Haberler

Projelerin yarıştığı seçime şahit olmak heyecan verici

Tarih: 6 Haziran 2011 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Yılmaz Yıldız
Sinpaş Yapı Genel Müdürü Ahmet Çelik, Türkiye tarihinde ilk defa projelerin konuşulduğu, projelerin yarıştığı bir seçime tanıklık etmenin çok önemli bir gelişme olduğunu belirtti. Çelik, özellikle büyükşehirler için açıklanan projelerin, o şehirleri ve insanlarını yüzyıllarca etkileyecek nitelikte olduğunu söylerken, "Hepsi heyecan verici" ifadesini kullandı.

Farklı sektörlerde faaliyet gösteren 14 firması olan Sinpaş Grubu''nun, ana işi inşaat. İnşaat grubunun en büyük iştirak şirketlerinden biri Seranit. Maden şirketi Mikron''S, ahşap banyo mutfak dolapları markası Vanucci ve borsaya kote Sinpaş GYO öne çıkan şirketler. Sinpaş Yapı ise ana firması. Sinpaş Yapı, ticari ve konut gayrimenkul alanında faaliyette.
Sinpaş Yapı Genel Müdürü Ahmet Çelik''le yaptığımız söyleşide önümüzdeki hafta yapılacak seçimlerle ilgili görüşleri oldukça dikkat çekici. İşte söyleşinin detayları:

''VİZYONER LİDERİMİZ VAR''

Sinpaş bir aile şirketi fakat kurumsallaşmayı başarmış. Bunu nasıl sağladınız?

Başımızda gerçekten tecrübeli, vizyoner bir liderimiz var.

Avni Çelik bey. Onun bize çizdiği yoldan 37 yıldır devam ediyoruz. Hiçbir zaman tek düze çalışmadık. Hep kendimizi geliştirdik. Müşterilerin beklentilerini dikkate aldık. Hiçbir projemiz diğerinin aynısı olmadı. Hep farklı şeyler yaptık. Zarar edecek olsak dahi verdiğimiz sözleri yerine getirdik. Dürüst kimliğimizden ödün vermedik.

TETİKLEYİCİ FİRMA

Sinpaş, ekonomiye, sektöre neler kattı?

Yıllarca Türk aile yapısına uygun olmayan, estetikten uzak yapılar oluşturuldu. Yaptığımız projeler şehrin kenarında, şehrin dokusunu bozmadan bulunduğu böyleye değer katan projeler oldu. Çünkü bu projeler için geniş alanlar lazımdı. Evden çok yaşam alanları oluşturduk. Bu yaşam alanları da o bölgenin dönüşümünü, gelişimini sağladı. Hep nitelikli yaşam alanları oluşturduk. Bu nedenle örnek alınan şirket olduk. Su öğesini, doğayı çok kullandık. İnsanlar şehrin yoğunluğundan evine gittiğinde huzur buldular.

GİTTİĞİ YERİ DEĞİŞTİRDİ

Kağıthane''de 80''li yıllarda Serakent projesi başlattık. Yöneticiler olarak sobalı mı, kaloriferli mi olsun diye tartışıyorduk. Avni bey site olacak dedi. O zaman site nedir kimse bilmiyordu. O bölgeyi tetikledi. Gecekondulaşmayı önledi. Başka başka siteler yapıldı. Çekmeköy''deki bin 200 konutluk Aqua City projesi de o bölgeyi tabiri caizse provoke etti. Eyüp''te niteliksiz bir bölgeye, Flatofis''i yaptık. Şimdi bakıyoruz, bölgedeki binalar yıkılmasa bile çehreleri değişiyor.

GRUBUN AMİRAL GEMİSİ SİNPAŞ YAPI

Sinpaş Yapı''nın holdingin cirosundaki payı ne kadardır?

Yüzde 20-25 civarında. Portföyümüzde ağırlık olarak konut görünüyor, çünkü ofislerimizi genelde satmıyoruz. Çok değerli projeler aslında... Değerinin 12-13 yılda biri bizim bir yıllık gelirimiz.

Büyükşehir dışında neden Gaziantep''i seçtiniz?

Geldiğimiz noktada hatalı karar vermediğimizi görüyoruz. Türkiye''nin bin ihracatçısı arasında Ankara''yı sollamışlar, İstanbul''dan sonra ikinci sıradalar.

CEZAYİR''E KARMA PROJE

Yurtdışı proje var mı?

Cezayir''de Oran şehrinde AVM, rezidans konut ve ofisten oluşan 144 bin m2''lik bir proje yapıyoruz. Bölgede olaylar var ama biz temkinli gidiyoruz. Oran turizm şehri. Orada bir partnerimiz var, birlikte yapıyoruz. Arazi partnerimize ait.

YURTDIŞINDAN TEKLİF YAĞIYOR

Yabancılardan size teklif var mı, Türkiye''de yatırım için?

Böyle nitelikli konutlar ortaya koyunca teklifler geliyor. Özellikle Anadolu''nun farklı illerinden teklifler var.

Yabancılardan İstanbul''da yatırım isteyen de var kendi ülkelerinde yapmak isteyen de... Mesela Belarus''ta yaptık ama krizden en çok etkilenen ülkelerden biri olduğu için oradaki partnerimiz yatırımı biraz öteledi. Proje de bitmişti. Kriz olmasaydı orada da 250 bin m2 konut projesi yapıyorduk.

PROJELER YARIŞIYOR

Açıklanan çılgın projeleri nasıl buldunuz?

Başbakan da projeler açıklıyor, muhalefet de. Seçimlerde ilk defa projeler yarışıyor. Bunlar çok önemli şeyler. Projelerin yapılamayacağını hiç kimse söylemiyor. Eksikleri, yanlışları dile getiriliyor. 10 yıl önce herkes ''hayal'' derdi.

Bu tür projeler ortaya konmalı ve bunların etkileri sivil toplum kuruluşları tarafından insan, çevre, şehir kriterleri tartışılmalı. Büyükşehirler için açıklanan projeler, gerçekleştiğinde burada yaşayan insanların yüzyıllarca et-kileyecek projeler. O yüzden doğru olarak hayata geçmeli. Bunları yapacak insanlar da takdirle anılmalı.

Hepsi heyecan verici. O şehrin yaşamına, insanına katkı sağlayacak şeyler. Ülke için değerli şeyler.

Çevremizde sorunlu bir Ortadoğu, sorunlu bir Avrupa var. Türkiye ise istikrarlı bir yapıda. Bu tabloda Türk ekonomisi ve sektör için nasıl bir rol görüyorsunuz?

Çoğumuzda büyük devlet olma özelliğinden gelen genlerimiz var. Türk insanın önü açıldığında neler yapabileceğini görüyoruz. Önümüz açıldığında Türkiye şaha kalkıyor. Son 8-10 yılda olduğu gibi...

Hem belgesel izliyor hem kilolarını atıyor

Siz nerede oturuyorsunuz?

Kendi projelerimizde değil. Faruk beyle birlikte Üsküdar''da bir bahçeli evimiz var, orada ikamet ediyoruz. Sahile yakın.

Sizi çok zinde gördük, formunuzu nasıl koruyorsunuz?

Zayıflamadım ama kilo almamaya gayret ediyorum. Uykuma dikkat ederim. Günde 5-6 saat yetiyor. Eskiden biraz daha fazla uyurdum ama şimdi yetiyor. Yeme içmeme dikkat ederim. Davetler bizim için sıkıntı oluyor. Yemeseniz ayıp oluyor. Bir de önüme konan yemeği bitirmeliyim, tabağımda kalmamalı. İsrafı sevmiyorum. Seyahatlerden dönünde 10-15 gün kendimize dikkat ediyoruz. Ayrıca evde kendime spor aletlerini olduğu bir salon yaptım. Ses-görüntü sitemi var. Belgesel izliyorum ayın zamanda. Belgesellerde de ağırlık sektörle ilgili konular. Sanat müziğini severim. Kitap okumaya gayret ediyorum. En son İskender Pala''nın Şah&Sultan kitabını okudum. Daha öncesinde de Şamil Tayyar''ın Çelik Çekirdek''ini okudum.

Seçimler var diye işler ertelenmez

Gayrimenkul sektörünü nasıl görüyorsunuz. Önümüzde genel seçimler var. Seçim süreci sektörü, sizin projelerinizi etkiledi mi? Seçim nedeniyle ertelenen projeler var mı?

Türkiye seçim atmosferine 15-20 gün önce girdi. Türkiye 10 yıldır dinamik bir görünümde. İnsanımızın yaşam standardı artıyor. Konut ertelenemez. Çok uzun soluklu bir süreç. Ekmek bugün üretilir satılır. Bizde öyle değil, arsanın planlama süreci var, bölgenin beklentisini araştıracaksınız, sonra projeye başlayacaksınız. Orta ölçekli bir proje bir yıldan önce çıkmıyor. İdari izin süreçleri var. Satış dönemi var. Satış sonrası teknik destek hizmeti var, sonra da 5 yıl müşteriye hizmet vermek zorundasınız. 8-10 yıl o proje sizin sırtınızda. O yüzden seçim var deyip projeyi mi erteleyeceksiniz? İdari süreci mi durduracaksınız, başlamışsınız satışı mı durduracaksınız?

Gayrimenkul sektörünü nasıl görüyorsunuz. Önümüzde genel seçimler var. Seçim süreci sektörü, sizin projelerinizi etkiledi mi? Seçim nedeniyle ertelenen projeler var mı?

Türkiye seçim atmosferine 15-20 gün önce girdi. Türkiye 10 yıldır dinamik bir görünümde. İnsanımızın yaşam standardı artıyor. Konut ertelenemez. Çok uzun soluklu bir süreç. Ekmek bugün üretilir satılır. Bizde öyle değil, arsanın planlama süreci var, bölgenin beklentisini araştıracaksınız, sonra projeye başlayacaksınız. Orta ölçekli bir proje bir yıldan önce çıkmıyor. İdari izin süreçleri var. Satış dönemi var. Satış sonrası teknik destek hizmeti var, sonra da 5 yıl müşteriye hizmet vermek zorundasınız. 8-10 yıl o proje sizin sırtınızda. O yüzden seçim var deyip projeyi mi erteleyeceksiniz? İdari süreci mi durduracaksınız, başlamışsınız satışı mı durduracaksınız?

''Flatofis gençler için yenileniyor''

Biz dışarıdan sadece Kanal 7 ve Koçtaş''ı görüyoruz. Başka hangi firmalar var mı?

Samsung Türkiye Genel Müdürlüğü, Pronet, Meteks, Arzum gibi tanınmış firmalar var.

Orada çok çalışan olduğu için kafeler, fast food alanlarımız var, yarı olimpikten daha büyük yüzme havuzu var, fitness alanı, hamamı, saunası var. Dışarıya da açık bu tesisler. 5 yıldızlı toplantı ve seminer alanlarımız var. Deniz manzaralı, çok güzel terası olan restoranlarımız var. Ulaşım çok rahat. Ciddi de talep geldi. Yüzde 90''a yakını kiralanmış durumda. Satmıyoruz, sadece kiralıyoruz.

Flatofis''te bazı dönüşümler yapıyoruz. Binadaki çalışanların beklentilerine göre. Ciddi bir genç nüfus çalışıyor. Eğlence alanı talep ediyorlar. Oturacakları, sohbet alanları, alışveriş yerleri talep ediyorlar, gıda market getirmek istiyoruz.

Ottomare''de yüzde 85 satış oranı yakalandı

Sinpaş Yapı''nın devam eden projeleri ne durumda?


- İstanbul Sancaktepe''de 440 konutluk Kelebekia projemiz var. Antep''te 3 bin 470 konutluk Antepia projemiz var. Çok büyük talep görünce ikinci kısımdan da bir miktar bloğu birinci kısıma dahil ettik. 614 konutluk birinci etap oluşturduk. Bunun da yüzde 85''i satılmış durumda.

- Zeytinburnu''nda Ottomare projesinde satışına başladık, yüzde 80-85''lik satış rakamına ulaştık.

- Yine Sancaktepe''de Kelebekia Premium diye butik bir projeye başladık. 106 konutluk. 1+1''den 4+1''e kadar dairelerimiz var. 200 bin liradan 600 bin liraya kadar fiyatlarla satılıyor. Butik bir proje ama büyük projelerin sahip olduğu tüm imkanlar mevcut.

- Sultanbeyli''de 110 bin metrekare inşaat alanına sahip olacak bir projemiz var ona da Eylül ayında başlayacağız. O bölgeyi tetikleyecek.

- Ankara''nın Oran semtinde Türkiye''nin en büyük kentsel dönüşüm projelerinden birini hayata geçireceğiz. Bir milyon 230 bin metrakere satılabilir alana sahip bir dönüşüm projesi olacak.

- Ticari gayrimenkulleriz de hız kesmeden devam ediyor. Topkapı''da 26 bin m2''lik endüstriyel ticari gayrimenkulümüzü tamamladık. Pazarlama çalışmaları sürüyor.

- Yine İUstanbul''un İkitelli bölgesinde Masko''nun yanında 180 bin m2''lik bir projeye başladık. Bu proje ile ilk defa bir ticari gayrimenkulümüzü satacağız. Talep topluyoruz.

- İkitelli''de 25 bin m2''lik kiralamaya dönük bir projemiz daha olacak.

- Kağıthane''de 21 bin m2''lik bir alanımız var. Bir de yine Sancaktepe''de 40-45 bin m2''lik ticari gayrimenkul projelendiriyoruz.

- Bir de Ankara Dikmen''de 30 bin m2''lik alanımız var. Ruhsat çalışmaları devam ediyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.