Haberler

Çevreciler oturma eylemi başlattı

Tarih: 23 Mayıs 2011 Kaynak: Cumhuriyet
''''Anadolu''yu Vermeyeceğiz'''' sloganıyla yurdun değişik yerlerinden yola çıkan ve dün Gölbaşı ilçesine ulaşan çevrecilerin başkente girişine polisin engel olmasının ardından grup oturma eylemi başlattı.

Bölgede güvenlik önlemi alan Ankara Emniyet Müdürlüğü''ne bağlı ekipler, doğaya ve yaşama zarar veren tüm yatırımların durdurulması için ''''Anadolu''yu vermeyeceğiz'''' sloganıyla düzenlenen ''''Büyük Anadolu Yürüyüşü''''ne katılan ve Gölbaşı ilçesinde konaklayan grupların, trafiği tehlikeye düşüreceği gerekçesiyle hayvanlarıyla birlikte yola çıkmalarına izin vermemişti.

Bunun üzerine oturma eylemi başlatan grup, türkü ve şarkılar eşliğinde Gölbaşı ilçesindeki bekleyişini sürdürüyor.

Grup adına basın açıklaması yapan Ege Kervanı Temsilcisi Ayşegül Boydaş, 60''lı yıllardan bu yana sulak alanların yüzde 40''nın kaybedildiğini söyledi.

Boydaş, ''''Varolan idari sistemin, taleplerimizi karşılayacağına dair inancımız kalmadığından, halk olarak bu gidişe dur diyor, parçası olduğumuz doğa anamızın haklarıyla birlikte kendi yaşam hakkımızı savunmak için ayağa kalkıyoruz. Türkiye''nin dört bir yanından 40 gün 40 gece yol alacak kervanlar halinde Ankara''ya yürüyoruz. Ve taleplerimiz yerine getirilene kadar geri dönmüyoruz. Doğanın hassas dengesini korumanın, insan olarak vicdani sorumluluğumuz olduğunu düşünen herkesi, bu hareketi desteklemeye çağırıyoruz'''' dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.