Haberler

Osmanlı''nın çılgın projeleri

Tarih: 9 Mayıs 2011 Kaynak: Dipnot Yazan: Kenan Taş
Günlerdir Türkiye''nin merakla beklediği "Çılgın Proje " geçtiğimiz hafta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Seçim vaadi olamayacak kadar dev bir proje. Bu topraklarda yaşayan ve hayal eden kimseler için aslında çok da dahiyane bir proje değil aslında . Osmanlı''da da hayal edebilen ileriyi görebilen insanlar vardı. Sayısız padişah ve sadrazam bu projeleri yüzyıllarca önce hayal edip kurgulamıştır; ama ne yazık ki dönemin ekonomik, siyasal, sosyal şartlar yüzünden bir türlü gerçekleşme imkanı bulamadı. Bunlardan bazıları Sokullu, Kanuni, Mimar Sinan''dı...

Sakarya Sapanca Marmara kanal projesi

Kanal projeleri dönemin ünlü veziri Sokullu Mehmet Paşa tarafından gündeme getirilmişti. Karadeniz ile Marmara''nın birleştirilme projesi yaklaşık 500 yıllık bir proje. Kanuni Sultan Süleyman da dahil olmak üzere tam 7 padişah bu kanalın açılması için çaba gösterdi. Sakarya Nehri Sapanca Gölü ve Marmara Denizi''nin birleştirilmesi ile ulaşım yönünde büyük rahatlamalar olacak, Osmanlı Devleti''nin kereste ihtiyacı bu açılan kanallar sayesinde daha da ucuza karşılanabilecekti; ama hala bir sonuç alınamadı. 11 önce Sakarya Valiliği tarafından proje tozlu raflardan indirildi. 5 asırlık bir rüya gerçekleşecek mi bilinmez ama çok da hayal ürünü bir proje gözükmüyor.

Tüp geçit projesi

Osmanlı padişahlarından Sultan 2.Abdülhamit yaşadığı yüzyıldaki gelişmelere paralel olarak sayısız projeler üretmiştir. 2. Abdulhamit, 19. yüzyılın sonlarına doğru devletin içinde bulunduğu politikalar gereği birçok şeyi gerçekleştirememiş olsa da planladığı projelerle geleceğin inşaası için çaba göstermiş bir hükümdardır. Osmanlı topraklarında, ulaşım açısından dönemin en önemli taşıtlarından biri olan tren için kilometrelerce ray döşendi.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.