Haberler

Avrupa''da kül bulutu korkusu

Tarih: 24 Mayıs 2011 Kaynak: Dünya
İzlanda''da yeniden faaliyete geçen Grimsvötn yanardağı kül püskürtmeye devam ediyor.

İzlanda''da faaliyete geçen Grimsvötn yanardağının kül püskürtmeye devam etmesi, Grönland''da bir uçuşu engelledi.

Danimarka toprağı Grönland''dan Kopenhag''a gidecek uçağın seferi motorlarda kül tehlikesi yüzünden iptal edildi.

Norveçli, İzlandalı, Danimarkalı ve İngiliz uzmanlar, yanardağın kül püskürtme gücünün hafiflediğini ancak küllerin adanın büyük bir bölümüne yayıldığını belirtti, Norveçli volkanbilim uzmanı Einar Kjartansson, Grimsvötn faaliyetinin bir ya da iki hafta sürebileceğini belirtti.

Kül bulutlarının ulaşması durumunda Avrupa''da uçuşların iptal edileceği bildirilirken, İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Nisan 2010''da tüm Avrupa hava sahasını engelleyebilen İzlanda''nın Eyyafyallayökül yanardağının boyutunda bir engellemenin olmayacağını sandığını bildirdi.

Norveç ile Kuzey Kutbu Arktika bölgesi arasında yer alan Svalbard Yarımadası (Spitzberg) arasındaki uçuşlar askıya alındı, iki uçak seferi iptal edildi.

Grönland hava sahası Atlas Okyanusu üzerinden Avrupa-Rusya ve Uzakdoğu''ya uçuşlarda önemli.

İskoçya yarın sabah etkilenecek
İngiltere Sivil Havacılık Dairesi, İzlanda''da kül püskürtmeye başlayan Grimsvötn Yanardağı''nın İskoçya''da yarın sabah hava ulaşımını aksatmaya başlayacağını bildirdi.

Daire, İzlanda yanardağının küllerinin yarın sabah 06.00 civarında İskoçya''ya geleceğini açıkladı.

İngiltere Sivil Havacılık Dairesi ve dünya yanardağ bilimi uzmanlarına göre, İzlanda''nın güneydoğusunda Vatnayökül Buzulu''nun altındaki Grimsvötn''deki hareket, geçen yıl nisandaki Eyyafyallayökül yanardağ patlamasının gücünde olmayacak.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.