Haberler

‘Her şey dahil’den kaçtık İstanbul’a şehir oteli kurduk

Tarih: 12 Ocak 2006 Kaynak: Zaman Yazan: İsa Sezen
Türkiye''yi ziyaret eden turist sayısı her geçen yıl artıyor. 2005''in daha ilk 11 ayında 20 milyonun üzerinde ziyaretçi ülkeye giriş yaparken, 17 milyar dolara yakın harcama yaptı.

Turizm pastası sürekli büyürken yatırımcıların iştahı da buna paralel olarak artıyor. Ne var ki sahil bölgelerinde ‘her şey dahil’ sisteminin rekabet şansını azaltması turizmcileri başta İstanbul metropolü olmak üzere diğer yükselen bölgelere yöneltiyor. Bodrum''daki otelini kapatarak Nişantaşı''nda şehir oteli Ramada Plaza İstanbul''u açan Özdil Turizm''in sahibi Murat Keloğlu da bunlardan biri. Kıyı bölgelerinde her şey dahil sisteminin yanında turizm sezonunun kısa sürmesinin maliyetleri artırdığını belirten Keloğlu, Ramada Plaza İstanbul''da yaz kış farklı kitlelere hitap etme imkanı bulacaklarını belirtiyor. İstanbul''a yönelmelerinde şehir ve kıyı otelciliği arasındaki uçurumların etkili olduğunu belirten Keloğlu, bu uçurumu şöyle açıklıyor: "Kıyı bölgelerinde yaygın olan her şey dahil sisteminde rekabet zor, tamamen acentelere bağlısınız. Ayrıca kıyı bölgelerinde ilk yatırım maliyetleri yüksek. Bu bölgelerde sezon 6 ve 8 ay sürdüğü için kış aylarında yüzde 10''luk doluluk oranıyla çalışsanız bile personelinizi 12 ay çalıştırmak zorundasınız. Sezon içinde kalifiye eleman bulmak çok zor. Şehir otelciliğinde konaklama yapmayan müşteri haricinde de müşteri potansiyeliniz var. Restoranlar, sağlık merkezi, bina içindeki alışveriş merkezleri hem yoldan geçen yayalara hem de İstanbul halkına hitap ediyor." Ramada Plaza İstanbul''la şehir otelciliğine merhaba diyen Murat Keloğlu, 2006 yılında yine Avrupa yakasında bir otel daha açarak şehir otelleri zincirine doğru yol almayı hedefliyor. Keloğlu, önümüzdeki yıl Avrupa yakasında bir otel daha açarak şehir oteli zinciri oluşturmayı hedefliyor.

Murat Keloğlu, baba mesleği turizmciliğe 1994 yılında üniversiteyi bitirdikten hemen sonra başlamış. Bodrum Yalıkavak''ta 5 yıldızlı otellerinin yanı sıra İstanbul Aksaray''da da 4 yıldızlı Cartoon Otel''in sorumluluğunu üstlenmiş. 17 Ağustos depremi öncesi Beylikdüzü''nde 600 dairelik konut projesine başlayan Keloğlu, merkeze uzak ve rekabetin zor olması sebebiyle Bodrum''daki oteli devretmek zorunda kalmış. 17 Ağustos depreminden sonra turizm ve inşaattaki yatırımlarına bir süre ara veren Keloğlu, 2002 yılında geçmişteki tecrübelerini de değerlendirerek İstanbul''da Şişli''de iş merkezi olarak projelendirilen bir inşaatı satın almış. Projeyi otele çevirerek revize eden Keloğlu, kaba inşaatın tamamlanmasının ardından işbirliği yapmak için yabancı otel zinciri arayışı içine girmiş. Aralarında Barcelo, Accor, Ramada''nın da olduğu toplam 8 zincirle görüşme yapan Keloğlu, yabancı zincirlerin isim hakkını verecekleri otellerin mimari özelliğine dikkat ettiğini belirtiyor. Uzun görüşmelerin ardından anlaştıkları Ramada''nın istekleri doğrultusunda projenin yeniden revize edildiğini belirten Keloğlu, 2004''te başladıkları inşaatı bu yıl bitirip oteli 2005''in Kasım ayında hizmete açtıklarını dile getiriyor. Bu süreç içerisinde Avrupalı turist ve iş dünyasına hitap ettikleri için Aksaray''daki oteli devrettiklerini dile getiren Keloğlu bundan sonra şehir oteli açmaya devam edeceklerini söylüyor.

Yaklaşık 18 milyon dolara mal olan Ramada Plaza İstanbul, Şişli Pangaltı mevkiinde bulunuyor. Tarihî öneme sahip bölgede eskiyi ve yeniyi bir araya getiren otelde 14''ü süit olmak üzere toplam 176 oda bulunuyor. Odalarda LCD ekran TV, büyük çalışma masası, kablosuz internet erişimi ve içine laptop sığdırılabilen şarjlı oda içi özel kasa bulunuyor. Odalarda işkadınları için güzellik ve bakım seti de düşünülmüş. Toplantı salonlarının yanı sıra otelin alt bölümünde seyahat acentesi, kafe, kuaför, çiçekçi ve bankanın bulunduğu alışveriş merkezi yer alıyor. Lütfi Kırdar Kongre Merkezi''nin çok yakınında bulunan Ramada Plaza İstanbul, Avrupa''dan gelecek işadamı ve işkadınlarını ağırlamayı hedefliyor. Otelin, açıldığı kasım ayından bu yana yüzde 30 doluluk oranına ulaştıklarını ifade eden Murat Keloğlu, toplantı salonlarına yoğun ilgi olduğuna işaret ediyor. Keloğlu, "Yurtdışı rezervasyonlarımızı Ramada International kanalıyla alıyoruz. Dolayısıyla Ramada''ların bulunduğu her ülkeden turist bekliyoruz. Ancak otelimizde tatil amaçlı gelen turistlerle yoldan geçen vatandaşların da hizmet alabileceği aktiviteler mevcut." diyor.

Beylikdüzü''nde 110 villa inşa ediyor
Murat Keloğlu, turizmin yanında inşaat sektöründe de faaliyet gösteriyor. Beylikdüzü''nde 35 bin metrekarelik alan üzerinde başladığı çok katlı apartman inşaatını depremden sonra villaya çeviren Keloğlu, 110 villa ve 59 daireden oluşan bir blok apartman inşaatına devam ediyor. Keloğlu, inşaatla ilgili şu bilgileri veriyor: "Daireler 120 metrekare, villalar ise 220 metrekare büyüklüğünde. İnşaatı 2006 yılı sonuna kadar tamamlamayı hedefliyoruz. Villa ve dairelerin metrekare fiyatı bin ve bin iki yüz elli dolar arasında değişiyor. İnşaatı bitirdikten sonra farklı projeleri de hayata geçirmeyi planlıyoruz."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.