Haberler

Uluslararası enerji merkezi onay bekliyor

Tarih: 17 Mayıs 2011 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Sinan Doğan
EÜ Güneş Enerjisi Enstitüsü''nün hazırladığı, İzmir Kalkınma Ajansı desteğiyle Bornova''ya kurulacak ve yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesinde Ege''yi üs haline getirecek proje DPT onayı bekliyor.

İzmir Kalkınma Ajansı''nın güdümlü projesi kapsamında 7.5 milyon liralık desteği ile kurulacak enerji merkezi projesi yaklaşık 4 aydır Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı onayını bekliyor. Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü öncülüğünde hazırlanan Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Geliştirme Merkezi Projesi (YETMER), yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesi konusunda Ege''yi uluslararası bir merkez haline getirecek. Proje ile dünyada ilk 10 enerji merkezi ve bilim merkezinden biri Bornova''da kurulmuş olacak.

İzmir Valisi Cahit Kıraç da konuyu geçtiğimiz hafta sonu İzmir''e gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül''e aktarmış ve projenin onay sürecinin hızlandırılması için destek istemişti.

Yatırım için önemli

Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Günnur Koçar, ''Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Geliştirme Merkezi'' projesinin bölgenin enerji kaynaklarını değerlendirmek ve yeni yatırım çekmek için çok önemli olduğunu söyledi. Mevcut enstitüye yakın bir yerde kurulacak merkezde güneş, rüzgar, biyokütle ve jeotermal konularında uluslararası standartta test ve analizlerin yapılabileceğine dikkat çeken Koçar, ayrıca sektöre nitelikli işgücü ve ara eleman yetiştirileceğini ifade etti.

Merkezde çocukları yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi konusunda bilinçlendirecek bir bilim merkezinin de yer alacağını belirten Koçar, "Bu tür merkezler dünyada sınırlı. Bunlardan biri de İzmir''de olacak. Bu merkez dünyadaki ilk 10 yenilenebilir enerji merkezi arasında yer alacak" dedi.

Japon desteği
Proje için İzmir Kalkınma Ajansı''nın 7.5 milyon liralık destek vereceğini, bina yerinin ise Ege Üniversitesi tarafından tahsis edileceğini dile getiren Koçar, enerjinin etkin kullanılmasını öngören binanın ise Japonya''nın Yeni Enerji ve Endüstriyel Teknoloji Geliştirme Teşkilatı tarafından 22 milyon liralık yatırımla kurulmasının planlandığını açıkladı.

Projenin katılımcıları arasında Çevre Bakanlığı, Enerji Bakanlığı, Bornova Belediyesi, enerji sektöründeki firmaların içinde bulunduğu 35 kuruluşun yer aldığını kaydeden Koçar, "2 yıl içinde tamamlanacak merkezin vereceği destek sayesinde, Ege Bölgesi''ndeki yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik yatırımların önünün açılacağına inanıyoruz" diye konuştu.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.