Haberler

Hatay''da Fransızlardan sonra ilk kazı

Tarih: 13 Mayıs 2011 Kaynak: NTVMSNBC Yazan: Hasan Uylaş
Fransız işgalinden sonra Hatay''da yapılan ve tamamı Türk arkeologlarından oluşan heyet genç antik dünyanın dört önemli şehrinden biri olarak kabul edilen Antiocheia''ya ait kalıntıları gün yüze çıkardı.

Antakya merkezde 3. derece sit alanı içerisinde yapılan sondaj çalışmasında ortaya çıkan tarihi eserler Kültür ve Turizm Bakanlığını, Antakya Arkeoloji Müzesini ve Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Kortuma Kurulunu harekete geçirdi.

Belirlenen parselde İstanbul Üniversitesinden Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu, MKÜ Yard. Doç. Dr. Hatice Pamir, Muğla Üniversitesinden Doç. Dr. Abuzer Kızıl''ın bilimsel danışmanlığında ve mimari restorasyon ve belgeleme koordinatörü Doç Dr. Gülsün Tanyeli, Mersin Müzesi Müdürlüğünde görevli Arkeolog Mustafa Ergün ve Antakya Arkeoloji Müzesi Arkeologu Demet Kara''dan oluşan bilimsel heyet 1 Temmuz 2010 tarihinde başlattıkları kazı çalışmasını 17 Aralık 2010 tarihinde sona erdirdi.

Kazı çalışmaları sonucunda 17 dönümlük parselde Genç Antik dünyanın en önemli şehirlerinden biri olarak kabul edilen Antiocheia''ya ait taşınmaz ve taşınabilir kültür varlıkları ortaya çıkarıldı.

Antakya Arkeoloji Müzesi Müdürü M. Nalan Yastı, yaklaşık 12 bin metrekarelik alana yayılan kazı alanında antik kentten günümüze kalanların kapsamlı bir şekilde araştırıldığını söyledi. Yastı, kazı çalışması sonunda günümüz Antakya''sının kent kimliği açısından kentin tarihi kaynaklarda sözü edilen Genç Antik Dönem ve sonrası kalıntıların ortaya çıktığını belirtti.

Antakya Arkeoloji Müzesi Arkeologu Demet Kara, çalışmaların halen devam ettiği alanda 20 bini aşkın taşınabilir tarihi eser kalıntısının bulunduğunu ayrıca taşınmaz kültür varlığı olarak nitelendirilen ve kesintisiz devam eden 850 metrekarelik alana yayılmış halede kale kalıntıları ile Helenistik Döneme ait 12 metre kotunda sur duvarı bulunduğunu söyledi.

Halen parselde döküm çalışmalarının devam ettiğini aktaran Hatay İl Kültür ve Turizm Müdürü Aysun Çelenk ise Adana Koruma Kurulunun kararı ile bu parsel üzerinde Müze-Otel konsepti içinde otel yapımına izin verildiğini açıkladı.

Antiocheia döneminden kalan eserlerin bulunduğu parsel Hıristiyan Vatandaşların hac merkezi olan ve Vatikan''dan sonra Hıristiyanların 2. Hac merkezi olan St. Pierre Kilisesinin hemen karşısında bulunuyor.

Alınan karar doğrultusunda Antiocheia''ya ait kalıntıların üzerinde inşa edilecek otelin yüksekliği St. Pierre Kilisesinin dış cephesini kapatacak şekilde inşa edilemeyecek.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.