Haberler

Kendine ait bir oda

Tarih: 26 Mayıs 2011 Kaynak: Dipnot
Bakın Hemingway''den Dostoyevskiye yazarlar nasıl odalar yazdılar...

Virginia Woolf''un kendine ait bir odası onun yazın hayatının ve kelimelerin gönüllü esiri diğer tüm yazarların beşiğidir. İçinde kelimelerle başka bir aleme doğru bir metronomun eşliğinde kelimelerle yavaş yavaş salınarak biz okurları peşi sıra sürüklediği bir odadır tüm yazın aleminin temeli. Hepimiz çoğu zaman bir odanın içinde kurulan başka bir dünyanın izleri yine başka bir odanın içinde okuruz. Orhan Pamuk''un Cihangir''deki dairesinden boğaza bakarak yazdığını , Elif Şafak''ın taze ekmek kokusundan ilham alarak fırın köşelerinde ağlaya sarsıla yazdığını bilir, Buket Uzuner''in Muğla''da bir yazı evi olduğunu öğrenince bu fikirin kölesi olur, Emre Kongar''ın çalışma masasının üzerinde duran onlarca kalemliğin ona esin kaynağı olduğunu öğrenince gizli bir haz duyarız içimizde. Geçtiğimiz günlerde Flavorwire adlı internet sitesi editörleri New York Times''da Norman Mailer''ın Brooklyn''deki evinin haber yapıldığını görünce sevdikleri yazarların evlerini haber yapmaya karar verdiler. Bakın Hemingway''den Dostoyevskiye yazarlar nasıl odalar yazdılar...1. "Soğukkanlılıkla" ve Tiffany''de Kahvaltı''nın yazarı Truman Capote''nin bu resmi 1958 yılında çekildi. Bir çok kitch objenin yer aldığı salondan Capote''nin kimi zaman tüyleri ürperten hikayelerinin çıktığını düşlemek sizin de merakınızı uyandırmıyor mu?2. Ünlü oyun yazarı , The Village Voice''un kurucularından Norman Mailer''ın görmüş olduğunuz dairesinde bir zamanlar kirişler arasında hamaklar asılıymış. Tavandan bir trapez sarkmakta ve ip bir merdiven kelimelerin cambazına ev içi yeni maceralar yaratmak üzere hazırolda beklemekte imiş.3. Ernest Hemingway gerek Paris''in bulvar kafelerinde gerek Kenya''nın Masa dağına baka baka gerek İspanya iç savaşının sesi daktilosunun tuşlarında dünyanın farklı coğrafyalarında insanın içini titreten bir çok eser kaleme aldı. Florida''daki bu kış evinde kaldığı dönemde sık sık ava çıkıyordu.4. Dostoyevski Karamazov Kardeşleri hayatının son yılında işte bu odada yazdı. 90''ların başında müze olan bu eve gelenler onun masasına oturarak bir dahiden esin almayı bekliyor.

5. Agatha Christie 1930''ların sonunda bu evi 6.000 sterline satın aldı. Duvarlara dikkat. Sanki yazın perisi gelip ona içinde çıkılmaz suç hikayeleri anlatması için bir rota çizmiş. İnsanın resme baktıkça dahi yazası geliyor...
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.