Haberler

Kanal Marmara''ya çamur getirecek

Tarih: 4 Mayıs 2011 Kaynak: Cumhuriyet
Kanal ısrarı İstanbul''un suyunu azaltacak, havayı bozacak, Marmara''yı çamur basacak.

Jeoloji Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, Kanal İstanbul projesinin etkilerine ilişkin bir rapor hazırladı. Raporda, kanalın İstanbul''un suyunu yüzde 10 oranında azaltacağı, inşaatı sırasında büyük bölümünü tarım alanlarının oluşturduğu 25 kilometrekarelik alanın kaybedileceği, yeraltı sularının tuzlanacağı, kent çevresinde yeni bir hava koridoru oluşacağı, hava kalitesinin bozulacağı yönünde uyarılar sıralandı.

Odanın İstanbul Şube Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Öztürk tarafından açıklanan raporda kentin en az kirlenmiş su havzası olan Terkos''un yarısının kanalın batısında kalacağı ifade edilerek "İstanbul''un suyu yüzde 10 azalacak. Kanal civarındaki yapılaşmanın su tüketimine yüzde 10 yük getireceğini kabul edersek bu kanal İstanbul için yüzde 20 susuzluk anlamına geliyor" denildi. Tuzlu su ile dolu olan kanalın tabanı ve çevresi izole edilmezse yeraltı sularının tuzlanacağı, tarım başta olmak üzere bölgede suya bağlı faaliyet gösteren tüm işletmelerin etkileneceği belirtildi.

Kanalın yapımı sırasında Karadeniz ve Marmara Denizi''nde 30 metre derinliğe kadar deniz dip sedimentinin kaldırılacağı kaydedilerek "Hem kanal yapımı hem de deniz taramasından kaynaklanan dip çamurları Marmara Denizi''nin dibini kaplayacak, dip yaşamı ve deniz verimliliği olumsuz etkilenecektir" denildi.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.