Haberler

Çevreci proje

Tarih: 6 Haziran 2011 Kaynak: Vatan
350 bin ton atık plastikler dönüşecek, 1.5 milyon kişinin enerji ihtiyacı karşılanacak

Türkiye Enerji Verimliliği Meclisi (TEVEM) ve Enerji Verimliliği Derneği (ENVERDER) tarafından başlatılan Plastik Ambalajların Enerjiye Dönüşümü kampanyasıyla, 350 bin ton plastik atığın enerjiye dönüştürülmesi hedefleniyor. Sağlanacak 3.4 milyar kilovat saat enerjiyle, 1.5 milyon kişinin yıllık enerji ihtiyacı karşılanabilecek. Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve ENVERDER Başkan Vekili Ali Koç, "Dünyada bu işi en iyi yapan ülkelerden birisi de olabiliriz" dedi.

Türkiye Enerji Verimliliği Meclisi (TEVEM) ve Enerji Verimliliği Derneği (ENVERDER) tarafından başlatılan Plastik Ambalajların Enerjiye Dönüşümü kampanyası, İzmir''in Aliağa ilçesinde Petkim kampüsü içinde bulunan Gazi İlköğretim Okulu''nda tanıtıldı.

Kampanyanın tanıtım tophlantısında konuşan ENVERDER Başkanı ve TEVEM İcra Kurulu Başkanı Erkan Gürkan, 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında ülke genelinde başlattıkları kampanyayla, kadınlar ve çocukların farklı mesajlarla bilinçlendirilmesini amaçladıklarını kaydetti.

Gürkan, Türkiye''de toplamı 350 bin tonlara ulaşan plastik atıkların enerjiye dönüştürülmesi halinde 3.4 milyar kilovat saat enerji elde edilmesinin ve 1.5 milyon kişinin yıllık enerji ihtiyacının karşılanmasının mümkün olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

Tüketimin yüzde 2''si

"Türkiye''nin 2010 yılı enerji üretim miktarı 208 milyar kilovat saattir. Enerji verimliliği sağlayacak söz konusu projemiz kapsamında atıklardan elde edilmesi planlanan enerjinin basit bir yaklaşımla ülkemizin elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 2''sini karşılamasının mümkün olduğu görülmektedir."

Farkındalık yaratacak

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve ENVERDER Başkan Vekili Ali Koç, 21. yüzyılın problemlerine 20. yüzyıl yöntemleriyle çözüm bulunamayacağının artık anlaşılmaya başlandığını, dünyada hızla artan tüketimin enerji ihtiyacını artırdığını, petrole dayalı ürünlerin çeşitli çevre problemleri doğurmaya devam edeceğini söyledi.

Bu konuda devletler ve sivil toplum kuruluşlarının çabalarının yetersiz olduğuna, artık bireylerin de elini taşın altına koyması gerektiğine dikkati çeken Ali Koç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu kampanya bir farkındalık yaratacak. Çevreye duyarlı, tüketime duyarlı, bilinçli tüketen bir jenerasyon yaratırsak gelecek açıdan daha aydınlık bir tablo bırakmış oluruz. Plastiğin bu kadar çevreci bir madde olduğunu tahmin etmiyorduk. Ne yalan söyleyeyim, ben de aksini düşünüyordum. Bu kampanyayla şimdiden plastiğin ne kadar faydalı olabileceğine ilişkin farkındalık yaratıldı. Bu kampanya, çok daha bilinçli bir jenerasyon yaratacak. Ulusal hedeflerimizin az olduğu şu tarihlerde, plastik atıklardan enerji üretimini ulusal hedef haline getirip dünyada bu işi en iyi yapan ülkelerden birisi de olabiliriz. Neden olmasın?"

Ali Koç, kampanya kapsamında Türkiye''de plastik ambalajlarla 1.5 milyon kişinin yıllık enerji ihtiyacının karşılanabileceğinin ifade edildiğini, bunun yüzde 10''unun, yani 150 bin kişinin enerji ihtiyacının karşılanmasının dahi büyük başarı olacağını sözlerine ekledi.

Yeşil ekonomi teşvik edilmeli

Erkan Gürkan, kampanyanın, cari açığın kapatılması için sadece üretim değil tasarrufun da önemli olduğuna da dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yeşil ekonomiyi teşvik için bir rapor hazırladık. Kamuoyu gündemine farklı çözümler getirmeye başlayacağız. Bunun ilk adımını atık toplama konusundaki bu kampanyayla atıyoruz. Bu iş ulusal refleks gerektiren ve herkesin taraf olmasını gerektiren bir iş. Enerji kaynaklarını ithal eden bir ülke cari açığını kapatmak istiyorsa bu iş, ferdin hayatında alacağı tedbirlerle tasarrufu artırmasıyla mümkün olur."

Plastik atık toplama kampanyasında şu mesajlar dikkat çekiyor:

"1 milyon adet 1 litrelik bulaşık deterjanı şişesiyle 120 kişinin 1 yıllık; 1 milyon adet çamaşır suyu şişesiyle 654 kişinin 1 yıllık elektrik ihtiyacını karşılayacak enerji sağlanabiliyor."

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.