Haberler

Ege''nin GAP''ını Başbakan açıyor

Tarih: 27 Mayıs 2011 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Zafer Şahin, Bekir Tosun, İhsan Karataş
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bugün, Türkiye''nin 6. ve Ege''nin en büyük barajı kabul edilen Dalaman Akköprü Barajı ve Hidrolelektrik Santralı''nın açılışını gerçekleştirecek.

Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün, önce Aydın''da "Demokrasi Mitingi"nde, ardından Muğla''da halka hitap edecek ve büyük yatırımları hizmete açacak. Erdoğan Muğla''da halka seslendikten sonra Dalaman Çayı üzerinde inşa edilen Dalaman Akköprü Barajı ve Hidrolelektrik Santralı''nı hizmete sokacak. 1995 yılında ihalesi tamamlanan ancak yapımına 2003 yılında başlanan baraj, Türkiye''nin 6. büyük, Ege Bölgesi''nin ise en büyük barajı olma özelliğini taşıyor.

1.4 milyar TL harcadı
Erdoğan tarafından hizmete sokulacak barajın toplam yatırım tutarı 1.4 milyar TL olarak açıklandı. Bölgede taşkınları önleme, tarımsal sulama ve enerji üretiminde kullanılacak Dalaman Akköprü Barajı ve Hidrolelektrik Santralı''nın ekonomiye olan yıllık katkısı ise 145 milyon TL olarak hesaplandı.

Ege''nin GAP''ı olarak görülen barajda su tutulmaya Nisan ayında başlandı. Barajda enerji üretimine ise Ekim-Kasım döneminde geçilecek. 207 metrelik gövde yüksekliğine sahip barajda, yıllık 343 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi üretilecek. Barajda üretilecek enerjiyle Muğla''nın tüm enerji ihtiyacı karşılanacak. Baraj aynı zamanda Türkiye''nin en fazla yağış alan 2. ili olan Muğla, Dalaman ve Ortaca ovalarıyla, yöredeki yerleşim yerleri, turistik tesisler ve Dalaman Havalimanı''nı su taşkınlarından koruyacak. Barajın faaliyete geçmesiyle toplamda 141 bin 920 dekar arazi sulanacak. Dalaman ve Ortaca ovalarındaki 14 bin 200 hektar tarım alanı suya kavuşacak.

Rafting yapılacak
Baraj sayesinde bölgedeki rafting, kano, sörf gibi sporlar da canlanacak. Barajın tamamlanmasıyla daha önce 22 kilometre uzunluğunda olan rafting alanı 98 kilometreye çıktı. Dev barajda ayrıca balıkçılık da yapılabilecek. Baraj sularına 10 milyon yavru balık bırakılması planlanıyor.

23 Haziran 1995''te ihalesi yapılan, 20 Aralık 1995 yılında inşaatına başlanan Dalaman Akköprü Barajı ve Hidroelektrik Santralı''nın temeli Haziran 1996 yılında dönemin Başbakanı Tansu Çiller tarafından atıldı. Temeli atıldıktan sonra ödenek sıkıntısı nedeniyle 2003 yılına kadar çalışmalar durdu. 2003 yılında AK Parti iktidarında tekrar çalışmalara başlanan inşaat, her yıl ayrılan ödenek ile 2011 yılının Mart ayında tamamlanarak su tutmaya başladı.

Aydın Erdoğan''ı bekliyor
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün ilk olarak Aydın''da "Demokrasi Mitingi"nde konuşacak. Merhum başbakanlardan Adnan Menderes''in idam edilişinin yıldönümü nedeniyle Aydın''da halkla buluşacak olan Erdoğan, Aydın''ın tarihine ışık tutacak Milet Müzesi''yle birlikte, yeni yapılan 254 yataklı Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi ve Adnan Menderes Üniversitesi öğrencilerinin barınma sorununu büyük ölçüde hafifletecek olan Işıklı''daki bin yataklı öğrenci yurdunu da açacak. Erdoğan ayrıca Nazilli''de yeni yapılan İlçe Emniyet Müdürlüğü binasının açılışını gerçekleştirecek.

Başbakan Erdoğan tarafından açılacak olan Milet Müzesi, Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi ve öğrenci yurdu hakkında bilgi veren Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, "Aydın''da tamamlanan yatırımlar bunlarla sınırlı değil. Aydın son 10 yılda aldığı yatırımlarla dikkat çekiyor. 2023''e yönelik hedefimiz, tüm illerimiz arasında her açıdan ilk 10''a girmek" dedi.

"İzmir-Ankara Otoyolu, 3.8 milyar liraya mal olacak"
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün Ankara''yla ilgili hazırladıkları büyük projeleri açıklarken İzmir-Ankara Otoyolu''yla ilgili de açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Büyük Anadolu Oteli''nde düzenlenen Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) 4. Genel Kurulu''nda yaptığı konuşmada, İzmir-Ankara Otoyolu''nun maliyetinin yaklaşık 3.8 milyar lira olduğunu, projelendirmesinin iki etap halinde ihale edildiğini ve 2012''de tamamlanacağını ifade etti.

Dev rakamlar
Konum: Dalaman Nehri
Temelden yüksekliği: 162.5 metre
Gövde hacmi: 13 milyon 250 bin metreküp
Kurulu Güç: 115 MW
Yıllık enerji üretimi: 343 GWh
Toprak işleri: 70 milyon metreküp
Geçimsizlik perdesi: 6 bin 400 metreküp
Tünel inşaatı: 4 bin metre
Beton işleri: 700 bin metreküp
Toplam maliyet: 1.4 milyar TL
Ekonomiye katkısı: 145 milyon TL (yıllık)

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.