Haberler

İnşaata istikrar dopingi

Tarih: 16 Haziran 2011 Kaynak: Sabah Emlak Yazan: Bülent Yoldaş

Seçimden tek başına güçlü bir iktidarın çıkması, son yıllarda altın çağını yaşayan gayrimenkul sektörüne doping etkisi yapacak. Başbakan Tayyip Erdoğan''ın seçim öncesinde açıkladığı ‘Yeni İstanbul, ‘Kanal İstanbul'' gibi ‘çılgın projeler'' heyecanla bekleniyor...

Türkiye 12 Haziran seçimlerini geride bırakırken, 2 dönem iktidar görevini yürüten AK Parti, oylarını artırarak 3''üncü kez hükümeti kurma görevini üstlendi. Seçim öncesi dönemde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın 1 milyon konut hedefi ve çılgın projeleri gündeme damgasını vurdu. Erdoğan, Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan inşaat sektörünü yakından ilgidiren, kentleşme, kentsel dönüşüm, Yeni İstanbul, Kanal İstanbul, İzmir ve Diyarbakır projelerini birbiri ardına açıkladı. Bu projeler İstanbul Büyükşehir belediye Başkanlığı görevini de yürütmüş olan Başbakan Tayyip Erdoğan kentleşmeye, inşaat sektörüne verdiği önemin de bir göstergesiydi.

İnşaat sektörü hassas bir sektör. Krizlerden ilk etkilenen, son toparlanan sektör özelliği taşıyor. İstikrar bu nedenle belki de inşaat sektörü için diğerlerine nazaran daha hayati öneme sahip. Seçimden güçlü bir iktidarın çıkması, son yıllarda altın çağlarını yaşayan inşaat ve gayrimenkul sektöründe tam anlamıyla bir doping etkisi yapacak.

Önde gelen inşaat şirketi temsilcileri, AK Parti''nin 3''üncü dönem güçlü iktidarıyla Türkiye''de siyasi istikrarsızlık riskinin de ortadan kalktığı görüşünde. Başta İstanbul olmak üzere, Türkiye''ye global piyasanın odaklanacağını ifade eden sektör temsilcileri, yeni dönemde sektörün daha canlı bir sürece gireceğini ve gayrimenkul piyasasının daha da değerleneceğini belirtiyor. Sektör şimdi, kentsel dönüşümün önündeki yasal engellerin birer birer kaldırılmasını, ‘çılgın projeler''in start almasını bekliyor.

Her bir şirket, İstanbul''un global gayrimenkul piyasasında zirveye taşınmasında ve İstanbul''un marka şehirler liginde üst sırada yer alması için hayata geçirecekleri projeleri gün yüzüne çıkartmak için sabırsızlanıyor.

Süleyman Varlıbaş / Varyap Yönetim Kurulu Başkanı
‘Çılgın projeler'' yabancı yatırımcının dikkatini çekecek

İstanbul''da olası depremin zararının minimuma indirilmesi için hükümetin açıkladığı İstanbul projelerinin biran önce başlaması gerekir. İstanbul, ancak yıpranmış, dayanıksız yapıların yeilenmesi ile daha yaşanılabilir bir kent haline gelebilir. Ancak eski yapılarda yaşayan insanların rızasıyla, mevcut hakları korunarak ve hatta fırsatlar yaratılarak kentsel dönüşüm gerçekleştirilebilir. Böylelikle, hem İstanbul''a yeni bir imaj, yeni bir değer katılabilir hem de insanlara yeni yaşam alanları hazırlanmış olur. Hükümetin, kentsel dönüşüm konusunun üzerinde hassasiyetle durduğunu biliyorum ancak kentsel dönüşümün önünü tıkayan Mülkiyet Yasası yeniden ele alınarak düzenlenmelidir.

Türkiye artık yatırım yapılabilir bir ülke seviyesindedir. Haziran başında İngiliz gazetesi Financial Times''ın düzenlediği "Dünyada en yaşanılabilir şehirler" anketinde İstanbul birinci sırada yer almıştır. Bu Türkiye''nin ne kadar iyi bir yolda olduğunu gösteriyor. Bunda Başbakanımızın kararlı tutumu ve İstanbul Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde şehre kazandırdığı değerlerin katkısı büyüktür. Biz bunu daha da geliştirmek durumundayız. Yeni İstanbul projeleri ve kanal projeleri ile destekleyerek bütün dünya yatırımcılarının dikkatini İstanbul''a çekmemiz mümkündür. Hem coğrafyamız, hem iklimimiz hem de girişimciliğimiz buna müsaittir.

Tamer Özyurt / Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı
Bu yıl yaz durgunluğu yaşanmayacak

Ekonominin makro dengeleri yerine oturdu ve kolay kolayda bu denge bozulmayacak. Türkiye ekonomisi artık siyasetten bağımsız yoluna devam edebilecek güçtedir. Bunu seçim döneminde daha da iyi gördük. İnsanlar her hangi bir tedirginlik yaşamadan işlerine devam etti. Örneğin gayrimenkul sektörü en iyi satışlarından birini bu seçim döneminde yaptı. Birbirinden cazip kampanyalardan yararlanarak bir çok kişi ev sahibi oldu. Seçim atmosferinin sona ermesiyle birlikte süreç kaldığı yerden devam edecek. Kampanyalar yeniden hız kazanacak ve bu yıl yaz durgunluğu yaşanmayacak. Seçim atmosferi sona erdiğine göre bundan sonra hem hükümetin hem de iş dünyasının ana hedefi daha fazla üretmek ve daha fazla istihdam oluşturmak olacaktır.

Hakan Özyazıcı / Özyazıcı İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi
Devlet desteğiyle sektör yükselişini sürdürecek

Oy oranını artırarak üçüncü kez iktidara gelen hükümet ile seçim öncesindeki belirsizlik havası tamamen dağılmış oldu. Sandıktan büyük bir oy oranıyla çıkan hükümetin geçmiş dönemlerinde yükseliş yakalayan inşaat sektörü yeni dönemde de yasal düzenlemelerle birlikte hız kazanacak. Son dönemlerde inşaat sektörü adına önemli atılımlar gerçekleştirilmişti. Hükümet sektörü oldukça heyecanlandıran projeler açıklamıştı. Ankara, İzmir ve Diyarbakır için planlanan projelerin yanı sıra İstanbul için açıklanan ‘çılgın projelere'' start verilmesini bekliyoruz. Bu kapsamda özelikle yeni dönemin sektörümüz ve ülke ekonomisi açısından olumlu geçeceğini öngörüyorum.

Hüseyin Arslan / YDA Grup Yönetim Kurulu Başkanı
Yatırımlar daha da artacak

Seçimlerden çıkan sonucu tüm sektörlerde olduğu gibi gayrimenkulde de olumlu karşılıyoruz. Özellikle hükümetin seçimlerden önce açıkladığı inşaat projeleri tüm sektöre önemli bir ivme kazandırdı. Bu projeler aynı zamanda hükümetin sektöre olan inancını da ortaya koydu. Gayrimenkulde son dönemlerde artan yatırımların bundan sonra daha da artmasını bekliyoruz. Yapacak çok işimiz var. Özellikle İstanbul''daki kentsel dönüşüm projeleriyle yeni yaşam alanları kurmaya devam edeceğiz. Biz de YDA olarak bu projelerin içinde daha fazla olacağız. Bunun yanı sıra Türkiye''nin uluslararası arenada artan prestijine paralel olarak, Türk firmalarının da daha fazla iş yapması olanaklı görünüyor.

Ali Ağaoğlu / Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı
Kentsel dönüşüm devlet politikası haline geldi

İŞ dünyası önünü görmek istiyor, istikrar istiyor. Artık Türkiye''de siyasi istikrarsızlık riski AK Parti''nin 3''ncü kez güçlü bir iktidar olarak seçimden çıkmasıyla ortadan kalktı. Türkiye''de yapısal anlamda makro ekonomik düzenlemeler gerçekleştirildi. Yeni dönem mikro bazda, sektörel sorunların tek tek ele alınacağı ve çözümlerin ortaya konulacağı bir dönem olacak.

İnşaat ve gayrimenkul sektörünün önündeki en büyük engellerden biri olan büükrasinin yoğunluğunun bu dönemde en aza indirileceğini düşünüyorum. Hükümetin kentsel dönüşüme verdiği önem yeni dönemde de devam etmelidir. Bu konuda öncelikli olarak Kat Mülkiyeti Kanunu''nun değiştirilmesi gerekiyor.

Yeni dönemde oluşacak hükümette icracı bakanlıklar öne çıkacak. Bu icracı bakanlıklardan birisi de Çevre Orman ve Şehircilik Bakanlığı olacak. bu bakanlığın kurulması da sağlıklı şehirleşme ve kentsel dönüşümün bir devlet politikası haline geldiğinin göstergesidir.

Ali Dumankaya / Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı
Global piyasaların yüzünü Türkiye''ye dönecek

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan''ın seçim öncesinde başta ‘Kanal İstanbul'' olmak üzere açıkladığı kentleşmeye yönelik projeler, bir an önce devreye alınmalıdır. Kentsel dönüşüm projelerin hayat bulması noktasında kurulacak olan Çevre Orman ve Şehircilik Bakanlığı önemli bir role sahip olacak. AK Parti hükümeti ‘Ustalık dönemi''nde kentsel dönüşümü büyük oranda hayata geçirecektir.

Başta İstanbul olmak üzere hayata geçirilecek büyük çaplı projeler ve kentsel dönüşüm projleri, bir yandan Türkiye ekonomosinin büyümesinde, işsizliğin azaltılmasında önemli rol oynayak, diğer yandan global piyasaların dikkatini de Türkiye''ye çevirmesine neden olacaktır. Yeni bir döneme giren Türkiyenin, gerek bölgesinde gerekse global ölçekte yıldızı parlamaya devam edecek.

Altan Elmas / Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı
Yeni Türkiye''yi hep birlikte inşa edeceğiz

Seçim sonuçları halkımızın öncelikli olarak tercihini değişim ve istikrardan yana koyduğunu gösteriyor. Yeni anayasa vaadi, sağlık, konut ve gelir dağılımının geniş kitlelere paylaşım politikaları toplumun ana gövdesinde karşılık bularak AK Parti‘yi 3. kez güçlü bir şekilde iktidara taşıdı. Toplumun tüm katmanlarını kucaklayan yeni bir Anayasa''nın tüm kısır tartışmaları sona erdireceğini, dikkatlerin geleceğin Türkiye''sine odaklanacağını ve yeni Türkiye''yi hep birlikte inşa edeceğimizi düşünüyorum. Ortalama yüzde 6 büyüme oranı sürdürüldüğü takdirde 2015''de bambaşka bir Türkiye''de yaşayacağız. İstikrarla birlikte ekonomik göstergelerin olumlu seyretmeye devam etmesi ertelenen yatırımları harekete geçirecek ve uluslararası yatırımcıların ilgisi tekrar canlanacaktır. Bu zaten yükselişte olan gayrimenkul sektörüne ciddi bir ivme kazandıracaktır. İlk defa seçim öncesinde durgunluğun yaşanmadığı gayrimenkul sektöründe bu ivmenin artarak devam edeceğini umuyorum.

Zeki Celep / İhlas Holding İnşaat Grup Başkanı
Sektörün önü iyice açıldı

Son yılarda Türkiye''nin lokomotif sektörlerinin başında gelen gayrimenkulde yaşanan olumlu hava seçim sonuçlarının ardından daha da pekişecek. Tek parti iktidarının getireceği istikrarın en çok gayrimenkul sektörüne katkı sağlayacağını düşünüyorum. Gayrimenkulde geleneksel durgun dönem ve seçim sürecine rağmen kampanyalar neredeyse hız kesmeden devam ediyor. Bunda seçimlere ilişkin olumsuz beklentilerin olmaması etkiliydi. Zaten seçim sonuçları da kimseyi şaşırtmadı. Piyasalar güven tazelerken özellikle sonbahar ile birlikte gayrimenkul sektöründe ve konut satışlarında yükselen bir ivme bekliyoruz. Biz de satışı devam eden ve yeni projelerimizde yatırımlarımızı sürdürmeyi planlıyoruz.

Süleyman Çetinsaya / Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı
İnşaat sektörünün büyümesi devam edecek

Her ne kadar seçim öngörüleri ve anketlerinde, tek parti iktidarlığının devamının olacağı belirtilse de, seçim havası tüketicinin tereddütte düşmesine ve sonuçları beklemesine neden olmuştu. Seçimden beklenen sonuçların çıkmasıyla birlikte sektör eski ritmine dönecektir. Bundan sonraki dönemde de inşaat sektörünün atılımlarının devam edeceği ve yükselişinin hız kazanacağı kanaatindeyim. Son on yılda büyük yükseliş yakalayan inşaat sektörünün devlet öncülüğündeki TOKİ ile yürüttüğü kentsel dönüşüm ve planlı kentleşme kapsamındaki 500 bin konutu inşa etmesi ve buna ek olarak ikinci 500 bini yakın dönem hedefine koyması da sektördeki olumlu havanın süreceğinin büyük kanıtı olarak gösterilebilir. Önümüzdeki dönemde de devlet öncülüğünde yürütülecek çalışmalar ile sektörümüz ve istihdam sağladığı onlarca yan sektörün istikrarı devam edecektir.

Serdar İnan / İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı
Çılgın yıllar başladı, seçimi İstanbul kazandı

İlk defa bir iktidar dünya çapında önemli ölçekte projeler açıklayarak ve üçüncü kez oylarını artırarak, salt çoğunluğu alarak seçim kazandı. Türkiye popülizm değil ama dünya lideri bir ülke olma isteğini ortaya koydu. Artık ülkemizde dev projelerin yapılıp yapılamayacağının değil ama nasıl yapılacağının konuşulacağı bir döneme giriyoruz. Hiçbir tarafı eskisi gibi olmayan, dünya ile rekabette öne geçebilen şehirler kurulacak. Yeni İstanbul ise sırf Türkiye''nin değil ama tüm dünyanın gıpta ile izlediği bir çizgide nüfuz alanını Frankfurt''tan Şangay''a kadar olan geniş coğrafyada artırarak devam edecektir. Türkiye seçimden çıkan istikrarın ışığında Balkanlar''da, Kafkasya''da, Kuzey Afrika''da, Ortadoğu ve Orta Asya''da gelişen konjonktörleri kendi lehine çevirebilecek bir ufka sahiptir. Yeni İstanbul''un planlanmasıyla başlayan projelendirilmesi, inşası ve satışı süreciyle birlikte dünyaya şehirciliğin öğretildiği yılları hep beraber yaşayacağız. Bu anlamda İstanbullu olmak şehrimizi ziyarete gelen turistlerin de iştahını kabartan bir özellik olacak.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.