Haberler

Başkan Kocaoğlu''ndan Bakan Günay''a çağrı

Tarih: 16 Mayıs 2011 Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı''ndan, İzmir tarihinin korunması ve kültürünün geliştirilmesi konusunda yürüttüğü projeleri ve bu projeler için ne kadar para harcadığını açıklamasını istedi.

İzmir''deki seçim kampanyası sırasında ve bulduğu her fırsatta, Büyükşehir Belediyesi''nin tarih ve kültür alanlardaki çalışmalarını eleştiren Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay''ın, öncelikle Bakanlığı''nın İzmir ile ilgili projelerini kamuoyuyla paylaşması gerektiğini hatırlatan Başkan Kocaoğlu, "İzmir''deki tarihi yapıların korunmadığını, iki tane binanın ‘kazara'' Özel İdare''nin kaynaklarıyla restore edildiğini, Kemeraltı''ndaki manzaradan üzüntü duyduğunu ve Ege Medeniyetler Müzesi için Büyükşehir Belediyesi''nin yer göstermesini beklediklerini söyleyen Sayın Bakan, kent tarihinin korunup gün yüzüne çıkarılması ve kültür alt yapısının zenginleştirilmesi konusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin yıllardır büyük bir özveriyle gerçekleştirdiği çalışmaları hiçe saymaktadır.

Öyleyse bizim de, Sayın Günay yönetimindeki Bakanlığın; emlak vergilerinden alınan payla oluşturulmuş Özel İdare Fonu, İZKA kaynaklı projeler, memur maaşları ve cari giderler dışında, İzmir''deki hangi projeye ne kadar para harcadığını, ören yerlerinden elde edilen gelirin ne kadar olduğunu ve bu kaynağın ne kadarının İzmir''e geri döndüğünü sorma hakkımız var" diye konuştu.

İşte Büyükşehir''in yaptıkları

Başkan Aziz Kocaoğlu şöyle devam etti: "Sayın Bakan''ın tarihin korunması konusunda çok yetersiz bulduğu İzmir Büyükşehir Belediyesi, Agora ve çevresini korumak ve yaşatmak için 29.5 milyon lira, Kemeraltı cephe düzenlemesi için 3.3 milyon lira, yapı restorasyonları için 2.5 milyon lira, Havagazı Fabrikası için 4.4 milyon lira, Kadifekale ve çevresinin düzenlenmesi ve rehabilitasyonu için 99.2 milyon lira, arkeolojik kazıları desteklemek için de 5.6 milyon lira harcamıştır. Tarihi çevre koruma, geliştirme ve yaşatma çalışmaları için harcadığımız toplam bedel 150 milyon liraya ulaşmıştır. Bu yıl içinde harcayacağımız para ise KDV hariç 45.7 milyon liradır. Ayrıca İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) bütçesine verdiğimiz destek 43.5 milyon lirayı aşmıştır."

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay''dan da, kentin tarihine yönelik projeleri ve maliyetleri konusunda aynı şekilde detaylı bir açıklama beklediklerini yineleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, "Tıpkı bizim gibi Bakanlık da açıklasın ki, İzmir halkı sağlıklı bir değerlendirme yapabilsin. Bakanlık, sorumluluk alanı içindeki konulardan kaç tanesine el atmış; yerel yönetim, asli görevi olmadığı halde hangi projeleri gerçekleştirmiş; vatandaş bilsin" diye konuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.