Haberler

''Çılgın projeyi TOKİ yapsın''

Tarih: 4 Mayıs 2011 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Kamil Anahar
TOKİ eski Başkanı Erdoğan Bayraktar, Başbakan tarafından ortaya atılan Kanal İstanbul Projesi''nin Türkiye''nin en önemli projesi olacağını belirterek, TOKİ''ye bu projede görev verilmesi halinde TOKİ''nin bunu alnının akıyla yapacak güçte olduğunu söyledi.

AK Parti Trabzon Milletvekili adayı ve TOKİ eski Başkanı Erdoğan Bayraktar, Dernekpazarı ilçesinde seçim gezilerini sürdürüyor. Esnaf ziyaretlerinde bulunan ve vatandaşların sorunlarını dinleyen Erdoğan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın dün açıkladığı çılgın proje ile ilgili açıklamalarda bulundu. Projenin İstanbul''u güzelleştirmek ve zenginleştirmek bakımından, İstanbul''u dünyanın başkenti yapma noktasında, İstanbul''a 30 milyon turist çekme noktasında ve Karadeniz''den denizden gelen yük trafiğini de rahat bir şekilde Ege''ye aktarma bakımından son derece önemli proje olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Bu projeyi ortaya atmak kadar fikir olarak bu projeyi yapma iradesini göstermek de çok önemli. Bunu Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı AK Parti Genel Başkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan ortaya atmıştır ve yapma iradesini göstermiştir. Bu proje kendi kaynağını kendi üretecektir. Yaklaşık ilk etapta 10 milyar dolar, ikinci etapta 20 milyar dolar kaynağa ihtiyaç olacak. Projeyle birlikte bir de ada ortaya çıkacak. Bu müthiş bir zenginliktir. İnsanımız boğazda, yalıda oturmak ister. Burada İstanbul''a yeni bir güzellik doğacak. Nüfusu yayma ve trafiği de rahatlatma bakımından çok büyük fayda getirecek. Bu bakımdan ben bu projeyi ortaya atanları, bu projeyi yapma iradesini gösterenleri yapmak için gerekli projeksiyonu ortaya koyanları teşekkür ve tebrik ediyorum" dedi.

''TOKİ''NİN BÜYÜK TECRÜBESİ VAR''

Projenin birkaç bölüm halinde, yap-işlet-devret modeliyle ihale edileceğini ifade eden Bayraktar, "Kaynak ve yatırım getirecek projedir. Buna çok talipler olacağını Başbakanımız da açıkladı. Bunu yapmak için bir sürü talipler var. İhale edilecek en iyi firmalar seçilecek ve yapılacak. TOKİ de bu işte görev alırsa iyi olur. TOKİ''deki arkadaşların çok büyük tecrübeleri var. Bugüne kadar bu projedekine benzer bir kanal yapmamıştır ama Türkiye''de 100 bin nüfuslu 19-20 şehir kurmuştur. TOKİ''nin büyük bir tecrübesi var. TOKİ''ye de bir görev verilirse ben de eski TOKİ başkanı olarak da mutlu olur ve sevinirim" diye konuştu. Bayraktar, TOKİ''ye Venezüella gibi dış ülkelerden konut konusunda talepler geldiğinin hatırlatılması üzerine "Sadece Venezüella değil, Güney Amerika''nın bir çok ülkesi, Kuzey Afrika''nın bir çok ülkesi, Ortadoğu''nun İslam ülkelerinden bir çok yerden hatta Bulgaristan''dan, Romanya, Ukrayna gibi ülkelerden toplam 40''a yakın ülke TOKİ''den yardım istemektedir. Bununla ilgili arkadaşlarımız çalışıyorlar" dedi.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.