Haberler

İstanbul, kongre turizminde 24 basamak birden yükseldi

Tarih: 23 Mayıs 2011 Kaynak: Zaman Yazan: Arif Bayraktar


Geçen yıl Türkiye''ye kongre ve toplantı için 2 milyon turist geldi, üç gün kalıp 4 milyon Euro harcama yaptı. 10 yıl öncesine göre 5 kata yakın bu artış, kongre yarışında Türkiye''yi 14, İstanbul''u 24 basamak tırmandırdı. Böylece İstanbul kongre turizmi liginde, Amsterdam, Sydney gibi başkentleri alt edip, Paris ve Madrid''in arkasında 6. sıraya yerleşti.

Türkiye, kongre turizminde de dünyanın gözde ülkeleri arasına girmeyi başardı. Son 10 yılda Türkiye''de düzenlenen uluslararası kongre sayısı, 37''den 160''a, İstanbul''da ise 29''dan 109''a çıktı. Böylece kongre ve toplantı sayısında Türkiye, 14 basamak yükselerek dünyada 20. sıraya yerleşirken, İstanbul; Viyana, Barcelona, Paris, Berlin, Singapur ve Madrid''in arkasında 6. sıraya oturdu. Bu yoğunluğu dikkate alan Kültür ve Turizm Bakanlığı da kongre ve toplantı yapılabilecek şehirlere Ankara ve Antalya''nın yanı sıra Mersin, İzmir, Konya ve Bursa''yı da ekledi. Şu an Türkiye''deki kongrelerin yüzde 80''i İstanbul''da gerçekleştiriliyor.Antalya ve Bursa''da yeni kongre merkezleri yapılırken, Kuşadası ve Kapadokya''da iki büyük kongre merkezi inşa çalışmaları başlamış durumda. İstanbul Kongre ve Ziyaretçiler Bürosu, geçen yıl İstanbul''a gelen yaklaşık 9 milyon turistin 1.5 milyonunun toplantı ve kongre için geldiğini tespit ettiklerini açıkladı. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği de (TURSAB) bu rakamı teyit etti ve Antalya''ya da 200 bin civarında toplantı ve kongre için gidildiğini hatırlatarak, 2010''da Türkiye genelinde 2 milyona yakın turistin kongre ve toplantı için konakladığını açıkladı. Bu rakam 80''li yıllarda Türkiye''ye gelen toplam turist sayısına eşit. TURSAB yetkilileri, normal turiste göre en az 3 kat harcama yaptığı belirlenen kongre turistlerinin üç gün içinde kişi başı 2 bin Euro harcamada bulunduğu belirtiyor. Bu da 4 milyon Euro anlamına geliyor. TURSAB''a göre konaklama, ulaşım ve İstanbul içi geziler bu rakamın içindeyken, alışveriş ve kişisel harcamalar rakamın dışında.


Türkiye''nin ilk kongre merkezi Lütfi Kırdar''ın Genel Müdürü Hervin Zeydanlı Yalazan''a göre İstanbul kısa süre içinde kongre turizminde zirveye yerleşecek. "Çünkü gecemiz gündüzümüze karıştı. Sadece bu yıl ilk 90 günde Lütfi Kırdar 148 gün kullanıldı. Bu gece, gündüz anlamına geliyor. Yüzde 80 doluluk ile çalışıyoruz. 10 yıl öncesine göre iş yoğunluğumuzu kıyaslayamıyoruz." diyen Yalazan, şu an iş yoğunluğu sebebiyle uykularından feragat ettiklerini söylüyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu''nun son açıklamaları Yalazan''ın uykuların daha çok kaçıracak gibi. Çünkü Davutoğlu, geçen hafta Birleşmiş Milletler''in (BM) Bölgesel Nüfus Ofisi ve Özel Sektörde Mükemmellik Ofisi''nin İstanbul''a taşınacağını açıklamış, BM Habitat, BM Kadın, BM Gıda Ofisi gibi bir dizi ofisin daha İstanbul''a taşınması için girişim başlattıklarını duyurmuştu. Geçen hafta BM En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı''na ev sahipliği yapan Lütfi Kırdar''ın Genel Müdürü Yalazan''a göre, Türkiye ve özellikle İstanbul zaten kongre turizminde uçuşta. Uluslararası Toplantı ve Kongreler Birliği''nin (ICCA) ilk kez bir toplantısını Amsterdam''daki merkezleri dışında İstanbul''da düzenlemeleri ise Yalazan''ı destekleyen bir gelişme. "Şu anki siyasi ve ekonomik istikrar sürerse Türkiye zirveyi epey zorlayacak." diyen Yalazan, özellikle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın yurtdışında gösterdiği bilinirliği artıran girişimlerinin Türk kongre turizmini epey canlandırdığı görüşünde. Türkiye''nin ilk büyük kongre merkezi olarak adlandırılan Lütfi Kırdar, 1996''da Habitat II Zirvesi''nde 18.000 kişiyi ağırladıktan sonra, 1999''da Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Zirvesi''ne, 2000''de Dünya Radyokomünikasyon Birliği (ITU ) Konferansı''na, 2002''de NATO Parlamenterler Zirvesi''ne, 2004''te NATO İstanbul Zirvesi''ne ev sahipliği yapmıştı.

İstanbul 30 bin kişiyi rahatlıkla ağırlar

Lütfi Kırdar, 2009''da 5. Dünya Su Forumu ve Dünya Bankası - IMF Toplantıları ile çıkışını sürdürmüştü. 2009''da bir rekora imza atarak 148.731 kişiyi ağırlamıştı. 2010''da ise Avrupa Kültür Başkenti konferanslarına ev sahipliği yapan merkezin ağırladığı misafir sayısı da geçen yıl toplamında 201.358''e ulaşmıştı. Böylece kongre merkezinin cirosu 2010''da 15 milyon dolar olarak gerçekleşmişti. 2011 ve 2012''nin Türk kongre turizmi için çok daha canlı geçeceğini vurgulayan Genel Müdür, bu yıl sonunda cirolarının 17 milyon doları zorlayacağını söylüyor. "Görülüyor ki artık İstanbul çok rahat 30 bin kişilik kongre ve konferansları rahatlıkla kaldırabilir." diyen Yalazan, İstanbul''da bir kongre vadisi oluştuğuna dikkat çekiyor. Hilton''un fuar alanı, Askeri Müze, Lütfi Kırdar, Cemal Reşit Rey, İstanbul Kongre Merkezi ve Haliç Kongre Merkezi''nin elbirliği ile hareket ettiğini belirten Yalazan, İstanbul''un büyük çaplı kongrelerde rüzgarı arkasına aldığını vurguluyor.

Sektörel Fuarcılık Genel Müdürü Süleyman Bulak, Türkiye''de düzenlenen kongre sayısındaki artışı ülkenin artan cazibesine bağlıyor ve ekliyor: "Mesela burada bir enerji kongresi düzenleniyor bir bakıyorsunuz binlerce kişi geliyor. Bu, Türkiye enerji alanında potansiyel barındırmasaydı mümkün olmazdı. Aynı şekilde genişletebiliriz bunu."
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.