Haberler

''Müteahhitler zor durumda''

Tarih: 26 Ocak 2006 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Murat Kışlalı

TOKİ Başkanı Bayraktar, Cumhuriyet''in sorularını yanıtlarken müteahhitlerin TOKİ''ye ödemelerini faizle borç alıp yaptıklarını belirterek ''''Etmeyin eylemeyin. Şu anda piyasada müteahhitler batma noktasına geldi. Bize güvenip giriyorlar'''' dedi.

Bazı projeleriyle gündeme gelen TOKİ Başkanı Bayraktar Cumhuriyet ''in sorularını yanıtladı.

- Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu''nun ''TOKİ 2004 Yılı Raporu'' na göre Albayrak İnşaat''a verilen ihalede, inşaat alanının arttırıldığı ve bunun sözleşme kapsamına alınmadığı belirtiliyor...

- Bayraktar: Oradaki artış parsel büyüdüğü için öyle oldu. Eski sözleşmeye göre artış olduğu zaman ''Bize bunu verin'' diye yazı yazdılar, ihtarname çektiler. Biz de ''Bu böyle olmaz'' dedik. İhaleye çıktık. İhaleye başka girenler de oldu. Sonuçta bizim o ihaleden aldığımız pay yüzde 28.59''du, ikinci kısmında yüzde 31.29''a çıktı.

- Albayrak İnşaat Özelleştirme''den SEKA Balıkesir''i aldı. Danıştay''dan geri vermesi için karar çıktı. Geri vermediği için Özelleştirme İdaresi ile yargıdalar...

- Elimizde yasaklama olsa ya da bizle mahkemelik olsa kesinlikle vermeyiz. Karşılıklı mahkeme sürdüğünden haberimiz yok. Olsaydı kesinlikle vermezdik.

- YDK raporunda ''18 Temmuz 2005 tarihinde imzalanan mutabakat metniyle emsal artış sözleşme kapsamı dışında tutulmuştur'' deniyor...

- Yok öyle bir şey. Bunlar ülkeye zarar veriyor. Hükümetle, partiyle uzaktan yakından bir işimiz olamaz. 900 ihale yapmışız, Albayraklar bizden bir iş almışlar... Allah razı olsun (istifamı isteyen) Emin Şirin ''den. Alsınlar beni buradan, bayram etmezsem neyim. Doğru yanlış TOKİ 3 milyon kişiye aş sağlıyor.

- Albayraklar bu konutları 350 milyar liraya kadar satacaklar. Sizin buradan arsa payı olarak alacağınız 40 milyar lira. Bu düşük değil mi?

- Oradaki arsalar hiç para etmiyordu. Şu anda da satamıyorlar. Biz taksitleri kendilerinden istiyoruz, faizle para alıp bize veriyorlar, yoksa veremiyorlar. Pazarlama yapamıyorlar. Etmeyin eylemeyin. Şu anda piyasada müteahhitler batma noktasına geldi. Buraya TOKİ''ye güvenip de giriyorlar. Eğer burada biz başkasına versek, inanın bunların hiçbirisi yapamaz ve batar.

- Bu kadar konut talebi varken mi?

- Sadece 15-16 bin kişi, üst gelir grubu doydu. Talep durdu. Müteahhitler korkuyor, ama açıklamıyorlar. Dün ve bugün ödemeleri gereken hakedişleri müteahhitler ödeyemiyor, bize söylüyorlar ve bir kısmı da bankadan faizle para alıyorlar. Bırakın müteahhit para kazansın.

- Talep çok düşükse şimdiden satmayın, talep olduğunda satın...

- Talep tepede şu anda, zirveye vurdu. Ama sonra durdu. Mesela Soyak sattı, ama Albayrak, Özyazıcı satamıyor, Süleyman Çetinsayar ''ın satışları durdu, eskisi gibi satamıyorlar. Piyasa iyi iken müteahhit sırtından para kazanıyorsun, battığı zaman da, ''Batarsan bat'' diyemessin. Biz devlet olarak üretim yapamayız. Yaptığımız zaman da beceremiyoruz.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.