Haberler

"Hoşgörü kenti" İzmir''e yakışan proje

Tarih: 30 Mayıs 2011 Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi
İzmir Büyükşehir Belediyesi, üç kutsal din için büyük önem taşıyan üç tarihi yapıyı daha restore edecek. Namazgah''daki Emir Sultan Türbesi ile Doğanlar Kilisesi ve Beit Hillel Sinagogu için hazırlanan projeler, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından onaylandı.

Geçmişi 8500 yıl öncesine uzanan ve pek çok medeniyete ev sahipliği yapan İzmir''de, duvarlar arasında kalan, dar sokaklara sıkışan köklü tarihi gün yüzüne çıkarabilmek için yoğun çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi önderliğinde yürütülen çalışmalar çerçevesinde, farklı dinlerin buluşması da yaşanıyor. Büyükşehir Belediyesi, projeleri İzmir 1 No''lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu''ndan onaylanan Emir Sultan Türbesi ve Zaviyesi ile Doğanlar Kilisesi ve Beit Hillel Sinagogu''nda restorasyon çalışmalarına hazırlanıyor.

Emir Sultan yeniden doğacak
Namazgah Mahallesi''nde bulunan ve İzmir''i alırken şehit düşen, halk arasında "Emir Sultan" adıyla bilinen Aydınoğulları Beyliği komutanlarından Seydi Mükeremeddin''in naaşının bulunduğu türbenin bahçesinde, Mustafa Kemal Atatürk''ün eşi Latife Hanım''ın dedesi Uşakizade Sadık Bey ve eşi Makbule Hanım ile Aydın Valisi Ahmet Esat Paşa, Kestanepazarı Camii kurucusu Mısırlı Hüseyin Nuri Efendi, İzmir Kadısı Şükrüzade Abdülkadir Paşa gibi devrinin önde gelen büyüklerinin naaşları da yer alıyor.

Emir Sultan Türbesi''nin bulunduğu alanda, harabe halindeki aşhane, hamam ve dergah olarak kullanılmış 3 farklı yapı kalıntısı bulunuyor. Restorasyon sonrasında dergah, sosyal amaçlı olarak hizmet verecek. Hamam yapısı aslına sadık kalınarak restore edilecek. Aşhane buluntularının üzeri ise bir sundurmayla korunacak. Türbe binasının restorasyonu yapılacak. Hazireye (mezarlık bölgesi) ait mezar taşları tasnif edilerek yerinde korunacak. Alanda ayrıca bir de güvenlik binası yapılacak.

Doğanlar Kilisesiİzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova Doğanlar Köyü''nde yer alan Doğanlar Kilisesi''nin restorasyonu için İzmir 1 No''lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu''ndan beklediği onay geldi. 19. yüzyıldan kalma ve Hristiyanlık sanatında görülen bazilikal düzene sahip dikdörtgen planlı bu tarihi yapı, semt merkezi olarak kullanılacak. Restorasyon uygulaması için önümüzdeki süreçte ihaleye çıkılması planlanıyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.