Haberler

Dünyadaki 2. Deniz Havaalanı Ordu''da!

Tarih: 6 Haziran 2011 Kaynak: Milliyet Emlak

Ordu-Giresun Havaalanı Japonya''dan sonra dünyanın ikinci denize yapılan havaalanı olma özelliğine sahip

AK Parti Genel Sekreteri İdris Naim Şahin, Ordu-Giresun Havaalanı''nın dünyada Japonya''dan sonra denize yapılan ikinci havaalanı olacağını ifade etti.

Şahin, yaptığı yazılı açıklamada, Ordu-Giresun Havaalanı''nın ihalesinin sonuçlandığını, ihaleye katılan 7 firmadan İçtaş-Cengiz ortaklığının 144 milyon liralık teklifle en düşük teklifi verdiğini belirtti.

AK Parti olarak ihalenin sonuçlanmasından büyük bir memnuniyet duyduklarını vurgulayan Şahin, şunları kaydetti:

''''İnşallah fındık üreticisi bahçesine tırpana gitmeden inşaat başlayacak. Yapılan ihaleye yedi firma teklif verdi. Hepsi uygun aralıklarda teklif verdiler. En düşük teklifi ise İçtaş-Cengiz ortaklığı 144 milyon lira ile verdi. 10 gün içinde hangi firmanın yapacağı DLH tarafından kesinleştirilmiş olacak. İhale mevzuatına göre en düşük firmaya verilme zorunluluğu yok. Makine, teçhizat, iş tecrübesi, teknik personel durumu, ön görülen fiyat ve bitirme süreleri en uygun hangisi ise belirlenecek ve sözleşme imzalanacak.''''

İnşa edilecek Ordu-Giresun Havaalanı''nın özellikleriyle ilgili de bilgi veren Şahin, Anadolu Jet firmasının Ordu-Giresun Havaalanı''na uçuşlar için talepte bulunduğunu belirterek, ''''Dünyada denize yapılan ikinci havaalanı olacak. Bir benzeri Japonya''da Osaka''da var. Türkiye''nin ise deniz ortasına inşa edilen ilk havaalanı ve 52. havaalanı olacak. Ordu-Giresun Havaalanı 3 bin 600 pist uzunluğunda, yıllık 900 bin yolcu kapasitesine sahip olacak'''' değerlendirmesinde bulundu.

Şahin, havaalanının iki vardiya çalışılarak 2013 yılında hizmete açılacağını da bildirdi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.