Haberler

300 köyü adım adım dolaştı

Tarih: 27 Mayıs 2011 Kaynak: Türkiye Yazan: Cenk Esen
Seçim bölgesi Bingöl''de çalışmalar yapan Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, 320 köyün 300''ünü tek tek dolaştı, köylülerin sıkıntılarını dinledi, planlarını anlattı. Hayvancılık ve tarım teşviklerinin yeniden düzenlenmesini isteyen çiftçiler, ipotek sıkıntısını da dile getirdi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu''da güven ortamının sağlanmasının ardından iş adamları bölgede peş peşe yatırım başlatıyor. Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, seçim bölgesi olan Bingöl''de çalışmalarını sürdürürken, hükümetin bölgeye yönelik ''çılgın projesini'' açıkladı. Yılmaz, GAP''ı Karadeniz''e bağlayacak 500 milyon dolarlık projeyi bölge halkına müjdeledi. Bingöl''ün çılgın projesinin, Diyarbakır-Bingöl-Erzurum duble yol projesi olduğunu açıklayan Yılmaz, "Projemiz 2-3 yıl sürecek. Yatırım tutarı da 500 milyon dolar olacak. Çalışma bölge insanının hayatını değiştirecek, istihdama büyük katkı sağlayacak" diye konuştu.

Sütaş yatırıma razı oldu
Bingöl''de çalışmalarını sürdüren Yılmaz, bölge halkına ikinci bir müjde daha verdi. Türkiye''nin gıda üreticilerinden Sütaş''ın bölge için yatırım girişimini doğrulayan Yılmaz, "Bu yatırımı çekmek için büyük çaba sarfettik" diyerek şirketin 100 milyon dolarlık yatırımını açıkladı. Yılmaz''ın verdiği bilgiye göre, bölgeye 70-80 çiftlik kurmayı planlayan Sütaş, çevre illerden süt toplayacak ve kentte günlük 1-2 milyon liralık ticaret potansiyeli oluşturulacak. İlk etapta 500, yatırımların tamamlanmasıyla 1000 kişiye istihdam sağlamayı amaçlayan proje için son kararını vermesi beklenen Sütaş, kuracağı yem ve süt fabrikasında üretilecek ürünleri Irak ve Suriye başta olmak üzere komşu ülkelere ihraç edecek. Seçim çalışmaları sırasında Bingöl Girişimci İşadamları Derneği''nin (BİNGİAD) toplantısına katılan Bakan Yılmaz, ekonomik ve siyasi istikrarın devamının önemini vurguladığı konuşmasında, "Kayıp yılları unutmayalım, gemiyi sağlam tutalım. Bugün Libya (gelin, bugünkü 100 liranız yıl sonunda 1000 lira olacak) dese gitmezsiniz bu istikrarsızlıkla" dedi.

10 yıl önce dışarı çıktı 42 ülkeye ihracat yaptı
BİNGİAD toplantısına katılan TUSKON Başkanı Rızanur Meral ise siyasi ve ekonomik istikrarın yanı sıra izlenen proaktif dış politika sebebiyle Türkiye''nin itibarının üst seviyede olduğunu söyledi. Meral, "31 yıldır yurt dışına gidiyorum. Şu ana kadar Türk iş adamlarına gösterilen ilgiyi daha önce görmüyordum. Rusyaya geçen hafta vizesiz gittik. Rusya gibi katı devlet tedbirleri olan bir ülkede vizelerin kaldırılması dünyadaki zihniyet değişimi. Türkiye''nin zihniyet devrimi tüm dünyayı etkiliyor" dedi. Meral, 10 yıl önce ilk defa yurtdışına çıkan bir iş adamının bugün 42 ülkeye ihracat yaptığını aktardı.

Hayvancılığı holdingler yapıyor
BİNGİAD Başkanı Medeni Arifoğlu da yeni yatırımların artması gerektiğini ifade ederek Bingöllü zenginlere çağrıda bulundu. Batıda hayvancılığın zenginler ve büyük holdingler tarafından yapıldığını aktaran Arifoğlu, "Doğuda olmazsa olmaz sektör hayvancılık ancak bu iş fakirler tarafından yapılıyor. Böyle olunca da Bingöl kalkınamıyor. Bizim zenginlerimiz de bu işe el atmalılar" dedi. Kredi ile hayvan alımında ipotek sıkıntısı yaşandığını dile getiren Arifoğlu, teşviklerin yeniden dizayn edilmesi gerektiğini kaydetti.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.