacak;
* Gelir dağılımını olumsuz etkileyecek;
* Bölgede yepyeni yönetim sorunları çıkaracak;
* Marmara Bölgesi''nin çevresinde yaratacağı toplumsal hayat tarzı ve parasal farklar sonucu, halk ve devlet bazı sorunlarla ilk kez karşılaşacak;
* Bölgenin Anadolu''dan ekonomik ve toplumsal farklılığı artacak;
* Ülkemize güzellikler eklemeyecek, değiştirdiği doğal çevreyi genellikle çirkinleştirecek;
* İstanbul''da yaşayanların genel yaşam düzeyini düşürecek.
Bu saydıklarımın, göçün ve dengesizliğin sonuçlarının nasıl karşılanacağını düşünemiyorum. Oysa biz yeni seçimden bunu mu bekliyorduk? 13 Haziran''dan toplumun birlikte yaşama azmini güçlendirecek değişimler umut ediyorduk. Yeni anayasa, yeni yönetim sistemi kurmayacak mıydı?

KİP projesi,
* Halkın birliğini sağlamaz!
* Halk kesimlerinin uzlaşımını kolaylaştırmaz.
* Toplumsal değişim yaratmaz, halkı barıştırmaz, halkın birliğini güçlendirmez!
* Bazılarına iş verir ama halkın bütününe umut vermeyecektir.
Nasıl tanımlarsanız tanımlayın, ülkemizde yaşayanların ilk aradığı, dün açıklanan proje değil. İçinde, kavga eden kesimlerin bulunduğu bir halkın aradığı proje bu değil!
Bir iki gün önce de önümüzdeki seçimi, ‘Birinci cumhuriyetin son seçimi'' olarak adlandıranlar oldu. Bunu yazanlar, devletimizin niteliğinin seçimlerden sonra değişeceğine inananlardı. Şimdi ‘Çılgın Proje''yle ‘İkinci Cumhuriyet''in ilk seçimine bir adım mı atılmış oldu?

KİP projesiyle temel sorunlarımız nasıl değişti?
Örneğin yönetim sisteminde, küçük yerleşim yerlerinden başlayarak yönetimin yeniden tanımlanma yolu açılabilecek mi? Yurttaşların kendileriyle ilgili siyasal karar verme yetkisi kabul edilecek mi?
İnsan haklarında, ifade ve örgütlenme özgürlüğünde tam serbestlik sağlanabilecek mi? Dil öğretimi ve eğitim dilinde Türkçe dışına çıkılması da düşünülebilecek mi? Yasalarda değişiklik yapılsa da zihin kalıpları hangi sürede, nasıl kırılabilecek? Yoksa, yerel yönetim sistemi değiştirilmeden, merkezi yönetim il özel idarelerine ve belediyelere yardımları arttırmak istediğini söyleyecek, büyük projeleri merkezi idare planlayacak, gerçekleştirecek; belediye başkanları yarı ömürlerini Ankara''da geçirmeyi sürdürecekler mi? Türk Ceza Kanunu''nun bir iki maddesinde bazı değişiklikler yapılarak "İfade özgürlüğü tamdır" mı denilecek?
Kürt kimliği sorun olmaktan çıkıp KİP projesiyle ortadan kalkar mı? Bin kez hayır! Bugünkü yönetim sistemiyle KİP, yolsuzlukları arttırmaktan başka bir işe yarar mı? Bin kez hayır! Başbakan, bu soruları cevapladıktan sonra çılgın projelerine, hayallerine dönebilir! Başbakan, anayasa değişiklikleri sayarak halka huzur versin, sonra nerede ne çılgınlık isterse yapsın, ama hayal projelerle halkın huzura kavuşacağını sanmasın!

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.