Haberler

Zaha Hadid, Londra Silüetini Değiştirme Konusundaki Hırsını Gözler Önüne Serdi

Tarih: 11 Mayıs 2011 Kaynak: Bdonline.co.uk Çeviren: Bahar Bayhan
Zaha Hadid, Libya ve Mısır''daki projelerinin çöküşüne karşılık Londra''daki yüksek katlı ticaret binası projelerini kazanmak istiyor.

Mart ayının sonunda, Orta Doğu ve Kuzey Afrika''daki ekonomik bunalım ve politik karmaşanın bir araya gelmesi ile aldığı darbenin ardından çalışanlarının işsizlikle karşı karşıya olduğu duyuruldu.

Ortağı Patrik Schumacher şunları söyledi: "Takımımızda, Dubai, Mısır, İspanya, İtalya, Fransa gibi dünyanın dört bir yanındaki yüksek binalar üzerine çalışan birçok uzman bulunuyor. Yüksek bir çalışan kapasites mevcut, onlar için bir outlete ihtiyacımız var ve İngiltere''nin buna hazır olduğunu düşünüyorum. Londra''da değerli alanlara sahibiz ve burası, bizim için stilimizi gösterebileceğimiz bir yer. Londra''da yerleşim yerleri çok karmaşık, basit ve sade tasarımlarla işin içinden çıkamazsınız. Basit giydirme cephelerden sıyrılıp binalara kimlik kazandırmak istiyoruz."

Kamu binası tasarımlarında en iyi olarak bilinen Hadid, artık yüksek binaların ömrünün tükendiğini söyleyen Make başkanı Ken Shuttleworth''a katılmadığını dile getirdi ve şunları söyledi: "Henüz bir başlangıç görmedik. Stratejik bir karar olması gerek çünkü Londra''da yüksek yoğunluk için fazlaca baskı var ve eğer yüksek bina inşa etmiyorsanız binalar araziye yayılmak zorunda. Böyle olunca da açık alanlar oluşturmak imkansız. Benim kişisel görüşüm, yüksek binalar inşa etmek en iyi çözüm, fakat bunun için bir de imar planı gerekiyor. Londra''da dikkat çekilmesi gereken birçok alan mevcut. Southwark hala gerçekten gelişmiş değil. Bu alan, bence büyük potansiyele sahip. Burası yaşamak için mükemmel bir yer haline getirilebilir."

Fakat Hadid''in korkulan itibarı sorunların nedeni olabilir, derdini anlatabilmesi için ise birilerine bağırmak zorunda.

Son olarak Hadid şunları söyledi: "Onları azarlıyorum. Bence Londra''daki geliştiriciler benden korkuyor. Ama neden? Bunun üstesinden gelseler iyi olur"
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.