Haberler

Akkuyu''nun güvenli olmadığını tespit edersek nükleer santralden vazgeçeriz

Tarih: 25 Mayıs 2011 Kaynak: Zaman

Alexander Superfin

Akkuyu Nükleer Güç Santrali Elektrik İletim Genel Müdürü Alexander Superfin, nükleer güç santralinin yapılacağı Mersin Akkuyu''da, bölgenin güvenli olmadığını gösterir herhangi bir işaret olması halinde burada inşaat yapmayacaklarını açıkladı.

Superfin, STEAM tarafından Hilton Oteli''nde düzenlenen "Enerji Arz Güvenliği ve Özelleştirmeler Arenası''''nda yaptığı konuşmada, projede, Rus standartlarının yanı sıra uluslararası standartlara uyduklarına işaret etti. Superfin, toplumda nükleer santral konusunda birtakım endişeler bulunduğunu, bunun da çok doğal olduğunu söyledi. Akkuyu''da Türk gazetecilerin de benzettiği gibi, "Matruşka tasarımı'''' çok katmanlı bir güvenlik sisteminin tasarlandığını ifade eden Superfin, nükleer güvenlik konusuna muazzam önem verdiklerini, Çernobil felaketinden de çok önemli dersler çıkarttıklarını kaydetti.

Superfin, nükleer güç santralini inşa edecekleri Mersin Akuyu bölgesinin güvenli olmadığını gösterir herhangi bir işaret görürlerse bu bölgede bu inşaatı yapmayacaklarını bildirdi. Böyle bir işaret olursa da ne yapacaklarını kamuoyuna belirteceklerini anlatan Superfin, "Kamudan da hiçbir şey saklamayacağız.'''' dedi. Projenin tahmini maliyetinin 20 milyar doları bulacağı belirtilirken, Rusya ile Türkiye arasında hükümetler arası anlaşma imzalandı. Proje kapsamında, Rus teknolojisi ile 4 reaktör inşa edileceğini anlatan Superfin, inşaatın 1 yıl içinde başlayacağını, projenin tamamlanmasının 2022 yılına tekabül edeceğini, bu tarihte 4 ünitenin de tamamen işletmeye alınacağını kaydetti.

RWE Türkiye Holding AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Andreas Radmacher''de, Türkiye''nin ekonomik krizden güçlenerek çıktığını belirterek, enerji talebinin arttığını söyledi. Türkiye elektrik üreticileri arasındaki en önemli konunun, DUY piyasasındaki düşük fiyat düzeyi olduğuna işaret eden Radmacher, DUY''daki fiyatın Türkiye''deki temel göstergeleri yansıtmadığını ifade etti. Radmacher''e göre, likit ve iyi işleyen enerji piyasası Türkiye için çok önemli.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.