Haberler

Botan enerji üssü oluyor

Tarih: 20 Mayıs 2011 Kaynak: Sabah Yazan: Bülent Yoldaş


Siirt''in Botan Çayı üzerinde kurulan üç hidroelektrik santralinin temeli atıldı. Sadece Alkumru''nun kurulu gücü Siirt''in üç yıllık enerji ihtiyacını karşılayacak.

Limak Yatırım tarafından, Siirt''in Botan Çayı üzerinde 465 milyon dolara inşa edilen Alkumru Barajı ve Hidroelektrik Santrali, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Enerji Bakanı Taner Yıldız ile Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu''nun katıldığı törenle hizmete açıldı. Dün ayrıca Avrupa''nın en büyük yenilenebilir enerji üreticilerinden Statkraft''a ait Çetin Hidroelektrik Santrali''nin proje başlatma töreniyle Baren Enerji''ye ait Kirazlık Hidroelektrik Santrali''nin temel atma töreni de gerçekleştirildi. Türkiye''de özel sektörün hayata geçirdiği kurulu güç açısından en büyük ikinci baraj ve hidroelektrik santrali olan Alkumru HES''in 265 megavat kurulu gücüyle yılda yaklaşık 1 milyar kilovat saat elektrik üretimi, Siirt ilinin yıllık toplam elektrik tüketiminin üç katına denk geliyor. 6 çimento tesisi, 6 HES yatırımı ile Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerine en fazla yatırım yapan grup olan Limak Holding''in Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, "Bugün Güneydoğu''ya yaptığımız bir yatırımı daha tamamlarken, bu bölgeye iki yeni yatırımın daha başlatılmasının mutluluğunu paylaşıyoruz. Alkumru Barajı ve Hidroelektrik Santrali, önemli bir ekonomik değer olarak bölgenin kalkınmasında etkin rol üstlenirken, bölge için istihdam yaratmaya devam edecek" dedi. Çetin ve Kirazlık HES projeleriyle bölgede yeni istihdam imkânları yaratılacağını belirten Özdemir, bölge için istihdam yaratmanın yatırımın karşılığını almak kadar mutluluk verici olduğunu da sözlerine ekledi. Nihat Özdemir; Limak Holding''in büyüme hedefleri hakkında ise şunları söyledi: "2011''de hedeflerimiz çok daha büyük. Çimento sektöründe grubumuza yeni dahil olan Set Çimento''ya yatırım yapmaya devam edeceğiz. Ayrıca tüm çimento grubunda kapasite artırımları, fizibilite çalışmalarını sürdürdüğümüz Gürcistan Tekhuri bölgesindeki toplam 105 MW kurulu güce sahip yüzde 50 ortağı olduğumuz dört adet HES yatırımının temelinin atılacak. MTA''dan ruhsatını devraldığımız Denizli''deki jeotoermal sahasında sondaj ve saha geliştirmesi çalışmalarının yapılması, işletmekte olduğumuz Priştina Havalimanı''nda temel atılması gibi genel yatırım çerçevesini de düşünürseniz, 2011 yılında da yatırımlarımız büyük bir hızla devam edecek."

2 MİLYAR $ YATIRACAK
Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir ise Elazığ ile Tunceli''deki baraj ve hidroelektrik santrallerinin tamamlanmasıyla 2012 sonunda hidroelektrikte Türkiye''nin en büyük gruplarından biri olacaklarını ifade etti. Ebru Özdemir, "Hedefimiz, enerjide kurulu güç kapasitemizi 3000-3500 MW seviyesine çıkarmak. Kömür, rüzgâr, doğalgaz ve güneş enerjisine yönelik araştırmalarımız devam ediyor. Bugüne kadar enerjiye 1 milyar doların üzerinde yatırım yaptık. Yatırımlarımızı 2015''e kadar tamamladığımızda bu rakam 3 milyar doları aşacak. Türkiye''nin enerji üretim ve dağıtımındaki en büyük 5 şirketi arasında yer alacağız" dedi.

Ebru Özdemir: 5 yılda dünya markasıyız
Limak Yatırım''ın, Türkiye ve yakın coğrafya için "değer yaratma" odaklı uzun vadeli yatırım stratejisinin çok net olduğunu vurgulayan Ebru Özdemir, 25 yıl sonra yapacaklarının bir kısmını aslında şu anda da yaptıklarının altını çizdi. Portföylerinde 49 yıllık lisansları olan enerji projeleri, yine 20 yıl işletme hakkı bulunan havalimanı projeleri ve 36 yıl işletme hakkı bulunan liman projesi bulunduğunu ifade eden Özdemir, önümüzdeki 5 yıl içinde tüm dünyada marka olarak tanınan altyapı yatırımcı şirketi olmayı hedeflediklerini belirtti.

Aktif büyüklüğü 2.4 milyar TL
Ebru Özdemir, Türkiye ve yakın coğrafyadaki enerji yatırımlarının artarak devam edeceğini vurguladı. Aktif büyüklüğü 2.4 milyar TL''ye yaklaşan Limak Yatırım''ın varlıkları arasında 4''ü Gürcistan''da bulunan 13 hidroelektrik santrali bulunduğunu anlatan Özdemir, şöyle devam etti: "Kirazlık HES, 2012''de, Tatar ve Pembelik ise 2013''te açılacak. Bu barajların da üretime geçmesiyle toplam üretimimiz 4 milyar kilovatsaati aşacak. Ana iş kollarından biri enerji olan Limak Yatırım''ın portföyünde yüzde 33 ortaklığı ile bulunan Uludağ Elektrik Dağıtım ve Çamlıbel Elektrik Dağıtım, yedi ilde 3.2 milyon müşteriye hizmet veriyor. Şirket 2010 sonunda 11 milyar 405 milyon KWh tüketim hacmine ulaştı."

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.